Kolik vás bude stát cesta do Chorvatska

V článku Všechny cesty vedou v létě do Chorvatska jsme vás informovali, jak se do oblíbené dovolenkové destinace nejlépe dostat. Dnes se zaměříme na to, s jakými cestovními náklady musíte počítat a jak hluboko do peněženky sáhnete.

Zaplatíte v Rakousku

Dálniční známka

Cestu přes území našeho jižního souseda zřejmě zvolí většina řidičů. Pokud jde o dálniční známku, i když pojedete na dva či tři týdny, vyplatí se vám spíš koupit dvě desetidenní než jednu dvouměsíční.

Známka Vůz do 3,5 t
10denní 9,60 eura
2měsíční 27,20 eura

Paliva

Průměrné ceny paliv najdete na webu Tolls.eu, ceny jsou platné ke 13. červnu 2022. Mimo jiné tam zjistíte, že ze zemí, přes které můžete do Chorvatska cestovat, je v Rakousku nejdráž. Cena za litr Naturalu 95 se tam v současnosti pohybuje okolo 2 2,05 euro , nafta pak stojí o něco méně, v průměru 2,023 eura.

Zaplatíte ve Slovinsku

Dálniční známka

Ve Slovinsku budete muset peněženku otevřít více. Za sedmidenní známku totiž zaplatíte celých 15 eur, a když pojedete dodávkou, tak dokonce dvojnásobek. Dobrá zpráva ovšem je, že na rozdíl např. od Rakouska zde ceny zůstaly stejné jako vloni.

Známka Vůz do 3,5 t / vůz do 3,5 t a více než 1,3 m nad 1. nápravou (dodávka)
7denní 15 eur / 30 eur
měsíční 30 eur / 60 eur

Paliva

Jak ukazuje portál Tolls.eu, ceny pohonných hmot jsou rozhodně příjemnější než v Rakousku. Litr naturalu 95 stál ve Slovinsku k 13. červnu 2022 průměrně 1,56 euro, litr nafty 1,67 euro a LPG 1 euro.

Zaplatíte v Chorvatsku

Dálniční známky

V Chorvatsku sice známky nemají, ale neradujte se. Platit budete mýtné. Pokud pojedete osobním vozem bez přívěsu, zaplatíte v sezoně, tedy od 1. července až do 30. září, o 10 % více než mimo ni. Takže například za cestu po dálnici A1 ze Záhřebu do Zadaru (253 km) zaplatíte 125 chorvatských kun, tedy zhruba 410 korun. Ze Záhřebu do Rijeky (135 km)  42 kun atd. Celý průjezd Chorvatskem vás vyjde maximálně na 260 kun. (Mýtnému na jednotlivých trasách se budeme podrobně věnovat v dalším článku.)

Určitě se vyplatí platit mýtné platební kartou, zvlášť pojedete-li v nejrušnější časy, tzn. v pátek a v sobotu. Na mýtnicích jsou k tomu vyhrazené brány a vy díky nim můžete ušetřit hodně času. A rozhodně zvažte nákup palubní jednotky se systémem ETC, na kterou lze získat na mýtném slevu, podle portálu Tolls.eu v rozmezí 13 až 21 %. Krabičku si můžete půjčit na naší pobočce v Olomouci.

Mosty

Plánujete-li cestu na ostrov Krk, musíte přes most. Poplatek za jeho využití bude znovu zpoplatněn, a to od 39 do 51 kun pro osobní auta do 3,5 tuny. Zpět na pevninu už ale pojedete zdarma. Most Mirna už je součástí dálničního mýta. Paliva

Průměrné ceny pohonných hmot jsou  i v Chorvatsku nižší než v Rakousku. Nicméně např. průměrná cena Naturalu 95 tam za poslední rok stoupla o cca 0,402 eura, za litr zaplatíte 1,83 euro, apro naftu platí prakticky totéž (1,84 euro).

Trajekty

Spousta turistů nepochybně vyrazí na nějaký chorvatský ostrov. V takovém případě využijete trajekty, jejichž jízdní řády a ceníky najdete na webu croatiaferries.com, kde si spočítáte přesnou cenu pro svou cestu.

Zaplatíte na Slovensku

Dálniční známka

Ta je u našich východních sousedů prakticky jen imaginární, pořizovat si totiž budete známku elektronickou. Skvělé je, že si ji můžete koupit online a že Slováci od loňska její cenu nezměnili.

Známka Vůz do 3,5 t
10denní 10 eur
měsíční 14 eur

Paliva

Právě na Slovensku byly při cestě do Chorvatska ještě vloni pohonné hmoty nejdražší, ovšem letos, jak už jsme uvedli, přebralo tuhle pomyslnou štafetu Rakousko. V zemi našeho východního souseda to ale není o mnoho lepší. Litr naturalu 95 stojí v průměru 1,908 euro, nafty pak 1,838 euro.

Zaplatíte v Maďarsku

Dálniční známka

Také v Maďarsku vám stačí za využití dálnic zaplatit elektronickou známku a koupit ji lze online. V přepočtu na koruny zaplatíte prakticky stejně jako vloni.

Známka Vůz do 3,5 t
9denní

3820 forintů (cca 238 Kč)

měsíční

5210 forintů (cca 325 Kč)

A dobrá zpráva je i to, že v Maďarsku můžete dálnice zcela vynechat. Stačí, abyste při cestě od Bratislavy jeli přes Mosonmagyaróvár na Szombathely mimo dálnici.

Paliva

Benzín či nafta vás v Maďarsku budou stát zhruba tolik jako v Rakousku. Od loňského podzimu sice byla v zemi vládou stanovená maximální regulovaná cena 480 forintů (30 korun) za litr benzínu i nafty, což vedlo k tzv. tankovací turistice. A tak od konce května už mohou za zvýhodněnou cenu tankovat pouze vozy s maďarskou SPZ. Litr naturalu 95 tedy podle slovinského portálu AMZS.si stojí 2,09 euro a nafty 2,20 euro.   

Tip: Tankujte doma a pak mimo hlavní cesty

  • Jak je vidět z přehledu výše,  levnější pohonné hmoty než u nás najdete jenom ve Slovinsku. (K 22. červnu byly průměrné ceny v ČR u benzínu 1,94 euro a nafty 1,91 euro.) Tomu je tedy dobré přizpůsobit „tankovací strategii“. A také samozřejmě platí, že ceny paliv u hlavních cest jsou obvykle vyšší než na méně důležitých silnicích. Ty levnější benzínky se můžete pokusit najít pomocí GPS či mapových aplikací.

 

Mohlo by Vás zajímat