Kolik vás bude stát cesta do Chorvatska

Jaké jsou nejlepší a nejrychlejší trasy k Jadranu? Kde a kolik zaplatíte za dálnice a tunely? A znáte už zkratku v podobě nově otevřeného mostu na poloostrov Pelješac? Připravili jsme pro vás rychlý přehled v článku Nejrychlejší a nejlevnější cesty do Chorvatska.

Zaplatíte v Rakousku

Dálniční známka

Cestu přes území našeho jižního souseda zřejmě zvolí většina řidičů. Pokud jde o dálniční známku, i když pojedete na dva či tři týdny, vyplatí se vám spíš koupit dvě desetidenní než jednu dvouměsíční. Známku zakoupíte předem online. Pokud potřebujete okamžitou platnost, zaškrtněte políčko „Jsem podnikatel“ (známka pro soukromé spotřebitele platí až od 18. dne po zakoupení). Nepotřebujete k tomu IČO.

Známka Vůz do 3,5 t
10denní 9,90 eur
2měsíční 29 eur

Paliva

Ze zemí, přes které můžete do Chorvatska cestovat, je v Rakousku nejdráž. Cena za litr Naturalu 95 se tam v současnosti pohybuje okolo 1,57 eur, nafta pak stojí o něco méně, v průměru 1,49 eur.

Zaplatíte ve Slovinsku

Dálniční známka

Ve Slovinsku budete muset peněženku otevřít více. Za sedmidenní známku totiž zaplatíte celých 16 eur, a když pojedete dodávkou, tak dokonce dvojnásobek. Dálniční úsek má asi 50 km. Sice se dá objet, časově se to ale příliš nevyplatí.

Známka Vůz do 3,5 t / vůz do 3,5 t a více než 1,3 m nad 1. nápravou (dodávka)
7denní 16 eur / 32 eur
měsíční 32 eur / 64,10 eur

Paliva

Ceny pohonných hmot jsou rozhodně příjemnější než v Rakousku. Litr naturalu 95 stál ve Slovinsku k 15. červnu 2023 průměrně 1,40 eur, litr nafty 1,46 eur.

Zaplatíte v Chorvatsku

Dálniční známky

V Chorvatsku sice známky nemají, ale neradujte se. Platit budete mýtné. Průměrná cena mýtného pro osobní vozidla je zhruba 6 eur za 100 km. Při jízdě do Splitu tak zaplatíte přibližně 48 eur.

Určitě se vyplatí platit mýtné platební kartou, zvlášť pojedete-li v nejrušnější časy, tzn. v pátek a v sobotu. Na mýtnicích jsou k tomu vyhrazené brány a vy díky nim můžete ušetřit hodně času. A rozhodně zvažte nákup palubní jednotky se systémem ETC, na kterou lze získat na mýtném slevu až 22 %. Krabičku si můžete půjčit na naší pobočce v Olomouci.

Mosty a tunely

Plánujete-li cestu na ostrov Krk, musíte přes most. Poplatek byl zrušen, dostanete se na něj zdarma. Zpoplatněné jsou však most Mirna a tunel Učka.

Paliva

V Chorvatsku natankujete ze všech průjezdových zemí nejlevněji. Aktuální ceny (ke 12. 6. 2023) jsou 1,37 eur za Natural a 1,39 eur za naftu. Nafta je tak srovnatelná s českými cenami, benzin je dokonce levnější než u nás.

Trajekty

Spousta turistů nepochybně vyrazí na nějaký chorvatský ostrov. V takovém případě využijete trajekty, jejichž jízdní řády a ceníky najdete na webu croatiaferries.com, kde si spočítáte přesnou cenu pro svou cestu.

Zaplatíte na Slovensku

Dálniční známka

Slovenskou dálniční známku zakoupíte rovněž elektronicky. K dispozici je 10denní i 30denní.

Známka Vůz do 3,5 t
10denní 12 eur
měsíční 17 eur

Paliva

Na Slovensku se tankovat příliš nevyplatí. Natural tu k 15. 6. 2023 stál 1,59 eur za litr, nafta 1,43 eur za litr.

Zaplatíte v Maďarsku

Dálniční známka

Také v Maďarsku vám stačí za využití dálnic zaplatit elektronickou známku a koupit ji lze online. V přepočtu na koruny zaplatíte prakticky stejně jako vloni.

Známka Vůz do 3,5 t
10denní

5 500 forintů (cca 333 Kč)

měsíční

8 900 forintů (cca 540 Kč)

A dobrá zpráva je i to, že v Maďarsku můžete dálnice zcela vynechat. Stačí, abyste při cestě od Bratislavy jeli přes Mosonmagyaróvár na Szombathely mimo dálnici.

Paliva

Benzín či nafta vás v Maďarsku budou stát zhruba tolik jako v Rakousku. Litr Naturalu 95 vychází na 1,56 eur (581 forintů) a litr nafty na 1,51 eur (560 forintů). 

 

 

Mohlo by Vás zajímat