Dovolená v Chorvatsku: na co se připravit

Někdo považuje Chorvatsko jen za turistickou továrnu na zážitky, jiný nedá na dovolenou v Chorvatsku dopustit. V tuzemsku je nejspíš více těch druhých – každoročně vyráží na chorvatské pláže statisíce Čechů a Chorvatsko dlouhodobě patří na špičku žebříčku našich nejoblíbenějších dovolenkových destinací.

Není divu, neboť Chorvatsko toho nabízí opravdu fůru – od pohádkově krásného pobřeží s malebnými vesničkami i životem pulzujícími městy přes nádherné ostrovy až po divokou krajinu ve vnitrozemí. Jestli jste dosud neokusili kouzlo Chorvatska, měli byste to napravit – a nebojte se, i v hlavní sezóně tu pořád najdete spoustu klidných a tichých míst či zapadlých zátok.

Stále více lidí létá

K Jadranu se vždy jezdilo hlavně autem nebo autobusem. Ačkoliv to platí i dnes, roste počet Čechů, kteří se k oblíbenému moři vydávají letecky. A není to vůbec špatný nápad – přímá linka letí do Splitu jen něco málo přes hodinu. Když to srovnáte s několikahodinovým utrpením na často ucpaných a rozpálených dálnicích, je to velmi zajímavá alternativa.

Pokud se přitom k Jadranu vydáte z pražského letiště, můžete využít výhodné ceny za parkování na parkovištích GoParking. Za osm dní zaplatíte v pobočkách Tourist Centra jen 800 Kč.

Když ale potřebujete odvézt do Chorvatska spoustu dovolenkového vybavení, je auto jasnou volbou. I tak vám ale v Tourist Centru cestu usnadníme – nejenže můžete vyměnit kuny na více než 100 místech po celé republice, ale zároveň vám k nim přihodíme i aktuální automapu Chorvatska s novou brožurkou rad a tipů na cesty.

Cesta autem vyjde dráž

Počítejte ovšem s tím, že vás letos cesta autem vyjde o něco dráž než dřív – poplatky se totiž zvýšily o více než 10 procent. Trasa z Prahy do Splitu (přes Brno, Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Zábřeh) vás tak letos přijde na 1693 Kč. Pokud se do Splitu vydáte přes České Budějovice, Linec, Štýrský Hradec, Maribor a Zábřeh, bude to 2057 Kč.

Rakouskou dálniční známku přitom pořídíte na pobočkách Tourist Centra za 290 Kč a na olomoucké pobočce si můžete půjčit i elektronickou čtečku mýtného, díky níž projedete mýtnými branami výrazně rychleji (více o půjčení čtečky si přečtěte zde: http://www.tourist-centrum.cz/sluzba/enc-krabicky-chorvatsko).

Co byste měli v Chorvatsku vidět

A když už budete v Chorvatsku, co byste rozhodně neměli propásnout (pokud tedy nebudete chtít strávit celou dovolenou na pláži)?

Národní park Krka. Park proslulý vodopády o výšce 242 metrů. Navštivte také ostrůvek Visovac s františkánským kostelem a klášterem.

Rijeka. Námořní a kulturní metropole, kde stojí za návštěvu proslulý místní hrad i katedrály. Nezapomeňte ani na kapli votivních darů.

Plitvická jezera. Chorvatský poklad ve vnitrozemské části Chorvatska. Ideální zastávka na cestě k moři, kde najdete desítky průzračných jezer a spoustu vodopádů. Můžete se procházet přímo mezi nimi a užít si plnými doušky zdejší nádheru.

Istrie. Středověká istrijská městečka Grožnjan a Motovun zaujmou nejen architekturou, ale i galeriemi a hudebními akcemi, které se tu pravidelně pořádají.

Záhřeb. Chorvatskou metropoli Češi mířící k moři často jen míjejí. Je to ale škoda – zastavte se tu a užijte si třeba atmosféru ulice Tkalčičeva s téměř nekonečnou řadou pouličních kaváren.

Vybereme vám dovolenou. A dáme kapesné

Ještě nevíte, kam letos vyrazit na dovolenou? Inspirujte se v našem letním generátoru dovolených – vybere vám dovolenou přesně podle vašeho gusta. Více na http://www.tourist-centrum.cz/dovolena-podle-meho-gusta. Můžete se zúčastnit také třetího a posledního kola naší soutěže o kapesné na dovolenou. Probíhá celý srpen na našem facebookovém profilu www.facebook.com/TouristCentrum – tak nás určitě sledujte!

Mohlo by Vás zajímat