Cestujete sami, nebo ve skupině? Jaké jsou výhody a nevýhody

Jak nejraději cestujete? Sami, nebo ve skupině? Vše má svá pro i proti, takže jsme se na to podívali za vás a udělali si menší přehled. Přečtěte si, na jaké tři největší výhody obou těchto způsobů cestování jsme přišli.

Cestování o samotě

Cestování o samotě

Svoboda

Když jedete sami, je výrazně jednodušší plánovat, co chcete zažít. Prostě si dáte do itineráře jen to, co vás zajímá. Nemusíte se ohlížet na přání ostatních, podřizovat se jim a složitě se domlouvat na harmonogramu. Ale nejde jen o navštívená místa, jde i o samotný způsob cestování – když vyrazíte po vlastní ose, máte jasno, zda chcete spát ve stanu, hotelu, nebo AirBnb. Můžete měnit plány podle libosti i konkrétní situace. Prodloužit si pobyt, nebo ho naopak zkrátit. Rozhodnout se můžete večer, a ráno vyrazit. A nikoho tím neomezujete.

Sebevědomí

Pocit, že něco zvládnete úplně sami, bez pomoci ostatních, je k nezaplacení. Pro některé to může být už samotné cestování – dorazit včas na letiště, odbavit se a nastoupit, aniž by vám to uletělo. Nebo se postavit ke krajnici a chytit si stopa. Zeptat se místních na cestu. Objednat si v restauraci, nakoupit v obchodě. Jednoduše postarat se o sebe se vším všudy. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste se v tomhle nebo v mnoha dalších věcech spoléhali na parťáky.

Noví lidé

poznávání nových lidí

Pokud jedete do světa na vlastní pěst, musíte – ať chcete, nebo ne – častěji navazovat kontakty s místními nebo jinými cestovateli. Nemůžete se schovat za ostatní ve skupině, vše si musíte vyjednat sami. A to i ty naprosté samozřejmosti, které vás při cestování ve skupině ani nenapadly. Jednou z nejkrásnějších věcí na cestování je přitom právě navazování nových kontaktů, krátké i delší hovory s cizími lidmi a díky tomu komplexní objevování světa.

Cestování ve skupině

Cestování s přáteli

Bezpečí

Ve skupině je síla. Když vyrazíte ve větším počtu, máte jistotu, že se o vás vždycky někdo postará. Na nic nebudete sami, pokud se vám stane úraz nebo nějaká nehoda. V některých částech světa nebo třeba při výletech do hor apod. se parťáci rozhodně hodí. A pokud jedete ve větším počtu, nebude asi vaše okolí (především rodiče) tolik trnout, jako když se na cesty pustíte sami.

Komfort

Když jedete ve skupině, tak holt nevystoupíte ze své komfortní zóny. Nebudete muset nic překonávat, protože jako skupina si vždycky nějak poradíte – ten zvládne to a ten zas tohle. Po ruce budete pokaždé mít člověka, který bude vědět, jak na to. Členové skupiny si také většinou vystačí mezi sebou, málokdy mají zájem seznamovat se s jinými lidmi apod. Výhodou jsou navíc třeba i skupinové slevy, které vám ušetří peníze – na druhou stranu často se skupina shodne na tom, že chce vyrazit i tam, kam se vám osobně nechce (takže zase něco navíc utratíte).

Vzpomínky

Cestování s přáteli

Mokro ve stanu je sice příšerné v dané chvíli, ale zato úžasné jako vzpomínka. To samé je půlnoční výšlap po strmém, kamenitém svahu na vrchol, kde zažijete východ slunce jako za odměnu. A takových zážitků nabízí cestování mraky. Jenže nejlepší zážitky z cest jsou ty, které pak můžete s někým sdílet. Ideálně s těmi, kdo znají kontext, protože to všechno prožili s vámi. Těm ostatním, kdo s vámi nejeli, se to dřív nebo později oposlouchá a omrzí. Přestane je to zajímat. A zážitek pak může být poloviční.

Mohlo by Vás zajímat