Ze života peněz

Bankovky jsou tichými svědky našich cest. Jejich hodnota není jen v číslech, ale i v příbězích, které s sebou nesou. Pojďte společně s námi nahlédnout do světa peněz. Připravili jsme pro vás seriál videí, ze kterých se dozvíte vše o bankovkách a mincích, jejich ochranných prvcích, ale také o odhalování padělků. Naučíme vás ověřit si laickým pohledem pravost bankovky, poradíme vám, co dělat s roztrženými či jinak poškozenými bankovkami nebo jak naložit s již neplatnými bankovkami v rámci prekluze měny.

 

Ochranné prvky bankovek

Nejen na vašich zahraničních cestách se vám může dostat do rukou bankovka, která budí pochybnosti o své pravosti. Jak laickým pohledem zjistíte, zda je pravá, či se může jednat o padělek? Náš zkušený směnárník vám ve videu poradí, na jaké ochranné prvky se zaměřit a co na bankovce hledat. 

Věděli jste, že na starších papírových eurech z první série najdete lesklý proužek, v němž dochází k demetalizaci hologramu, zatímco na novějších bankovkách z druhé série se vám při správném úhlu pohledu zobrazí vodoznak s podobiznou bohyně Európy?

 

 

 

Padělané bankovky

Narazit na padělanou bankovku ve směnárně není příliš časté. Směnárny totiž disponují nejen zkušenostmi svých pracovníků, ale i speciálními nástroji, které padělky zaručeně odhalí. Všechny směnárny sítě Tourist Centrum jsou vybaveny certifikovanými počítačkami, které přijímané i vydávané bankovky nejen počítají, ale také kontrolují jejich pravost a oběhovost, tedy zda jsou vhodné pro další oběh. Ve videu se dozvíte více.

 

 

 

Poškozené bankovky

Naši zákazníci se nás občas ptají: Přijímáte poškozené bankovky? U českých korun je to dané zákonem. Máme poměrně přesně určené, které bankovky jsme povinni přijímat, které odmítnout a které zadržet. Složitější je to u cizích měn, na které se náš zákon nevztahuje. Přijmeme od vás českou tisícikorunu přetrženou napůl? A co takovou přetrženou dolarovku? Odpovědi se dozvíte ve videu.

 

 

 

Ochranné prvky na dolarech

Do roku 1996 se americké dolary tiskly jen s tzv. „malými hlavami“ bez pořádných ochranných prvků. Dolary s „velkými hlavami“ pak bývaly častěji padělány. Od roku 2009 Američané využívají moderní bankovky s ochrannými prvky. Na své cesty si ve směnárně vždy zažádejte o nejnovější bankovky, ať nenarazíte. My v Tourist Centru staré dolary zásadně neprodáváme, ale vykoupíme je od vás. A jaké ochranné prvky mají dnešní platné dolary? Podívejte se ve videu.

 

 

 

Prekluze měny

Prekluze měny znamená zánik platidla v dané zemi. Bankovky, které jsou již staženy z oběhu, si však můžete nechat vyměnit za aktuálně platné. Nechoďte s nimi do banky, ale stavte se rovnou na jedné z poboček Tourist Centra. My od vás prekluzní měnu vykoupíme. Prim nyní hrají chorvatské kuny, na druhém místě jsou britské libry a dále švýcarské franky. Věděli jste, že k nám do Tourist Centra můžete zaslat neplatné bankovky i poštou? Podívejte se na video.