Chorvatsko: Kam letos vyrazit a co určitě ochutnat

Míříte na letní dovolenou do Chorvatska? Někteří z nás už mají u Jadranu svá oblíbená místečka, která prakticky nemění. Ale stále je dost těch, kdo na dovolené rádi objevují nové lokality. Vybrali jsme pár míst, která v Chorvatsku milujeme. Možná je znáte jako své boty a možná ne – pokud jste se na ně ještě nepodívali, rozhodně to zkuste letos napravit.

Mljet

Jeden z nejkrásnějších jadranských ostrovů. Pokud patříte mezi milovníky překrásné přírody, budete tady jako v ráji – Mljet je jedním z nejzelenějších ostrovů a je plný borových lesů, dubů a cedrů. S Dubrovníkem ho spojují pravidelné trajekty, lodě plují i na poloostrov Pelješac. Jakmile se ubytujete, vyrazte do národního parku Mljet – především vyhlídka Montokuc vás okouzlí.

Mljet

Velebit

Vápencové pohoří ležící nedaleko moře je chorvatským národním klenotem. A místem, kde prožíval svá filmová dobrodružství slavný indiánský náčelník Vinnetou. Můžete tu objevovat národní park Paklenica, vydat se na nejvyšší horu Vaganski Vrh se 1757 metry, do jeskyně Vodeni Dolac nebo na Kamennou galerii s množstvím půvabných kamenných útvarů. Anebo si můžete vyšlápnout Premužičovou stezkou, která má 50 kilometrů a vede přes nejkrásnější místa Velebit s úžasnými výhledy.

Velebit

Trogir

Kdo ještě nebyl v Trogiru, musí to napravit. Starobylé město s přístavem leží jen pár kilometrů od metropole Splitu přímo na Jadranské magistrále. Je to v podstatě živoucí muzeum, kde budete dělat „ach“ a „och“ prakticky na každém kroku. Ostatně od roku 1997 je Trogir zapsán na seznam UNESCO. A oprávněně – podobu města utvářeli Ilyrové, Řekové, Římané, Benátčané, Francouzi, Rakušané i Chorvaté. Malebné město navíc obklopuje členité pobřeží s menšími zátokami a příjemnými plážemi.

Trogir

Lastovo

Tento malý ostrov si okamžitě zamilujete, na rozdíl od mnoha jiných chorvatských ostrovů je totiž plný zeleně a bujné vegetace. Je to taková tajná chorvatská perla. Jen počítejte s tím, že cesta na Lastovo vám zabere nějaký ten čas – nejenže se nachází až na samotném jihu země, ale trajektu ze Splitu to sem navíc trvá dlouhých 5 hodin (a není zrovna nejlevnější). Nicméně samotné Lastovo za to stojí – turisté sem moc nejezdí a ostrov patří ke klidnějším místům na Jadranu. Kdy naposledy jste měli pláž v Chorvatsku téměř jen pro sebe, jako se vám to podaří v zátoce Skrivena Luka nedaleko majáku Struga?

Objevování Chorvatska ale znamená také objevování různých pokrmů a jejich chutí. Co si na nejbližší cestě dopřát? My v tom máme jasno.

  • Skradinské rizoto: Dopřát si ho můžete v Severní Dalmácii, třeba v Šibeniku nebo Biogradu. Jde o speciální rizoto, které se vaří někdy až 12 hodin. Jeho základem je telecí, dále se do něj dává pršut, kohoutí maso a servíruje se posypané čerstvě nastrouhaným pažským sýrem.
  • Černé rizoto: Specialita dostupná prakticky v celém Chorvatsku. Rizoto ze sépie, čerstvě ulovené v moři, je černé, protože sépie v případě nebezpečí vypouští černý dým. Když si k tomuto rizotu dáte bílé víno, nebude vám už chybět vůbec nic.
  • Pogača: Na ostrově Vis si dopřejte místní tradiční chléb naplněný cibulí, olivovým olejem, rajčaty a ančovičkami. Dělají to tady už desítky let a dělají to skvěle. Pogača vám bude chutnat.
  • Brudet: Vynikající rybí polévka, jejímž základem je tučné úhoří maso, k němuž se přidávají další jeden nebo dva druhy rybího masa, žabí stehýnka nebo mušle. Je to velmi syté jídlo, které vás rozhodně zaplní, takže nepočítejte s tím, že byste si pak ještě dávali druhý chod.

Brudet

Mohlo by Vás zajímat