Tip na dovolenou: Slovinsko patří mezi nejkrásnější země světa

Celé léto sbíráme tipy na parádní dovolenou od našich zákazníků. Autorům těch nejvydařenějších dáváme každý měsíc 3 000 korun na ruku. V červenci jsme jako nejlepší vybrali tip paní Heleny, která zbožňuje Slovinsko. Je to malá, ale krásná země, kterou si okamžitě zamilujete. Poradíme vám, co musíte vidět a kam určitě vyrazit. Mezitím můžete soutěžit v posledním srpnovém kole – stačí, když nám do konce měsíce pošlete svůj tip na oblíbenou dovolenou.

Slovinsko vás ohromí panenskými zákoutími, které byste uprostřed Evropy nečekali, stejně jako alpskými štíty, zelenými údolími a blýskavými hladinami jezer. Slovinci svou zemi milují a aktivně chrání všechny její přírodní poklady. I díky tomu je Slovinskou jednou z nejhezčích zemí nejen v Evropě, ale i na světě.

Lublaň. Hlavní město má ideální velikost, takže všude dojdete pěšky. A všude taky najdete stavby Josipa Plečnika, které dávají slovinské metropoli svébytný charakter. Někteří je milují, jiní je mají za kýč. Je celkem jedno, do jakého tábora patříte, Lublaň je díky Plečnikovi stylová a originální.

Piran. Slovinské Benátky jsou úchvatné. Zachovalý přístav se pyšní podmanivou atmosférou, která sílí v úzkých uličkách a je korunována nádherným hlavním náměstím.

Ptuj. Město nabité historickými památkami, kde se můžete doslova projít dějinami. Narazíte na antické i středověké stavby, a díky tomu nebudete při procházce Ptují vědět, kam vyrazit dřív. Kostely, věže a muzea doplňují i příjemné kavárničky, kde se dobře odpočívá.

Bledské jezero. Dokonalý kus země s neuvěřitelně vyladěnými detaily. Základ tvoří průzračné jezero s drobným ostrůvkem, ozvláštněným kostelem. Třešničkou na dortu je skalní hrad a alpské štíty v pozadí. Bledské jezero vám svou fotogeničností vyrazí dech. A stejně půvabný je i lázeňský Bled.

Triglav. Na Triglav musí alespoň jednou za život každý Slovinec. A měli byste i vy. Je to náročný výstup, ale s trochou kondice to zvládnete. Navíc jsou k dispozici trasy různých náročností. Výhled na vrcholu je pak k nezaplacení.

Postojna. Rozlehlý systém jeskyní vás ohromí svou velikostí i zkamenělou „výzdobou“, vytvořenou matkou přírodou v průběhu několika staletí.

Kromě krásných měst, památek a nádherné přírody na Slovinsku obdivuje paní Helena také vynikající jídlo, zmrzlinu a zejména místní specialitu – nadýchaný krémový dezert „kremnarezina“. Zajeďte si na něj do Bledu.

Slovinsko zkrátka musíte zažít po všech stránkách. Ale než vyrazíte, stavte se u nás vyměnit eura a případně i koupit rakouskou a slovinskou dálniční známku (více najdete zde). Autem je totiž cesta asi nejvýhodnější, z Prahy do Lublaně je to zhruba 660 kilometrů (nejrychlejší cesta je přes Vídeň a Štýrský Hradec).

Co se týká cen, Slovinsko je na podobné úrovni jako Česko. Nicméně počítejte s tím, že o něco dražší jsou služby, a to včetně cen jídel v restauracích. Za velké pivo zaplatíte cca 2,2 eura, pohlednice stojí od 0,3 do 0,7 eura a chléb od 1 eura výše.

Mohlo by Vás zajímat