Léto v Toskánsku. Skvělé jídlo, víno a památky

Léto a Itálie jsou jedním z nepřekonatelných dovolenkových spojení. Obzvláště slunné Toskánsko je skvělou volbou – okouzlí vás historickými městy i nádhernou, zvlněnou krajinou plnou vinic a starobylých domů.

Středobodem dění v celém Toskánsku je Florencie, kterou můžete objevovat týdny a stále neuvidíte vše. Z rozpálených městských ulic potom vyrazte za ochutnávkou vína – vína z Toskánska totiž patří k těm vůbec nejkvalitnějším na světě. Dopřejte si třeba skleničku červeného Aleatico dell’Elba nebo bílého Vernaccia di San Gimignano.

Nevynechejte ani magickou Pisu

Letenky do Florencie seženete zhruba za pět tisíc korun s přestupem ve Frankfurtu nebo v Curychu. Přímo pak můžete letět do Pisy a odtud vyrazit do Florencie. Cesta zabere zhruba hodinu a půl. Bez přestupů se létá také do Boloně, ale ta je ještě o něco dál než Pisa. Auto přitom můžete nechat poblíž pražského letiště, zvlášť když můžete využít výhodné ceny za parkování na GoParking. Parkovací kartu seženete na pobočkách Tourist Centra.

Pokud nepoletíte přímo do Florencie, ale zamíříte tam přes Pisu nebo Boloňu, nezapomeňte si na obě města vyhradit alespoň den. Obě jsou totiž také velmi krásná. V Pise určitě nebudete chtít propásnout šikmou věž (Torre Pendente), baziliku Duomo di Pisa nebo velkou kapli Battistero di San Giovanni. Za prohlídku stojí i nejstarší botanická zahrada v Evropě, kterou tu založili už v roce 1544.

Boloňa je zase proslulá svými věžemi a přemírou cihlových budov, díky nimž získala přezdívku Červená Boloňa. Historické centrum je tu jedno z největších v Evropě, přestože ho hodně pocuchalo válečné bombardování – nenechte si ujít dvě věže Asinelli a Garisendu, gotickou baziliku San Petronio, komplex románských kostelů na Piazza San Stefano a mnoho dalších nádherných staveb.

Začněte v Uffizi

To vše je ale jen předkrm, než se dostanete do Florencie – města, které několik staletí dominovalo kultuře a umění. Honosné stavby, galerie a chrámy tu najdete prakticky na každém kroku. Výhodou je, že většina významných památek se nachází přímo v historickém centru, a jsou tak velmi blízko u sebe. Prohlídku tedy bez potíží zvládnete po svých.

Kde začít? Určitě v Uffizi (Galleria degli Uffizi), které patří mezi nejslavnější světová muzea a má jednu z nejbohatších sbírek obrazů na světě. Tento renesanční palác kousek od řeky Arno je přeplněný mistrovskými kousky od Botticelliho, Michelangela, Da Vinciho, Rafaela nebo Tiziana. Až vás úchvatné umění unaví, vyrazte k Duomu, což je určitě jedna z nejkrásnějších budov na celé planetě.

Na piknik (vybaveni místními ručně vyráběnými sýry, čerstvě upečeným chlebem a spoustou oliv) vyrazte třeba na Piazza del Campo nebo do Parco Archeologico di Baratti e Populonia. Ale můžete samozřejmě zamířit i do některé ze zdejších restaurací – nejen za jídlem, ale také za vínem.

Užijte si večerní i noční atmosféru

A pak zamiřte znovu do letně prosluněných ulic města, které je kolébkou renesance. Večerní nálada na mostě přes řeku Arno je uhrančivá, stejně jako pulzující noční život v místních kavárnách a barech. V nejslavnější ulici Via de’ Tornabuoni se můžete plácnout přes kapsu a nakoupit v buticích slavných návrhářů.

Před cestou domů ještě nezapomeňte obejít alespoň některé z těchto skvostů: Basilica di Santa Maria Novella, Basilica di San Lorenzo, Galleria dell‘ Accademia (se sochou Davida) či Palazzo Vecchio. Co nestihnete, to si nechte na příště – mimochodem vyrazit můžete i po sezoně, Florencie je totiž krásná v kteroukoliv roční dobu.

Eura si můžete před cestou do Toskánska a jeho metropole Florencie vyměnit na více než 100 pobočkách po celé republice. A pokud potřebujete inspiraci na další výlet či dovolenou, projděte si náš generátor dovolené, který vám vybere destinaci přesně podle vašeho gusta – najdete ho na www.tourist-centrum.cz/dovolena-podle-meho-gusta.

Celé léto také soutěžíme na Facebooku o kapesné na dovolenou – sledujte nás, abyste si mohli dovolenou užít ještě o něco více.

Mohlo by Vás zajímat