Na Bali za surfováním, chrámy i přírodou. Na sexuální turistiku zapomeňte

Tropický ráj nebo ostrov bohů, tak se přezdívá indonéskému ostrovu Bali, který je stále častějším cílem turistů. Není divu, objevíte tu nádherné pláže, exotickou přírodu s palmami, dechberoucí flórou, sopkami a především tisíce chrámů, které vás pohltí svým tajemným kouzlem.

Vyrazit na Bali můžete celoročně, přivítá vás příjemné klima a teploty kolem 30 stupňů. Chcete-li mít jistotu pěkného slunného počasí, vyrazte v období sucha od května do září, ale ani teď v zimě se nemusíte bát deště od rána do večera. Navíc se vyhnete davům turistů. 

Místní lidé jsou na turisty zvyklí, respektive celý ostrov je na turismu závislý, a tak je zde pro návštěvníky bezpečno a setkáte se s vřelým přijetím. Domluvíte se tu anglicky a jako třešnička na dortu je fakt, že je tu poměrně levně. Doporučujeme mít s sebou hotovost, a to indonéské rupie (IDR). Využijete je k placení v pouličních obchodech, stáncích s občerstvením nebo u vstupů do památek. Za pár drobných se o vás místní navíc rádi postarají.

Na co si dát pozor?

Na co si budete muset zvyknout, je místní doprava. Jezdí se vlevo a nejčastějším dopravním prostředkem je tu skútr. Často se na něm veze celá rodina včetně psa. Přednost má ten, kdo troubí více. Pokud si půjčíte skútr, mějte oči na stopkách a helmu na hlavě!

Další varování je směrem k sexuální turistice, která je zde vzhledem k přísnému hinduistickému a částečně islámskému náboženství nepřípustná. Zdejší parlament dokonce nedávno schválil nový trestní zákoník, který zakazuje mimomanželský pohlavní styk. Někteří konzervativnější obyvatelé se dívají skrz prsty i na páry, které nejsou sezdané. Bude-li se vás někdo ptát, zda jste manželé, raději odpovídejte ano…

Co musíte vidět a zažít

Tady je jen malý výčet toho, která místa bysta měli navštívit: Posvátnou sopku Gunung Agung, nejvyšší horu Bali. Ubud, město hinduistických chrámů a centrum kultury. Hlavní město Denpasar a místní posvátné rituály s tradičním tancem barong. Nádherné pláže lemované palmami, například oblast Kuta Selatan – Uluwatu, která je rájem pro surfaře (na Bali jsou mírné vlny vhodné i pro začátečníky a nejsou tu žraloci). Tegallalang Rice Terrace – rýžové terasy s krásnými turistickými stezkami a obřími houpačkami. Tradiční indonéskou kuchyni, která obsahuje hlavně rýži, rýžové nudle, kuřecí maso, tempeh, zeleninu a čerstvé ovoce.

 

Mohlo by Vás zajímat