Budete na Štědrý večer také tančit kolem stromku?

Brzká slavnostní večeře v podobě smaženého kapra a bramborového salátu, rozbalování dárků pod rozzářeným stromkem, televizní pohádka, někteří pak ještě na půlnoční mši a spát. Pokud si myslíte, že předvečerní oslava narození Ježíše probíhá po celém světě tak jako u nás, jste vedle. Připravili jsme pro vás několik příkladů pro nás podivuhodných vánočních zvyků, které byste mohli vidět třeba ani ne moc daleko od našich hranic.

Francie

Vánoce ve Francii

Na Štědrý den před večeří si francouzské děti připraví svoje vyčištěné boty ke krbu, aby jim je mohl Père Noël neboli Otec Vánoc naplnit dárky. Samotná štědrovečerní večeře je známá jako Le Réveillon a je to opravdu dlouhý proces. Začíná kolem 18. hodiny a předpoklad je, že jídlo každého provede až do půlnoci. Tak aby se dočkal okamžiku, kdy hodiny oznámí, že začal „Christmas Day“. Dlouhá hostina probíhá za neustálého doplňování mnoha různých jídel a lahůdek.

Litva

Rodiny i sousedé se na Štědrý den scházejí venku k jakémusi rituálnímu vypořádání se vším špatným. V průvodu, ve kterém zní lidové písně za doprovodu hudebních nástrojů, hromadně vlečou dřevěné klády, které jsou pro ně symbolem problémů a nepříjemností. A ty potom společně spálí, aby se jim v novém roce vyhýbalo neštěstí.

Dánsko

Vánoce znamenají pro Dány něco opravdu výjimečného. Mimo jiné jim úžasně zpříjemní dlouhé a náročné zimní dny. Dvacátého třetího prosince spousta dánských rodin společně zdobí vánoční stromek a také vyrábí tradiční pudink se skořicí a kouskem másla. Už v tento den běží v televizi množství vánočních filmů jak pro děti, tak pro dospělé. Například sledování pořadu nazvaného Adventní kalendář považuje mnoho lidí za nutnost. Už proto, že závěrečná epizoda se pak vysílá na Štědrý den, za jehož zlatý hřeb většina Dánů považuje tanec okolo vánočního stromu a společný zpěv koled.

Venezuela

Oslavy Vánoc v zemi trvají téměř měsíc. Začínají už 4. prosince, vrcholí kolem 21. a pokračují až do 25. V tomto období mimo jiné vždy časně zrána probíhají bohoslužby (je jich celkem devět), na které se lidé jak z velkého Caracasu, tak z menších, venkovních oblastí vydávají pěšky. Většina silnic je totiž zavřených. A tak prý někteří do kostela dokonce jedou na bruslích. 

Japonsko

Vánoce v Japonsku

Možná vám to bude připadat jako trochu víc ujetý vtip, ale je to tak: Přibližně tři a půl milionu japonských rodin se každý rok na Vánoce setkává v některé z provozoven globální sítě rychlého občerstvení Kentucky Fried Chicken (KFC). Dnes už to Japonci považují za tradici. Vznikla v 70. letech minulého století a stojí za ní manažer prvního KFC v zemi Takeši Okawara, který tenhle nápad údajně dostal ve snu. Spousta Japonců sice Vánoce za nic zvláštního nepovažuje, ale pro ty, kdo je slaví, není snadné se do KFC dostat. Aby si Japonci užili jeho speciální vánoční večeři, často se musí objednat několik týdnů předem. Někteří pak dokonce stojí i hodinové fronty.

Mohlo by Vás zajímat