Všechny cesty vedou v létě do Chorvatska

Ani koronavirová pandemie nic nezmění na tom, že pro nás letos bude Chorvatsko jednou z top zemí, kam budeme vyrážet na dovolenou. Jak se ale na Jadran dostat co nejsnáze a nejlevněji?

Nejrychleji přes Vídeň

Trasa: Praha – Brno – Vídeň – Štýrský Hradec – Maribor – Záhřeb – Split

Nejrychlejší cesta, pokud nenastanou žádné komplikace, která je zároveň bez tunelů, celkem měří zhruba 1050 kilometrů. Začíná, s nezbytným předpokladem jistého „dobrodružství“, na D1, z Brna pak vede přes Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Záhřeb až do Splitu. Dé jedničku ovšem možná „nevydýchá“ každý, takže alternativou je sjet po půlce cesty na Jihlavu, pokračovat přes Znojmo a napojit se ve Vídni.

Linec a Wels aneb jak se kompletně vyhnout D1 

Trasa: Praha – České Budějovice – Linec – Wels – Štýrský Hradec – Maribor – Záhřeb – Split

Pokud by vám cesta vycházela na ranní špičku nebo pojedete ze západních či jižních Čech, nejspíš zvolíte trasu přes České Budějovice, Linec, Wels a Štýrský Hradec. A pak už je to stejné jako v předešlé variantě. I v téhle najedete zhruba 1050 kilometrů, nicméně cesta je o něco pomalejší. Velká výhoda je, že se kompletně vyhnete D1. Nevýhodou jsou pak placené tunely: Gleinalmský 40 km před Štýrským Hradcem (objížďka přes Leoben a Bruck an der Mur po rychlostních silnicích S6 a S35 by vám cestu prodloužila o 30 km) a Bosrucký v Liezenu. Ten lze ovšem objet přes město.

Moravané přes Slovensko a Maďarsko

Trasa: Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lendava – Varaždin – Záhřeb – Split

Cesta je o něco delší, zhruba 1105 kilometrů, ale určitě oceníte fakt, že se dá zvládnout bez dálničních známek. Navíc na hranicích s Chorvatskem je menší riziko kolon. Dejte pozor, abyste při krátkém průjezdu Slovinskem nenajeli na dálnici – je třeba jet přes Lendavu, kde to můžete vzít přes město.

Jde to i bez auta: Je libo vlak, či autobus?

Do Chorvatska je samozřejmě možné vyrazit také vlakem, a od letošního roku dokonce bez přestupů. Je to díky společnosti RegioJet, která od 30. června vypravuje třikrát týdně – od 11. července do 31. srpna pak denně – soupravu z Prahy přes Pardubice a Brno do Rijeky. Tam je navíc možné přesednout na návazné autobusy RegioJetu, které jedou přímo do jednotlivých jadranských letovisek. Ale pozor, je třeba si rezervovat jízdenku na celou cestu, ne jen samostatnou vlakovou do Rijeky. Dokoupit jízdenku na návazný autobus totiž nelze.  Cesta trvá zhruba 13 hodin, akční cena pro místo k sezení či v kupé začíná na 750 Kč, pro místo v lůžkovém kupé pak na 790 Kč.    

S Českými dráhami se dá vyrazit do Chorvatska každý den a různými spoji, je to ovšem komplikovanější cestování. Například nočním vlakem se dvěma přestupy z Prahy přes Linec a Salcburk do Rijeky, za téměř 3800 Kč. Nebo rovněž z Prahy přes Brno a Vídeň, kde přestoupíte, do Záhřebu. Jízdenka stojí 1315 Kč. Cesta trvá v prvním případě téměř 16 hodin, ve druhém pak necelých 12 hodin. Variant je ale víc – můžete jet například přes Mnichov atd.

Jet můžete také autobusem, a to se společností RegioJet. Doveze vás do devíti jadranských destinací a jede několikrát v týdnu po trase Praha – Brno – Bratislava – Zadar – Šibenik – Split. Cesta do Zadaru, který je první chorvatskou zastávkou, trvá 14 hodin. A do Splitu dorazíte za necelých 18 hodin, jízdenka stojí zhruba dvanáct stovek. Autobusem do Chorvatska ovšem můžete cestovat třeba i s dopravcem Jadranexpres za 1600 Kč, nebo Flixbus za podobnou cenu. 

V pokračováních tohoto článku se budeme věnovat problematice cen paliv, dálničních známek a dalších cestovních nákladů.

Mohlo by Vás zajímat