Přátelský Vietnam láká svou historií i přírodou

Vietnam je považován za nejkrásnější a kulturně nejbohatší destinaci v jihovýchodní Asii. Díky rozmanité krajině, fascinující historii a nadmíru přátelským lidem láká cestovatele k návštěvě po celý rok.

Kdy je nejlepší období pro návštěvu Vietnamu?

Vietnam se rozléhá v tropickém pásmu a jeho podnebí se liší v závislosti na regionu. Zatímco v severní části země je chladněji a v horách může v zimních měsících i sněžit, v jižním Vietnamu se teplota pohybuje celoročně mezi 25-35 °C. 

Chystáte-li se spíše na sever, kde najdete hlavní město Hanoj, oblíbenou zátoku Ha Long či horské oblasti Sa Pa, nejlepší je březen až duben, kdy je zde teplé a suché období s příjemnými teplotami kolem 20–25°C. 

Ve středním Vietnamu, kde leží města jako Hué, Da Nang či Hoi An, převládá tropické klima. Nejlepší čas pro návštěvu je proto od února do srpna, kdy je zde minimum srážek. Naopak od září do listopadu tu bývají bouře a záplavy.

V jižním Vietnamu, kde se nachází Ho Či Minovo město (Saigon) a delta Mekongu, panuje teplé klima po celý rok. Od listopadu do dubna je zde suchá sezóna ideální pro návštěvu pláží, od května do října přichází deštivá sezóna. Obecně platí, že jižní část země a ostrovy Phu Quoc nebo Mui Ne jsou nejteplejší po celý rok.

Co nesmíte vynechat

Vietnam nabízí vše, na co má každý vášnivý cestovatel chuť: od historických památek až po nádhernou přírodu. Mezi hlavní lákadla patří zmíněné město Hanoj, kde můžete navštívit mauzoleum Ho Či Mina, Chrám literatury nebo vodní loutkové divadlo. Světově proslulá zátoka Ha Long vás uchvátí tisíci vápencovými ostrovy, plavba mezi nimi bude nezapomenutelným zážitkem. Obdivovat můžete také rozkvetlé rýžové terasy v horském městě Sa Pa. Ve střední části země navštivte starobylé přístavní město Hoi An, zapsané na seznamu UNESCO, s kouzelnou atmosférou a pestrými trhy, známé je také pro své hedvábné lampiony a tradiční architekturu. V bývalém císařském městě Hué budete obdivovat rozsáhlou citadelu a královské hrobky. Za zmínku stojí také město Da Nang s krásnými plážemi a známým mostem Dragon Bridge.

V jižním Vietnamu leží Ho Či Minovo město, pulzující metropole plná muzeí, památek a kaváren. Určitě zde zajděte do Muzea války a na slavný trh Ben Thanh. Do svého itineráře pak zařaďte deltu řeky Mekong, kde objevíte vodní svět plný rýžových polí, plovoucích trhů a malých vesnic. Zážitkem pro vás bude projížďka lodí po kanálech.

  

Praktické rady a tipy na cestu

  • Víza a vstupní požadavky. Pro cestovatele z EU platí povinnost víza, které je možné získat i online (tzv. e-vízum) nebo na ambasádě. Doporučuje se mít platný pas minimálně 6 měsíců po datu vstupu do země. Bezvízově lze vstoupit pouze na ostrov Phu Quoc na 30 dnů za turistickým účelem. Turisté musí přicestovat přes mezinárodní hraniční přechod (letecky či trajektem z Kambodži) a stejně tak vycestovat.
  • Zdraví a očkování. Očkování na cestu do Vietnamu není povinné, doporučuje se však očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a tetanu. V oblastech s vyšším výskytem malárie je vhodné mít antimalarika, i když riziko je omezeno jen na některé horské regiony a deltu Mekongu. Pozor také na pitnou vodu, nedoporučuje se pít voda z kohoutku.
  • Doprava. Ve Vietnamu je doprava různorodá – od motorek, které jsou zde hlavním dopravním prostředkem, po autobusy a vlaky. Očekávejte všudypřítomný chaos a na silnicích a přechodech pro chodce buďte obezřetní. 
  • Bezpečnost. Vietnam je poměrně bezpečnou destinací, ale jako ve většině turistických oblastí je dobré mít na paměti základní opatření, jako je hlídat si cennosti a dávat pozor na kapesní zloděje. 

Místní měna a placení

Oficiální měnou ve Vietnamu je vietnamský dong (VND). Mimochodem jeho název znamená v překladu měď. Bankovky jsou zde v hodnotách od 1000 VND po 500 000 VND, což pro vás zpočátku může být kvůli vysokým částkám matoucí. Směnárny jsou dostupné pouze ve větších městech, bankomaty se nacházejí téměř všude, ale pozor na vysoké poplatky. Ve velkých městech zaplatíte kartou, ale hodí se mít s sebou hotovost, která je preferovaná ve venkovských oblastech. Na všech pobočkách směnárny Tourist Centrum vám vietnamské dongy rádi vyměníme! Smlouvání na tržnicích a v některých obchodech je běžné – při nákupu čehokoliv se předem zeptejte na cenu, a pokud není napsaná, znamená to, že u všech obchodníků se dá smlouvat.

Vietnam je zemí, která nabízí neuvěřitelnou rozmanitost – od hektických měst po klidné vesnice, od písčitých pláží po horské scenérie. V neposlední řadě vás nadchne zdejší gastronomie a pohostinnost. Vietnamci mají Čechy rádi a jsou jako hostitelé velmi přátelští a otevření. 

 

Mohlo by Vás zajímat