Nejrychlejší a nejlevnější cesty do Chorvatska

Jaké jsou nejlepší a nejrychlejší trasy k Jadranu? Kde a kolik zaplatíte za dálnice a tunely? A znáte už zkratku v podobě nově otevřeného mostu na poloostrov Pelješac? Připravili jsme pro vás rychlý přehled.

Podle odhadů cestovních kanceláří se letos do Chorvatska chystá až milion českých turistů, většina z nich vlastních autem. Dobrá zpráva hned na úvod – Chorvatsko se stalo součástí Schengenského prostoru, odpadly tak veškeré hraniční kontroly, což urychlilo průjezd zemí. Stále platí, že v Chorvatsku nepotřebujete předem zakoupit dálniční známku – tu Chorvaté nemají, zůstávají zde mýtné brány, které však oproti loňsku (ani s přechodem země na euro) nezdražily. 

Chorvatský provoz zrychlil

Další dobrou zprávou je, že Chorvaté dobudovali další část obchvatu bosenského města Neum a v provozu je 2,4 kilometru dlouhý most na poloostrov Pelješac, který zkrátí cestu směrem na Dubrovník nebo Korčulu, navíc se za něj neplatí. Na dálnicích stále platí maximální povolená rychlost 130 km/h, ale pozor – řidiči do 24 let smějí jet pouze 120 km/h.

  

Možné trasy k Jadranu

  • Trasa 1: Praha – Jihlava – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split
  • Trasa 2: Praha – Jihlava – Znojmo – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split
  • Trasa 3: Praha – České Budějovice – Linz – Graz – Maribor – Záhřeb – Split
  • Trasa 4: Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Lublaň – Pula
  • Trasa 5: Praha – Jihlava – Brno – Bratislava – Maďarsko – Záhřeb – Split

Nejoblíbenější trasy vedou přes Vídeň

Nejvíce Čechů volí trasu Praha – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split (T1). V případě kolon na české D1 pak sjíždějí z Jihlavy na Znojmo (T2). Vzdálenost Praha – Split je v tomto případě 1 050 až 1 100 km, což je zároveň nejkratší cesta, která průměrně zabere 10,5 hodiny jízdy. 

Alternativní cesta přes Linz 

Pokud se chcete zcela vyhnout naší D1 anebo jedete na sever Chorvatska na Istrii, můžete to vzít přes České Budějovice a dále přes rakouský Linz a Graz (T3). Vzdálenost Praha – Split je v tomto případě 1 033 km, což je rovněž kolem 10,5 hodiny jízdy. Vyhnete se sice možným kolonám na české D1 a kolem Vídně, zato po cestě potkáte dva rakouské zpoplatněné tunely – Gleinalm, kde se platí 10,50 EUR, a tunel Bosruck, kde zaplatíte kolem 6,50 EUR. Oběma tunelům se můžete vyhnout, ale se značnou objížďkou.

Nejblíže je chorvatské moře na Istrii

Pokud jedete do Puly a okolí, můžete se vydat další trasou Praha – České Budějovice – Salzuburg – Villach – Ljubljana – Pula (T4). I v tomto případě vás ale potkají placené tunely, a to Tauernský a Katschberg. Vzdálenost Praha – Istrie je v tomto případě kolem 830 km a 9 hodin jízdy.

Kolik kde zaplatíte

Ve všech zemích, které budete na cestě k Jadranu projíždět, je třeba zaplatit za dálnici. Všechny dálniční známky – slovenskou, rakouskou, slovinskou i maďarskou – zakoupíte online na internetu.

Rakousko

V Rakousku stojí 10denní známka 9,90 EUR. Dobrým tipem je, že pokud cestujete na více než 10 dní, vyplatí se vám na cestu zpět koupit opět 10denní známku. Dvouměsíční totiž stojí 29 EUR. V Rakousku také platí zákaz palubních kamer pod vysokou pokutou – nezapomeňte si ji zcela sundat.

Slovinsko

Při průjezdu Slovinskem vás čeká asi 50 km dálnic, měsíční známka stojí 32 EUR. Tento úsek se sice dá objet, ale časově se to příliš nevyplatí. Dálnice vede až na hranice s Chorvatskem, jízda je tak pohodlnější.

Chorvatsko

Průměrná cena mýtného pro osobní vozidla je zhruba 6 EUR za 100 km. Při jízdě do Splitu tak zaplatíte přibližně 48 EUR. Mýtné se platí při průjezdu mýtnou branou, a to hotově eury nebo platební kartou. Nejlepším a nejlevnějším řešením je pořídit si předem tzv. ENC krabičku (mezinárodně nazývaná ETC palubní jednotka), s níž na mýtném ušetříte až 22 % a především se ve vrcholné sezóně vyhnete dlouhým frontám na mýtnicích. ENC krabičku vám zapůjčíme na naší pobočce Tourist Centra v Olomouci (více se dozvíte zde). Díky ENC jednotce bývá průjezd mýtnými branami bez zastavení. Rychlejší možností je také platba kartou. Největší zdržení bývá většinou na první mýtné bráně a také na té největší Zagreb – Lučko.

Aktuální ceny pohonných hmot 

Aktuální ceny v Rakousku jsou 1,57 EUR za Natural a 1,49 EUR za naftu. Ve Slovinsku zaplatíte 1,40 EUR za benzin a 1,46 EUR za naftu. V Chorvatsku jsou aktuální ceny 1,37 EUR za Natural a 1,39 EUR za naftu. V Chorvatsku tak natankujete nejlevněji, v případě nafty srovnatelně s českými cenami, benzin dokonce ještě levněji než u nás.

(platí ke 12. 6. 2023)

 

Mohlo by Vás zajímat