Vietnam: Nevšední příroda, bohatá kultura a historie, ale i životem tepající města

Vyrazit na dovolenou do Vietnamu kvůli pandemii ještě nemůžeme, zdá se ale, že od června to půjde. A protože takovou cestu je třeba s dostatečným předstihem naplánovat, připravili jsme několik důvodů, proč se letos vydat třeba právě do této asijské země.

A je jich celá řada! Neskutečně rozmanitá a nádherná krajina a příroda, která vám nabídne tyrkysové moře a pláže s bílým pískem, horské hřebeny s živou vegetací, nekončící rýžová pole, hluboké a téměř nedotknuté lesy či náhorní plošiny. Dále je to třeba kombinace kulturních vlivů Indie a Číny, dlouhá a pohnutá historie a s ní související stále přítomné bohatství odkazu dávných civilizací. Za pozornost stojí i rušná města, výborná kuchyně a mnoho dalšího.

Záleží tedy hlavně na tom, která tvář Vietnamu vás zajímá nejvíc. Připravte se ale, že ani tak ji nemáte šanci během dovolené podrobně prozkoumat. Například v jednom z nejstarších a zároveň největších měst Hue najdete doslova nepřeberné množství památek, díky nimž je tohle císařské sídlo na seznamu UNESCO. Zajímavá jsou samozřejmě i města jako Hanoj či Saigon.

Co byste měli naplánovat

Vízum

Pokud se do Vietnamu rozhodnete vyrazit, měli byste si především zjistit informace o tom, jak získat vízum, které je pro cestu nezbytné. Jeho vyřízení trvá jen zhruba týden, ale jde především o to, aby vám tenhle proces zbytečně nezkomplikoval případné využití last minute zájezdů.

Očkování

Ve Vietnamu je povinné pouze jedno, a to proti žluté zimnici. To se ovšem cestovatelů z Evropy netýká, tohle očkování musí mít pouze ti, kdo žijí v oblastech, v nichž se žlutá zimnice vyskytuje. Pokud se chystáte pobýt ve Vietnamu déle, je dobré zvážit očkování proti hepatitidě typu B, vhodná může být i vakcína proti hepatitidě A či břišnímu tyfu. Doporučujeme to před cestou promyslet – pomoci vám s tím může třeba mezinárodní klinika Family Medical Practice, která má středisko mj. v Hanoji.

Nezapomeňte si vzít dostatek hotovosti

Národní měnou je vietnamský dong. Přibližně tisíc dongů odpovídá jedné české koruně, takže přepočet není tak složitý. S dongy se dá platit prakticky všude, a vy si jich nezapomeňte vzít dostatek. Kromě kamenných obchodů, v nichž by většinou neměl být problém použít platební kartu, totiž v zemi mimo jiné narazíte na bezpočet menších podniků či stánků se skvělým jídlem. A také se spoustou tržnic, kde seženete prakticky cokoli, na co si jen vzpomenete. Ať už jsou to potraviny, umělecká díla či klasické upomínkové předměty. Připravte se také na to, že Vietnamci jsou obchodníci tělem i duší, určitě je tedy namístě smlouvání a nezbytná bude velká trpělivost.Druhou často používanou měnou je v zemi americký dolar, kterým se platí především větší částky, například za ubytování. Jak dolary, tak samozřejmě i dongy vám rádi v dostatečném množství vyměníme v kterékoli z našich mnoha směnáren. Více si o našich zásadách a také o tom, jak přistupujeme ke klientům, můžete přečíst na stránce Férová směnárna

Mohlo by Vás zajímat