Tip na dovolenou: Slovinsko patří mezi nejkrásnější země světa

Slovinsko vás ohromí panenskými zákoutími, které byste uprostřed Evropy nečekali, stejně jako alpskými štíty, zelenými údolími a blýskavými hladinami jezer. Slovinci svou zemi milují a aktivně chrání všechny její přírodní poklady. I díky tomu je Slovinskou jednou z nejhezčích zemí nejen v Evropě, ale i na světě.

Lublaň

Hlavní město má ideální velikost, takže všude dojdete pěšky. A všude taky najdete stavby Josipa Plečnika, které dávají slovinské metropoli svébytný charakter. Někteří je milují, jiní je mají za kýč. Je celkem jedno, do jakého tábora patříte, Lublaň je díky Plečnikovi stylová a originální.

Piran

Slovinské Benátky jsou úchvatné. Zachovalý přístav se pyšní podmanivou atmosférou, která sílí v úzkých uličkách a je korunována nádherným hlavním náměstím.

Ptuj

Město nabité historickými památkami, kde se můžete doslova projít dějinami. Narazíte na antické i středověké stavby, a díky tomu nebudete při procházce Ptují vědět, kam vyrazit dřív. Kostely, věže a muzea doplňují i příjemné kavárničky, kde se dobře odpočívá.

Bledské jezero

Dokonalý kus země s neuvěřitelně vyladěnými detaily. Základ tvoří průzračné jezero s drobným ostrůvkem, ozvláštněným kostelem. Třešničkou na dortu je skalní hrad a alpské štíty v pozadí. Bledské jezero vám svou fotogeničností vyrazí dech. A stejně půvabný je i lázeňský Bled.

Triglav

Na Triglav musí alespoň jednou za život každý Slovinec. A měli byste i vy. Je to náročný výstup, ale s trochou kondice to zvládnete. Navíc jsou k dispozici trasy různých náročností. Výhled na vrcholu je pak k nezaplacení.

Postojna

Rozlehlý systém jeskyní vás ohromí svou velikostí i zkamenělou „výzdobou“, vytvořenou matkou přírodou v průběhu několika staletí.

Kromě krásných měst, památek a nádherné přírody ve Slovinsku objevíte také vynikající jídlo, zmrzlinu a zejména místní specialitu – nadýchaný krémový dezert „kremnarezina“. Zajeďte si na něj do Bledu.

Slovinsko zkrátka musíte zažít po všech stránkách. Ale než vyrazíte, stavte se u nás vyměnit eura a případně i koupit rakouskou a slovinskou dálniční známku (více najdete zde). Autem je totiž cesta asi nejvýhodnější, z Prahy do Lublaně je to zhruba 660 kilometrů (nejrychlejší cesta je přes Vídeň a Štýrský Hradec).

  

Co se týká cen, ve Slovinsku je mírně dráž než u nás. Počítejte především s vyššími cenami v restauracích. Za velké pivo zaplatíte 3-4 eura, za kávu 1,5-2 eura, průměrný oběd v restauraci stojí kolem 15 eur. Benzín i naftu natankujete aktuálně (červenec 2023) za cenu kolem 1,50 eur/litr. 

 

Mohlo by Vás zajímat