Zpříjemněte si podzim návštěvou evropských vinobraní

Jednou z nejhezčích podzimních akcí, která vám mimo jiné intenzivně připomene mimořádné letní okamžiky, může být nepochybně vinobraní. Celou řadu jich samozřejmě můžete navštívit v tradičních vinařských regionech Česka. Pokud byste ale chtěli zkusit něco nového, podívejte se za hranice. A byť byly některé z tradičních akcí, například Federweißerfest v Německu nebo Boccaccesca v Itálii, kvůli koronavirové pandemii zrušeny, stále je kam za výjimečnými zážitky vyrazit.

  • Rakousko

Wienna Wine Hiking

Trochu netradiční, ale možná o to zajímavější vinobraní můžete zažít ve Vídni. Vinohrady se v rámci akce Wienna Wine Hiking návštěvníkům otevřou na třech různých turistických trasách, z nichž dvě měří deset a třetí pět kilometrů. Záleží na tom, jestli chcete víc chodit, anebo popíjet. Kromě ochutnávek lokálních vín pro vás budou připravené také místní speciality a podobně.

Termín: 3. až 4. října, denně od 10.00 do 18.00

  • Polsko

Wine Expo Poland

Každoroční Wine Expo Poland se tradičně koná ve Varšavě a je zaměřený nejen na producenty, dovozce či distributory, ale i na běžné milovníky vína, kteří by se o něm v rámci akce měli dozvědět co nejvíc. Kromě 2500 vín od více než stovky výrobců lahodného moku na vás čeká i celá řada degustací, prezentací, konferencí či večeří.

Termín: 6. až 7. října

  • Slovensko

Vinobraní na Duláku

Na Slovensku začíná sezona burčáku, pečených kachen a tradičních lokší. V rámci Vinobraní na Duláku se vám představí vybraní malokarpatští vinaři sdružení ve spolku Chutě malých Karpat a s nimi výběrová tradiční i méně tradiční gastronomie.

Termín: 23. až 27. září

Tokajské vinobraní Čerhov

V obcích Čerhov a Malá a Velká Trňa proběhne koncem září už 19. ročník vinobraní, které potěší především příznivce Tokajského vína. Kromě ochutnávek vína a místní gastronomie váš čeká i bohatý kulturně-sportovní program.

Termín: 25. až 27. září

Toulky po bratislavských vinných pivnicích

Jde už o 3. ročník úspěšné akce, které se účastní téměř čtyřicet vinařů z těch městských částí Bratislavy, kde se dodnes pěstuje a vyrábí víno. Tedy Devín, Nové Mesto, Rača a Vajnory. Mimo jiné vás čeká prohlídka vinohradu a také procesu výroby vína, ukončená degustací. Dále se můžete těšit například na unikátní vinné pivnice v podzemí Německého kulturního domu v Rači, expozice lidové kultury ve Vajnorech atd. Po celé trase bude bezplatně jezdit autobusová kyvadlová doprava.

Termín: 9. až 10. října

  • Itálie

Sagra dell’Uva di Marino

Sice za přísnějších podmínek a jistých omezení, např. konzumace alkoholu bude možná jen v prostorách areálu, ale přesto se už 96. ročník lokálního festivalu Sagra dell’Uva di Marino letos uskuteční. Centrum města Marino, ležícího ve střední Itálii, se jako každý rok v tomto období promění. Především tu budou k vidění tradiční zdobené balkony, znít typická hudba atd. Pro hosty festivalu pak mají obyvatelé připravené místní výrobky, mezi nimiž pochopitelně nebude chybět víno.

Termín: 1. až 5. října

Vino al Vino

Třetí zářijový víkend se na hlavním náměstí v italském Panzanu poblíž Florencie uskuteční festival Vino al Vino, během něhož budete moci ochutnávat víno z mnoha vinařství této oblasti. Nejprve si za 12 eur koupíte degustační sklenici, která se tím stává vaší „vstupenkou“ na ochutnávku vín vystavených na stáncích. Těšit se můžete také na hudbu, místní gastronomické speciality a slavnostní atmosféru.

Termín: 17. až 20. září

  • Portugalsko

Madeira Wine Fest

A na závěr jedna perlička. Co byste řekli návštěvě nádherného ostrova Madeira spojené s místním festivalem vína? To zní hodně lákavě, co říkáte? Nejenom že vás čeká ochutnávka produktů místních vinařů, ale s výrobou vína jsou tu navíc spojené zvyky předků obyvatel Madeiry. Těšit se tedy můžete na zábavné aktivity, jako je Evropský týden folklóru, dekorace a výstavy, různé světelné a tradiční hudební přehlídky atd.

Termín: koná se v několika termínech v období od 3. do 27. záříPotřebujete si vyměnit peníze?

Pokud jste se rozhodli vyrazit na některé vinobraní či festival vína mimo naši republiku, neváhejte si u nás vyměnit koruny za měnu, kterou budete v dané zemi potřebovat. 

Mohlo by Vás zajímat