Na velkolepé zahraniční výjezdy to ještě nějaký ten čas nevypadá, ale není třeba smutnit. Přestože koronavirová pandemie narušila všechny cestovatelské plány, v tuzemsku si i tak můžete najít do-statečnou náhradu. Často totiž platí, že pod svícnem bývá největší tma, a tak obvykle zapomínáme, že i u nás doma je spousta skvělých míst. Vybrali jsme pro vás pět takových, která rozhodně patří do vašeho výletního kalendáře na letošní sezonu. A rovnou jsme je srovnali i se slavnými místy v zahraničí, která připomínají.
Prachovské skály
Nádherné pískovcové skalní město je klenotem Českého ráje. Výchozím bo-dem je starobylý Jičín, odkud je to asi šest kilometrů. Přímo v Prachovských skalách na vás čekají různé prohlídkové okruhy. Ten malý zabere jen necelou hodinku a vystoupíte při něm na dvě nej-známější vyhlídky. Velký trvá přes dvě hodiny a vede přes sedm vyhlídek, prochází schodišti vyte-sanými do skály, táhne se úzkými štěrbinami mezi balvany a vytváří přesně tu atmosféru, jakou mezi zdejšími skalními bloky očekáváte.
Místo v zahraničí: čínské skalní město Čang-ťia-ťie, které tvořilo kulisy v hollywoodském bijáku Avatar.
Hrad Kašperk
Nejvýše položený královský hrad v Čechách nejspíš budete znát z pohádky Anděl Páně. V malebných Kašperských horách vyrostl už ve 14. století, kdy ho nechal zbudovat Karel IV. Cílem bylo ochránit zdejší zlaté doly, Zlatou stezku (což byla velmi výnosná středověká obchodní cesta přes šumavské hvozdy) i samotnou hranici s Bavorskem. Parádní výhled na hrad Kašperk i na okolní krásnou šumavskou přírodu se otevírá z nedalekého Pustého hrádku, což je zřícenina někdejšího předsunutého opevnění.
Místo v zahraničí: hrad Dunluce na severním pobřeží Irska. Kašperské hory navíc připomínají ná-rodní park Glacier v americké Montaně.
Černé jezero
Toto ledovcové jezero najdete na Šumavě a na první pohled vás okouzlí. Nejen svou rozlehlostí, protože je s téměř 18,5 hektaru vůbec největší v Česku, ale také svou neobvykle tma-vou barvou. Na dně jezera se dlouhá staletí ukládá vrstva kalu, díky níž působí hladina vskutku černočerným dojmem. Napomáhá tomu i les, který jezero obklopuje – ten zabraňuje slunečním paprskům, aby vodu prozářily, takže nic neplaší temné odstíny. A když už budete u Černého, vy-razte i k nedalekému Čertovu jezeru. Navíc se můžete vydat k Bílé strži, největšímu vodopádu na české straně Šumavy: Celá vodní kaskáda měří 13 metrů a nejvyšší vodopád má 7 metrů.
Místo v zahraničí: arménské jezero Gosh.
Hrad Bouzov
Romantický hrad na střední Moravě je jak vystřižený z pohádky. A v mnoha filmo-vých pohádkách také účinkoval – asi tou nejslavnější byla O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Původní hrad Bouzov vznikl na přelomu 13. a 14. století, současnou podobu ale získal po přestavbě z přelomu 19. a 20. století. Výlet na Bouzov můžete spojit i s prohlídkou zkamenělého zámku neda-leko Javoříčka – z vyhlídkové plošiny budete mít krásný výhled do kraje. Nebo můžete objevovat mohutné dómy, chodby a propasti v Mladečských a Javoříčských jeskyních.
Místo v zahraničí: rumunský hrad Bran, sídlo hraběte Drákuly.
Pálava
Nevšední, rozmanitá, nádherná. A taky vyprahlá. To vše je Pálava. S bělostnými skalami a sluncem ozářenými stráněmi plnými vinohradů je to krajina jako z pohádky. V Dolních Věstonicích a Pavlově se můžete vydat po stopách lovců mamutů a v mnoha zdejších sklípcích si zase pro změnu pochutnat na lahodném moravském víně. Přírodu můžete prostřídat s objevováním kouzelného historického města Mikulova, prohlédnout si Lednicko-valtický areál a pak se zase na-plno ponořit do výletování – třeba na zříceniny Sirotčí hrádek nebo Dívčí hrady. Případně ochutnejte Moravskou Amazonii v nejjižnějším cípu Moravy u soutoku Moravy a Dyje.
Místo v zahraničí: sladká Provence se vám na Pálavě rozhodně připomene.