Cestujte po Chorvatsku rychleji a levněji. Díky ENC čtečkám

Letní prázdniny jsou na dohled. Zbývá do nich jen něco málo přes měsíc, ale už v červnu vyrážejí první netrpělivci do Chorvatska, aby se poprvé svlažili v Jadranu. Pokud se i vy letos chystáte na nádherné chorvatské pobřeží, nejspíš vám přijde vhod novinka Tourist Centra, díky níž ušetříte na chorvatských dálnicích spoustu času i peněz.

Pokud cestujete do Chorvatska autem, jako to dělá většina Čechů, máte na výběr několik možností, jak platit dálniční poplatky. Klasika v podobě platby hotovostí nebo kartou na mýtných branách je nejobvyklejší – jenže zároveň zabere nejvíc času, a navíc hrozí riziko, že uváznete ve frontách na mýtnicích. To pak může cesta k moři rychle zhořknout.

Bez stání ve frontě

Nově naštěstí můžete využít bezkontaktní elektronický systém placení mýtného. To je atraktivní způsob platby hlavně proto, že díky němu nemusíte vystát frontu na mýtnici. Příjemným bonusem je také skutečnost, že kredit pro elektronickou platbu je za výhodnější cenu.

Jediný háček je v tom, že při prvním nákupu kreditu si musíte navíc připlatit 120 kun za tzv. ENC čtečku. To je krabička, která vám už zůstane a do níž si v dalších letech budete jen dobíjet mýtné. Nespotřebovaný kredit na mýtné přitom v ENC čtečce zůstává, a vzhledem k tomu, že není vázána na SPZ vozidla, může ji využít i někdo jiný. Ale pozor, nabíjet ji může jen její majitel.

ENC čtečku je možné koupit u dvou provozovatelů v Chorvatsku – HAC nebo ARZ. Při nákupu vyžadují prodejci doklad totožnosti a musíte také podepsat smlouvu. Nabíjet pak můžete ENC čtečku přímo na prodejních místech obou provozovatelů nebo pohodlněji a na dálku prostřednictvím jejich webových stránek.

ENC čtečku si můžete půjčit

Je tu ale i řešení pro ty, kdo tak často do Chorvatska nejezdí anebo si jednoduše nechtějí ENC čtečku kupovat. Mohou si ji půjčit v naší pobočce Tourist Centra v olomoucké Švédské ulici.

Půjčovné činí 25 korun na jeden den, na mýtném přitom ušetříte 10 %. Zároveň je potřeba zaplatit vratnou kauci, ale peníze z kauce samozřejmě dostanete zpět po návratu z dovolené a vrácení „krabičky“. Čtečka je vždy plně nabitá, takže máte jistotu, že vám vystačí na cestu až do Dubrovníku na jihu Dalmácie a zpět.

Půjčení ENC čtečky letos Tourist Centrum nabízí poprvé na přání mnoha klientů – pokud se služba osvědčí, plánuje její rozšíření i na další pobočky. Na těch si můžete rovněž vyměnit kuny a před cestou za letními zážitky dostanete také novou automapu Chorvatska a brožuru Rady na cesty.

Mohlo by Vás zajímat