Bulharsko je nové Chorvatsko. Užijte si moře za rozumné peníze

Proč zvolit (nejen) letos pro svou letní dovolenou právě Bulharsko? Protože je to země, kde se bude líbit opravdu každému. Díky krátkému, dvouhodinovému letu a širokým písečným plážím s pozvolným vstupem do moře Bulharsko ocení hlavně rodiny s dětmi. Ale protože Bulharsko není jen moře a hotely, okouzlí i všechny ostatní. Čím? Především poměrně nedotčenou přírodou ve vnitrozemí, horami nebo pěknými kláštery. Navíc jsou tu všude k mání skvělé služby za příznivé ceny. Důvody, proč do Bulharska nejet, se tak hledají jako jehla v kupce sena. 

Češi jezdili do Bulharska vždycky; koneckonců v socialistické éře to byla jedna z mála možností, jak se vyhřát u moře. Pro představu – s Čedokem na konci sedmdesátých let vyráželo na dovolenou do Bulharska čtvrt milionu Čechů. Vlakem, autokary i prvními charterovými lety. Na začátku devadesátých let se to zlomilo, protože po pádu železné opony se Češi vydali objevovat jiné destinace.

Někteří ale zůstali Bulharsku věrní. Kromě moře, přírodních krás a památek oceňovali i výborné služby za nižší ceny. A to Bulharsku zůstalo až dosud, i když se po pádu socialismu samozřejmě výrazně proměnilo – staré hotely se proměnily v nové, čtyř- nebo pětihvězdičkové, vedle nich vyrostla i řada nových. Někteří pamětníci si vybavují, že před rokem 1989 se u hotelů na Slunečním pobřeží daly sbírat houby – na to dnes můžete zapomenout. Zeleně sice ubylo, zato jsou současné kapacity ubytování a stravování na špičkové úrovni. A k zahození není ani klidná bezpečnostní situace.

Sluneční pobřeží, Zlaté písky nebo Primorsko

Bulharsko má dlouhé černomořské pobřeží, kterému vévodí kosmopolitní Varna a jižněji položený Burgas. Mezi nejznámější letoviska patří Sluneční pobřeží a Zlaté písky, kde najdete spoustu velkých hotelových komplexů. Ale nebudete zklamaní, ani pokud dáváte přednost menším střediskům. I těch je tu hodně.

Bulharsko - Zlaté písky

Češtinu nejčastěji uslyšíte v Primorsku, které je mezi tuzemskými turisty naprostá klasika. Kromě našinců sem jezdí i Poláci a Rusové. Lidé ze západní Evropy zase častěji volí Zlaté písky a Sluneční pobřeží. Mimochodem s češtinou si v Bulharsku docela slušně vystačíte. Bulhaři také příliš neovládají angličtinu, takže mnohem spíše vyloví nějaké to české slůvko. A nijak výjimečné nejsou ani česky psané letáky nebo jídelní lístky.

Co se týká bulharské kuchyně, je podobná té české, a co víc – jídla v restauracích nejsou nijak drahá. Ve srovnání s Českem je v Bulharsku dokonce o fous levněji. Obecně platí, že dovolená v Bulharsku vás vyjde levněji než třeba Itálie nebo Španělsko.

Pozor na krátkou sezónu

Kdybychom ale chtěli šťourat, nějakou chybu na Bulharsku přece jen objevíme – léto je tu poměrně krátké a koncem září už bývá zima. Jestli se tedy chcete v Bulharsku rozkoukat a užít si plážovou dovolenou, rozhodně vyrazte dřív.

Ale než si zabalíte a sednete do letadla, zastavte se v některé z více než 100 poboček Tourist Centra po celé republice – když výměnu peněz vyřešíte v Česku, ušetříte si starosti na místě a můžete si rovnou začít užívat bulharské pohostinnosti.

Mohlo by Vás zajímat