Platíte kartou v zahraničí? Nenechte se zmást konverzí

Platit kartou v zahraničí je dnes běžné a většinou bezpečné. Možná však neznáte triky, které někteří provozovatelé terminálů a bankomatů používají. Buďte připraveni, ať se vám dovolená zbytečně neprodraží.

Plaťte v místní měně

Jistě jste se už setkali s tím, že v obchodě nebo restauraci platíte kartou a na terminálu vyskočí otázka ohledně konverze. Chcete platit v EUR nebo CZK? Nenechte se nachytat rychlým přepočtem sumy na české koruny, kurz bývá téměř vždy nevýhodný! V zahraničí si tak vždy vyberte možnost platby v místní měně. To samé platí pro výběry z bankomatů – výhodnější pro vás bude vybírat hotovost v místní měně. Jinak necháte vydělat provozovateli bankomatu či terminálu.

Co je DCC?

Dynamic Currency Conversion, neboli rychlá konverze měny. Dá se považovat tak trochu za trik obchodníků. Nalákají vás na platbu ve vaší měně a spočítají vám přitom nevýhodný kurz. Při platbě nebo výběru peněz proto vždy pokračujte bez směny. Pokud prodejce konverzi měny na terminálu zvolí za vás, můžete požádat o zrušení transakce a opakování v místní měně.

  • Náš tip! Některé banky umožňují deaktivaci služby DCC pro danou kartu před vaší cestou do zahraničí. Zeptejte se na tuto možnost.

Pozor na poplatky za výběr z bankomatu

Když budete v destinaci hledat bankomat, poohlédněte se po známé „značce“. Bankomaty provozované bankami mají většinou výhodnější kurzy než bankomaty soukromé. Zjistěte si také předem, jaké vám bude banka účtovat poplatky za výběr. V některých případech může být poplatek až 100 Kč za jeden výběr!

Debetní nebo kreditkou?

Stejně jako doma ani v zahraničí se nevyplácí vybírat hotovost z kreditní karty, vždy sáhněte po debetní. Jinými slovy – vybírejte peníze ze svého účtu, ne na dluh kreditky. A svoji debetní kartu noste v cizině u sebe, i když máte aktivované platby mobilem nebo hodinkami. Může se stát, že terminál tento způsob platby nebude podporovat.

Předejděte preventivní blokaci karty

Jedete do neobvyklé exotické země? Informujte předem svou banku. Vyhnete se nechtěnému preventivnímu zablokování karty, pokud vaše banka vaši platbu vyhodnotí jako podezřelou. A nezapomeňte – vždy je třeba mít u sebe alespoň nějakou hotovost „pro strýčka příhodu“!

  

 

Mohlo by Vás zajímat