Dobrých zpráv pro cestovatele přibývá

Evropa nadále uvolňuje opatření proti novému typu koronaviru a hranice mezi státy se otevírají čím dál víc. Co se od minulého týdne změnilo?

Asi nejdůležitější novinkou je fakt, že česká vláda 1. června schválila významné rozvolnění dosavadního režimu pro cesty do a ze zahraničí. Jeho podstatou je princip označovaný jako semafor. Jde o to, že ministerstvo zdravotnictví z hlediska bezpečnosti rozděluje státy Evropské unie a dalších zemí schengenského prostoru do tří kategorií:

 1. zelené: země s nízkým rizikem (např. Bulharsko, Chorvatsko či Polsko)

  – lze do nich cestovat bez udání důvodu a bez nutnosti karantény či předložení testu na covid-19

   
 2. oranžové: země se středním rizikem (Belgie, Dánsko, Francie atd.)

  – pro občany ČR bude rovněž platit cestování bez omezení, ale cizinci z těchto zemí budou při cestování do ČR předkládat negativní test nebo nastoupí do karantény

   
 3. červené: země s vysokým rizikem (Švédsko a Velká Británie)

  – povinnost předložit negativní test nebo nastoupit karanténu při návratu do ČR bude platit jak pro české občany, tak pro cizince

Ministerstvo zdravotnictví bude jednou týdně vyhodnocovat data Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí. Na základě toho pak bude ministerstvo zahraničí upravovat doporučení na cesty. Systém začne platit 15. června, doporučení by mělo být zveřejněné do 5. června. Důležité je, že jde o opatření z české strany. Klidně se tedy může stát, že některé země turisty nadále vpouštět nebudou.

Dohoda mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem

Co dalšího se za posledních několik dní změnilo? Na volnějším vzájemném režimu se dohodli představitelé Česka, Slovenska a Maďarska. Od 27. května tak jejich obyvatelé mohou mezi zeměmi cestovat, aniž by museli předkládat potvrzení o negativním výsledku testu na nemoc covid-19, resp. bez karantény, jestliže se do 48 hodin vrátí do své země. Pokud jde o Slovensko, na základě politických jednání se zatím zdá, že pro turisty by se hranice mohly otevřít od 15. června, zatímco Maďarsko jim stále zůstává uzavřeno.

Rakousko před několika dny otevřelo všechny hraniční přechody s ČR a kontroly kvůli koronaviru jsou už jen namátkové. Přesto stále platí, že do země je možné cestovat jen s negativním testem, který není starší než čtyři dny. A navíc ubytování za turistickým účelem v hotelech ani dalších zařízeních zatím není povoleno. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se nicméně vyjádřil, že i rakousko-české hranice by se bez nutnosti testů na covid-19 mohly pro turisty otevřít v polovině června. 

Omezené pak zůstávají podmínky pro vstup do Polska a Německa, viz náš článek z minulého týdne

Sezona u moře se blíží

Jak jsme vás ve zmíněném textu také informovali, hranice pro turisty před nedávnem otevřelo Chorvatsko. A uvolňování omezení zahájila také Itálie. Ta 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře 3. června hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru a některých dalších zemí. Pokud tedy po tomto datu překročíte italské hranice, nemusíte už podstupovat 14denní karanténu. Ovšem za předpokladu, že jste se 14 dní před vstupem do země nenacházeli v jiné než uvedených zemích.     

Turistickou sezónu chce 15. června zahájit Řecko. Od tohoto data by Češi měli mít možnost do země létat, konkrétně do Atén a Soluně. S tím, že testy na covid-19 budou jen namátkové. Od prvního července plánují řecké úřady rozšířit možnost vstupu i na další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů. A v červenci by se pro zahraniční turisty mělo otevřít i Španělsko, kde ovšem zatím, minimálně do 7. června, stále platí nouzový stav. 

 

Mohlo by Vás zajímat