Adrenalin ve vzduchu: užijte si létání na laně i na padáku

Máte rádi adrenalin? Ideálně v kombinaci s volností a svobodou, které přináší létání? Ptačí perspektivu si můžete vyzkoušet v mnoha různých podobách – nejen klasicky s padákem při paraglidingu nebo při bláznivém seskoku v mnoha bungeejumpingových lokalitách. Skvělou zábavou jsou taky ziplinové dráhy.

Zipline

Představte si, že se připnete k lanu a skočíte do prázdna. Ovšem místo pádu do propasti jako při bungee jumpingu doslova proletíte nad svým nejbližším okolím na kladce. A když říkáme „proletíte“, myslíme to vážně.

zipline

Po tzv. zipline, což je v podstatě adrenalinová lanovka, můžete svištět více než stokilometrovou rychlostí nad krajinou, zavěšení ve výšce několika desítek metrů. Při jediné jízdě jste vysoko na obloze, abyste chvíli poté kopírovali koruny stromů. Můžete si tak dokonale vychutnat ptačí perspektivu.

Skvělou ziplinovou dráhu mají třeba v italských Dolomitech – měří přes tři kilometry (rozdělené na deset úseků) a v součtu je vůbec nejdelší na kontinentu. Čeká vás tedy několikahodinová nálož zábavy. Ziplinovou injekci adrenalinu si můžete dopřát i v chorvatském Omiši, kde nad místním kaňonem vede dvoukilometrová dráha.

Mimochodem asi nejďábelštější zipline na světě najdete v Nepálu. Je to totiž spíš sjezdovka než lanovka – je nesmírně příkrá (se sklonem 56 stupňů) a během 1,8 kilometru poklesnete rychlostí okolo 120 km/h až o 600 metrů. Uf!

Ovšem pokud jde o rychlost, nepálskou trať překvapivě trumfne Wales. Na tamní 1555 metrů dlouhé, bláznivé ziplinové dráze Velocity 2 totiž můžete uhánět rychlostí přesahující 160 km/h.

Zipline si můžete vyzkoušet i v Česku. Na krkonošský Špindl se můžete podívat ze 120metrové dráhy vedoucí podél přehradní hráze Labská. Letos by se navíc měla otevřít nejdelší tuzemská ziplinová dráha v krušnohorském středisku Klíny. Dvoukilometrovou tratí byste měli proletět 80kilometrovou rychlostí.

Paragliding

Abyste se sami proletěli pod padákem, museli byste mít patřičný výcvik. Není náročný, ale přece jen nějaký ten čas zabere. Pokud si jen chcete užít pocit volnosti a letu nad krajinou, je nejlepší využít tandemový let ve společnosti zkušeného instruktora.

Paragliding

Mezi nejproslulejší paraglidingová místa v Česku patří Raná u Loun. Skvěle se ale létá i v Beskydech, Krkonoších nebo na Šumavě. Zajímavým zážitkem může být akrobatický tandemový let nabitý endorfiny ještě o chlup víc než běžný let nebo tandemový přelet hor s úžasnými, a přitom neustále se měnícími výhledy do okolní krajiny.

Bungee jumping

Skok na elastickém laně asi není třeba dlouze představovat. Koneckonců v Česku se skáče na mnoha různých místech – třeba z mostu přes Hačku u Chomutova (nejvyšší tuzemský skok z výšky 62 metrů) nebo z televizní věže v Harrachově (jedno z mála míst na celém světě, kde se dá skákat celoročně). Skáče se ale třeba i z jeřábu v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci nebo Plzni a skákat je možné i v tandemu.

Bungee jumping

Možností je spousta také v zahraničí. Vůbec nejbláznivější bungee jumping na starém kontinentu si můžete dopřát kousek od rakouského Innsbrucku, kde se skáče z mostu Europabrücke, dlouhého 777 metrů a vysokého 192 metrů. V Evropě je to vůbec nejvyšší místo pro bungee jumping a pohled z výšky je opravdu dech (a odvahu) beroucí.

  • První bod v itineráři

Možná si adrenalin ve vzduchu užijete v Česku, možná za ním vyrazíte za hranice. Pokud se rozhodnete dopřát si adrenalinové dobrodružství v cizině, napište si do cestovního itineráře jako první bod návštěvu některé z více než stovky poboček Tourist Centra. Najdete je po celé republice a můžete si v nich nejen vyměnit peníze, ale i pořídit dálniční známky.

Mohlo by Vás zajímat