Srí Lanka: Malý ostrov s obrovskými možnostmi

Je to sice malý ostrov (o dost menší než Česko), ale přímo nabitý možnostmi. Věřili byste třeba, že na Srí Lance je hned osm památek ze seznamu UNESCO? O neuvěřitelných plážích, množstvích slonů, přátelských lidech, úžasné přírodě, parádním jídle a příznivých cenách ani nemluvě. Mimochodem ty pláže jsou opravdu všude – obklopují celý Cejlon, takže je v podstatě jedno, kam se vydáte. Tahle exotická dovolená vás zkrátka bude bavit každičkou minutu, kterou na Srí Lance strávíte.

Nejdražší položkou celé dovolené bude letenka, která bez speciálních akcí přijde na zhruba dvacet tisíc korun. Jakmile se ale dostanete na Srí Lanku, místní ceny vás příjemně překvapí – a to i když jsou během nejrušnější turistické sezóny ceny vyšponované až na trojnásobek oproti jiným obdobím roku.

Například jednoduché bydlení seženete třeba už za 130 korun za noc, ale dá se samozřejmě bydlet i podstatně dráž. Nebo když se rozhodnete vyrazit pozorovat slony při safari ve zdejších národních parcích, zaplatíte za půjčení džípu a služby řidiče zhruba 1 000 korun. Při troše štěstí přitom můžete vidět nejen slony, ale i buvoly, šakaly, opice, varany nebo levharty.

Důležité je nebrat si s sebou do země mnoho bankovek vysokých hodnot – jednoduše proto, že s nimi téměř nikde nezaplatíte, protože obchodníci nemají dostatek hotovosti nazpět. Srílanské rupie směňte na místě. Ve všech bankách a směnárnách bez problémů berou dolary, libry nebo eura. Ale nezapomeňte peníze vyměnit zpátky před zpáteční cestou – mimo Srí Lanku vám je nikde jinde nepřijmou.

Chrámy, paláce a božské pláže

Pokud nechcete trávit čas jen u moře, ale obrazit pár památek, neměli byste určitě minout kláštery Mahavihara nebo Jetevana. Dalším unikátem je tzv. Lví skála neboli Pevnost v oblacích, stejně jako vyhlášené město chrámů a paláců Polonnaruwa, kde je ve svatyni Gal Vihara vytesána přímo do skály světoznámá socha Buddhy.

Výlety za památkami ale rozhodně prokládejte zábavou u moře – městečka Hikkaduwa nebo Unawatuna potěší zmíněnými nízkými cenami a božskými (a navíc liduprázdnými) plážemi. Podél pláží se také táhne řetěz vápencových vrcholků vystupujících nad hladinu moře. Dříve to prý byla schůdná cesta po korálovém útesu až do Indie, zvaná Adamův most.

Je jasné, že při koupání ve vlnách Indického oceánu rychle vyhládne – typickým místním jídlem je rýže s karí, za kterou zaplatíte přibližně 150 až 250 srílanských rupií (zhruba 22 až 35 korun). Zkusit ale můžete i rotty (omeleta s různými náplněmi) nebo tvaroh s medem či sirupem.

TIP: Ušetřete za parkování

Pokud poletíte z Prahy nebo Vídně, získejte v pobočkách Tourist Centra výhodnější ceny za parkování. Na pražském GoParkingu zaplatíte za 14 dní 1 350 korun, ve Vídni stojí 15 dní 2 990 korun.

Mohlo by Vás zajímat