Hranice se pootevřely. Ale jen pro někoho

Data o počtu nakažených koronavirem v České republice ukazují, že se po déle než měsíc trvající karanténě nákaza zpomalila. Ministr zdravotnictví dokonce na Zelený čtvrtek optimisticky prohlásil, že jsme zvládli její nekontrolovatelné šíření a čeká nás návrat k normálu. Na potvrzení jeho slov si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Každopádně platí, že vláda začala zmírňovat některá restriktivní opatření. Což se, byť zatím ve velmi omezené míře, týká i cestování.

Co je v této oblasti nového?

Jak se dočteme na webu tuzemského ministerstva zahraničních věcí, od 14. dubna mohou čeští občané „v nezbytných a jasně odůvodněných případech do zahraničí vycestovat“. Co přesně to znamená? Hranice zůstávají dále uzavřené. A toto opatření vychází podle vyjádření představitelů ministerstva vnitra vstříc těm, kdo si potřebují vyřídit některé naléhavé záležitosti mimo Českou republiku. Existují přitom dvě varianty.

1. Vycestování s návratem do 24 hodin, bez nutnosti karantény po návratu. Platí pro:

  • zaměstnance Integrovaného záchranného systému (IZS), pokud musejí zasahovat v sousední zemi, tedy např. když hasiči z Aše vyjedou k požáru v Německu,
  • zemědělce, kteří musejí kvůli práci během dne vyjet do sousední země,
  • všechny, kdo potřebují během dne vyjet za hranice k lékaři, k soudu, veterináři, na pohřeb nebo krátkodobě pečovat o rodinu.

2. Vycestování na déle než 24 hodin, s nutností 14denní karantény po návratu.

  • kromě výše zmíněných případů, které lidé nestihnou vyřídit do 24 hodin, jde např. o vycestování za zaměstnáním nebo na služební cestu,
  • na hranicích je třeba ukázat pracovní smlouvu

Z výše uvedeného je tedy jasné, že pokud někdo přemýšlí o cestě za hranice kvůli nákupu apod., má smůlu. A současně ti, kdo chtějí opustit ČR z opodstatněných důvodů, samozřejmě musejí sledovat situaci, resp. pravidla u našich sousedů, tedy zda je přicestování vůbec možné.

Kdo se vrací, musí se hlásit

Jak na svém webu upozorňuje Ministerstvo vnitra ČR, všichni, kromě výjimek, mají po návratu povinnost oznámit ho krajské hygienické stanici. A samozřejmě platí nařízení oznámit jakékoli příznaky chřipkových onemocnění lékaři.

Zrušili vám kvůli koronaviru zájezd?

Před několika dny schválila poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze ve zrychleném řízení zákon, který mimo jiné stanovuje, že cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zájezdy zrušené kvůli koronaviru. Týká se to plánovaných odjezdů v období od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou cestovky klientům vydávat poukazy. Tzv. ochranná doba na odložení platby by měla platit do 31. srpna příštího roku. Pokud do tohoto data poukaz nevyužijete, budete mít nárok na vrácení zaplacených záloh.   

Mohlo by Vás zajímat