Čína má tisíce podob. Je proslulá bohatou historií, unikátní kulturou i hypermoderními vymoženostmi. Nejstarší civilizace světa je zkrátka dokonalým koktejlem zážitků – chvíli můžete objevovat prastarou Čínu a nasytit se unikáty od Zakázaného města přes terakotové válečníky až po Velkou čínskou zeď, chvíli zase můžete prozkoumávat životem kypící velkoměsta, jejichž podoba se mění doslova před očima. Anebo můžete zmizet v čínské přírodě – třeba na trek Roklí skákajícího tygra nebo na poutní stezku u posvátné hory Kailás.
Možností je zkrátka mnoho – jen je potřeba pamatovat na to, že cestu musíte plánovat. Ke vstupu do Číny totiž potřebujete vízum (stojí 50 eur). A hodit se vám samozřejmě budou i čínské jüany – jeden stojí zhruba 3,20 Kč a vyměnit si je můžete na všech pobočkách Tourist Centra po celé ČR.
Součástí plánování je také volba doby, kdy do Číny vyrazíte. Severní provincie je lepší navštívit od jara do podzimu, jižní se dají navštívit celoročně, ale nejvhodnější dobou jsou spíše zimní měsíce. V říjnu je na severu chladněji, na jihu je horko. Připravte se také na dlouhý let – do Pekingu je to 7 474 km, což letadlu zabere asi 12 hodin.
Fantastické památky
Jakmile ale budete na místě, máte se na co těšit. Ze seznamu památek nesmíte vynechat pekingské Zakázané město – je to největší palácový komplex na světě, který měří kilometr na délku a 750 metrů na šířku. Celé město ohraničuje vysoká purpurová zeď a mohutný vodní příkop. A proč se město nazývá Zakázané? V císařských dobách totiž nebylo obyčejným smrtelníkům vůbec přístupné – mohli sem jen členové císařské rodiny, urození hosté a služebnictvo. Dnes se do něj dostanete za 60 jüanů.
Další položkou na seznamu je Velká čínská zeď, největší a nejvelkolepější stavba planety. Je dlouhá 2 900 km a díky své mohutnosti je vidět dokonce i z vesmíru. Unikátní jsou i terakotoví válečníci – armádu tvoří tisíce postav v životní velikosti, ani dvě z nich přitom nejsou stejné. Fascinující zážitek.
Neméně působivé je i toulat se prastarými uličkami Pekingu – daleko od ruchu moderní metropole najdete stísněné dvorky a podomácku vyrobené chatrče. Ovšem i moderní půvaby mají leccos do sebe – nejen v Pekingu, ale třeba i v Šanghaji. Čína tu svými architektonickými kreacemi naplno předvádí svaly světové velmoci. Zábavný je i Hongkong s úžasným panoramatem mrakodrapů a hor.
Špičková gastronomie
Čínská kuchyně patří společně s francouzskou nebo italskou k nejlepším na světě. Ale neexistuje jen jediná čínská kuchyně – má mnoho tváří. Platí, že na západě mají rádi pikantní, hodně kořeněná jídla, sever vyniká sytými pokrmy, východ zase sází na dary moře a na jihu milují malé plněné knedlíčky dim sum na spoustu různých způsobů. A v pohraničí je jídlo zase úplně jiné.
Ochutnat byste každopádně měli jarní závitky, pekingskou polévku nebo kantonské nudle (opékané čínské nudle s kuřecím nebo jiným masem, krevetami, zeleninou a smaženým vajíčkem).
Počítejte s tím, že zatímco cena za jídlo pro dva v lepší restauraci se může pohybovat okolo 70 jüanů, na ulici se můžete najíst už za zhruba 40 jüanů. A jedna dobrá rada na závěr: V Číně neodkládejte hůlky do misky, protože pokud z misky trčí ven, vyvolává to u ostatních stolovníků nepříjemné pocity.