Tip na dovolenou: Irsko vás překvapí, vyrazte i mimo Dublin

V průběhu celého léta jste nám mohli posílat své tipy na skvělou dovolenou a mohli jste za to získat 3 000 korun na ruku. V srpnu jsme psali o nádherném Slovinsku, které řada z vás jistě dobře zná. Teď máme ale poměrně neobvyklý tip od paní Aleny – Irsko. Češi většinou do Irska vyrážejí na krátký eurovíkend, ale málokdy se z Dublinu vydají dál. To je ale chyba – zelená ostrovní země je neodolatelně půvabná a přes veškerou modernizaci si stále zachovává své někdejší kouzlo.

Zvlášť na podzim je Irsko úchvatné – počasí je příjemné, ale davy turistů už odjely jižněji. Pokud můžete, vyrazte časně na podzim, abyste si cestování užili. Zima už bývá chladná a deštivá, navíc mnohde už mívají zavřeno. A kam v Irsku vyrazit?

Courtmacsherry

„Za sebe mohu doporučit Courtmacsherry. Sice tady pracuji, ale přitom si stále připadám jako na dovolené,“ píše Alena. „Nachází se tu nádherná písčitá pláž, téměř liduprázdná s čistou vodou. Kousek od pláže je les, ve kterém se cítím jak v Jurském parku, a za ním asi pět minut pěšky Atlantický oceán,“ odkrývá úchvatnou přírodní scenérii. V okolí se navíc nachází hrad Walta Disneyho, barevná městečka jako Kinsale a Clonakilty nebo maják. A co je na tomto místě ze všeho nejlepší? „Že ho moc lidí stále nezná.“

Dublin

Hlavní město nelze opomenout. Už proto, že i když jde o irskou metropoli, která v uplynulých letech notně dospěla, stále je to velmi intimní a příjemné místo, kde nejlépe nasajete atmosféru nad sklenkou Guinesse v některém z pubů.

Galway

Opravdový irský klenot, jehož ulicemi se můžete toulat týdny a nikdy vám nezevšední. V září sem lidé vyrážejí na ústřicový festival, a tak hotely a penziony praskají ve švech. Dorazte o něco později a nebojte se – skvělé ústřice se v místních hospůdkách dají ochutnat kdykoliv.

Connemara

Přírodní rezervace leží jen kousek od Galwaye a byl by hřích ji vynechat, pokud jste na západním pobřeží. Je to totiž jedno z nejkrásnějších míst v celém Irsku – vyniká především drsnou, nespoutanou přírodou, navíc tu najdete i megalitické hrobky a ruiny klášterů.

Cliffs of Moher

Moherské útesy jsou slovy jen těžko popsatelné. Je to úchvatná přírodní scenérie v jihozápadní části země. Sahají do výšky až 300 metrů a nádherný je nejen pohled na ně samotné, ale i výhled z nich na moře.

Ardmore

Klidná vesnička u moře se pyšní parádními plážemi a nádherným mysem, kde si zkrátka musíte udělat selfie. Je to nádherné místo, kde se život najednou zpomalí. A nejlepší je to pod ruinami katedrály a věže, čnící nad vesnicí.

Derry

Když už jste v Irsku, vyplatí se vyrazit i do toho Severního, které dosud přináleží Velké Británii. Nemusíte se bát žádných útoků, bouřlivá už je jen minulost tohoto místa. V Derry vás ohromí nedotčené městské hradby a pulzující čtvrtě, např. Bogside.

Do Irska se nejlépe dostanete letadlem – letenky z Prahy do Dublinu začínají na necelých třech tisícovkách, let trvá jen dvě a půl hodiny. Cestování po Irsku je jednoduché – není to velká země a má kvalitní silniční síť. Proto si můžete bez obav půjčit vůz, dostanete se kamkoliv. Vlaky jsou dražší, dostupnější variantou jsou autobusy. A někde sedněte raději na kolo nebo vyrazte na výlet pěšky.

A pozor! Ještě než vyrazíte, tak se zastavte v některé z našich poboček vyměnit eura a případně i libry, pokud chcete zajet i do Severního Irska.

 

Mohlo by Vás zajímat