Chorvatské zážitky: Hra o trůny, adrenalin i „čínská“ zeď

Většina Čechů sice miluje Jadran a chorvatské pláže, jenže jen málokdo zná Chorvatsko opravdu jako své boty. Přitom je to země, kde můžete prakticky každé prázdniny objevovat nové zážitky. Zkuste se proto letos nejen osvěžit v mořských vlnách, ale k tomu si navíc přihodit i nějaký zajímavý výlet. Vybrali jsme pro vás pět tipů. 

Po stopách Hry o trůny

Asi víte, že se v Chorvatsku točily některé scény ze seriálové Hry o trůny. Proslulý je v tomto ohledu Dubrovník, jehož hradby se proměnily v opevnění Králova přístaviště. V Dubrovníku byste jako správní fanoušci neměli vynechat ulici Sv. Dominika, čtvrť Pile, pevnosti Bokar a Lovrijenac, věž Mincetu, botanickou zahradu Trsteno nebo ostrov Lokrum. Ovšem ani další chorvatská místa nezůstala při natáčení televizního hitu stranou – třeba v majestátním Diockleciánově paláci ve Splitu našli domov draci královny Khaleesi a v ulici Papalić se zase zrodilo povstání otroků, vedené matkou draků. Kousek od Splitu leží Žrnovnica – ve zdejším kamenolomu se uskutečnila bitva ze čtvrté série. A do pevnosti Klis, kterou najdete rovněž pár kilometrů od Splitu, zase seriáloví tvůrci umístili město Meereen. 

Chorvatsko

Adrenalinový průlet nad kaňonem

Pokud patříte mezi milovníky adrenalinu, vyzkoušejte si „průlet“ v lanovce Zip Line nad kaňonem řeky Cetiny u Omiše. Zip Line připomíná ptačí let, protože na ní kloužete připevněni v lezeckém úvazku po ocelovém laně nataženém přes kaňon ve výšce 150 metrů. Takový výhled na úžasnou krajinu okolo se jen tak neomrzí – zvlášť když celá lanovka měří přes dva kilometry a je rozdělena na osm úseků. 

Navštivte evropskou čínskou zeď

Okolo města Ston stojí mohutné, šestikilometrové opevnění, o němž se s lehkou nadsázkou mluví jako o evropské verzi Velké čínské zdi. Hradby chránily zdejší saliny, z nichž se získávala sůl, tvořící hned dvě třetiny příjmů někdejší Dubrovnické republiky. Cizinci sem kdysi vůbec nesměli, aby zůstalo tajemství těžby soli zachováno. Po renovovaných hradbách propojujících tři pevnosti se dnes můžete nejen projít, ale třeba i proběhnout – každý rok se tu koná Ston Wall Marathon a běh po hradbách je jednou z nejnáročnějších částí celé trasy. 

Chorvatsko

Ponořte se ke Křížové cestě

V zátoce Jelinak u osady Vinišće, jen kousek od Trogiru, se můžete ponořit pod hladinu Jadranu a proplavat křížovou cestou s 52 sochami z ekologického betonu, umístěnými v hloubce zhruba deseti metrů. Podmořskou křížovou cestu tak můžete podniknout nejen jako zkušení potápěči, ale i jako zelenáči. 

Ochutnejte kávu v Záhřebu

Chorvatská metropole sice neleží u moře, i tak má ale co nabídnout. Odhlédneme-li od památek, v nichž se promítá chorvatská i rakousko-uherská historie, nepřehlédnutelná je zejména zdejší kavárenská kultura. Ta může směle soupeřit třeba i s Vídní nebo Budapeští. Kavárny kypí životem zejména v sobotu dopoledne, kdy se lidé podle místního zvyku rádi procházejí od jednoho podniku ke druhému a užívají si volno a pohodu. Zvláště na ulici Tkalčićeva nebo náměstí Trg Petra Preradovića bývá narváno. 

Záhřeb

 

Mohlo by Vás zajímat