Kam letos na vánoční trhy? Zkuste Paříž, Londýn nebo Brusel

Na vánočních trzích v Norimberku, Vídni nebo Drážďanech už byl nejspíš každý. Co letos zkusit trochu jiná místa, kde taky můžete nasát pořádnou vánoční atmosféru a užít si město z trochu jiné perspektivy (a samozřejmě s nezbytnou sklenkou svařáku nebo punče v ruce)?

Paříž

Pohled na rozzářený bulvár Champs-Élysées je nezapomenutelný. Paříž se kvůli tzv. marchés de Noël rozsvěcí už v druhé polovině listopadu, takže nemusíte čekat až na období těsně před Vánoci. Toulejte se zdejšími ulicemi a objevujte nová zákoutí, která v předvánočním čase vypadají trochu jinak.

Až si budete sestavovat žebříček nejmalebnějších trhů, určitě bude hodně vysoko ten na Trocadéru, v těsném sousedství slavné Eiffelovky. Kouzelnou atmosféru mají i vánoční stánky u Louvru v Tuilerijských zahradách. A neméně krásné předvánoční kulisy nabízí i moderní čtvrť La Défense, kde je vůbec největší pařížský trh s několika stovkami stánků. Všude vám budou chutnat sladké palačinky, perníčky, foie gras, šunky, sýry i uzeniny.

Nezapomeňte navštívit i pařížské obchodní domy, protože všechny nákupní galerie, jako jsou Galeries Lafayette nebo Printemps, se předhánějí v nápaditých vánočních kreacích.

Paříž

Londýn

I britská metropole slaví vánoční svátky velkolepě. Nejkrásnější výzdoba je na Oxford Street, kde si budete připadat jako v pohádce. Ale počítejte s tím, že se budete muset prodírat davy lidí, kteří chtějí předvánoční čas strávit na stejném místě a utratit tam své poslední libry. Klidnější je Covent Garden nebo Syon Park.

Kromě toho si zajděte zabruslit do vánočního Hyde Parku a okoukněte honosný vánoční strom na Trafalgar Square. Mimochodem Winter Wonderland v Hyde Parku je pověstný. Každý rok se celý park promění v opravdovou zimní pohádku a vy se stanete jejími přímými aktéry. Tady vás to bude vážně bavit.

A pokud chcete ochutnat i pár dalších vánočních trhů, zaskočte ještě na Angels Market, Leicester Square, Greenwich Market nebo do Kingstonu. A nezbytnou nutností před odjezdem je také návštěva Portobello Road Market, kde můžete nakoupit pár zajímavých dárků (jen sem nechoďte v neděli, to je tu zavřeno).

Londýn

Brusel

Hlavní město Evropy se taky umí na Vánoce vyparádit. A vy si tamní trhy užijete díky tradičním vaflím, záplavě čokoládových pralinek nebo husté horké čokoládě. Nebudete škodní, ani pokud už nebudete chtít sladké ani vidět – stačí vyměnit sladkosti za kotlík škeblí a pravé belgické hranolky s nespočtem omáček (od kari přes arašídovou až třeba po česnekovou). Hranolky vlastně vznikly tady, ale jejich původ zastřel americký název „French fries“. Američané totiž za války příliš nerozlišovali mezi Francouzi a Belgičany…

Krásný vánoční trh najdete na Velkém náměstí (Grand Place), kde bývá každý večer světelná a zvuková show. Jinak hlavní trasa vede od náměstí kolem burzy až k Rybímu trhu u kostela sv. Kateřiny. Celkem má tenhle předvánoční „výšlap“ více než dva kilometry a všude bývá plno lidí. A dobrot, samozřejmě. Je jasné, že po takové procházce člověku vyhládne, takže se můžete rovnou pustit do šneků, ústřic, raclette nebo cibulačky. A spláchnout to pak můžete místními speciálními vánočními pivy, která bývají tradičně lehce nasládlá a kořeněná.

Brusel

  • Než vyrazíte

Už máte vybráno, kterou evropskou metropoli navštívíte? Nezapomeňte před cestou vyrazit do některé z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice. Vyměňte si u nás peníze a užijte si vánoční trhy naplno – a samozřejmě přivezte domů spoustu dárků pro své nejbližší.

Mohlo by Vás zajímat