Za tulipány do Holandska

Holandské poznávací znamení? Tulipány! Nizozemsko je zemí tulipánům zaslíbenou, v hlavní tulipánové sezóně sem proudí davy turistů z celého světa, aby zde obdivovali zdejší rozkvetlé zahrady, farmy a pole a užili si pestrobarevné tulipánové festivaly.

Tradice tulipánů v Holandsku

Tulipány v Holandsku nejsou jen květiny, jsou symbolem celé země. Jejich historie sahá až do 16. století, kdy sem byly dovezeny z Turecka. Od té doby se staly nedílnou součástí holandské krajiny i kultury a tulipánový průmysl stal jedním z hlavních ekonomických pilířů země.

 

Kdy vyrazit za tulipány do Holandska

Tulipánová sezóna začíná v březnu a končí v květnu. Tulipány se vysazují postupně tak, aby byly jejich nádherné květy k vidění po celou tulipánovou sezonu, přibližně do půlky května. 

Keukenhof, nejznámější zahrada Evropy

Nejznámější místo, kam se za tulipány vydat, je Keukenhof, nazývaný Zahrada Evropy. Jedná se o největší květinový zahradní park na světě. Nachází se nedaleko města Lisse a každoročně přivítá více než milion návštěvníků. Park je otevřený obvykle od poloviny března do poloviny května. Na 32 hektarech krásného lesoparku najdete více než 7 milionů květin a zhruba 800 různých druhů, vedle tulipánů zde kvetou narcisy, hyacinty, sasanky, azalky, rododendrony či japonské sakury. V parku jsou umístěny také atraktivní sochy každoročně v jiném stylu, procházet se můžete mezi jezírky a různými vodními kanály, vyfotit se před tradičním větrným mlýnem, najdete tu i restaurace a občerstvení nebo dětská hřiště pro nejmenší návštěvníky.

 

  

Květinové korzo v Lisse 

Po celém Holandsku se pořádají také květinová korza (neboli festivaly květin). Tím nejznámějším je květinové korzo v Lisse a jeho okolí, které potěší milovníky nejen tulipánů. Květiny jsou instalovány úplně všude, městem se nese jejich vůně a jejich barvy září do daleka. Prochází zde bohatě zdobené květinové průvody doprovázené hudbou a tancem. V Lisse se nachází také muzeum věnované historii tulipánů v Holandsku, prohlédnout si tu můžete různé odrůdy.

Tulipánová pole, farmy a samosběrné zahrady

Tulipánové farmy najdete po celém Holandsku, například Amsterdam Tulip Experience, De Tulperij nebo The Tulip Barn. Známé tulipánové pole leží v oblasti Bollenstreek mezi Haagem a Leidenem. Projížďka touto oblastí autem je nezapomenutelným zážitkem. Pokud máte rádi rušno a chcete vidět, jak se tulipány prodávají, navštivte trhy v Amsterdamu. Nejznámější z nich je Bloemenmarkt. V Holandsku se provozují i tzv. samosběrné zahrady (holandsky pluktuin), kde si za poplatek vyzvednete nůžky a kbelík a můžete si odnést tulipánů, kolik jen chcete. Budete-li v okolí Lisse, navštivte zahradu Annemieke.

 

Holandská měna a tipy na cestu

V celém Nizozemsku je od roku 2002 oficiální měnou euro, které nahradilo nizozemský gulden. Holandsko je obecně o něco dražší než Česká republika, zvlášť ve velkých městech. Počítejte s tím, že v restauracích i za vstupy do muzeí a památek si připlatíte. Chystáte-li se jich navštívit více, vyplatí se pořídit si tzv. Museumkaart nebo v Amsterdamu městskou kartu City Card, které poskytují mimo jiné volné vstupy a jízdné MHD. Na tržištích a v malých obchodech raději počítejte s platbou v hotovosti. Před svou cestou do Holandska se proto zastavte v jedné z poboček Tourist Centra a vyměňte si u nás eura! 

 

Mohlo by Vás zajímat