Kolik vás bude stát cesta do Chorvatska

V článku Všechny cesty vedou v létě do Chorvatska jsme vás informovali, jak se do oblíbené dovolenkové destinace nejlépe dostat. Dnes se zaměříme na to, s jakými cestovními náklady musíte počítat a jak hluboko do peněženky sáhnete.

Zaplatíte v Rakousku

Dálniční známka

Cestu přes území našeho jižního souseda zřejmě zvolí většina řidičů. Pokud jde o dálniční známku, i když pojedete na dva či tři týdny, vyplatí se vám spíš koupit dvě desetidenní než jednu dvouměsíční.

Známka Vůz do 3,5 t
10denní 9,50 eura
2měsíční 27,80 eura

Paliva

Průměrné ceny paliv včetně týdenního, měsíčního, či dokonce ročního srovnání najdete na webu Autotraveler. Průměrná cena za litr Naturalu 95 se v současnosti pohybuje okolo 1,25 eura, nafta pak stojí o něco méně, v průměru 1,2 eura. 

Zaplatíte ve Slovinsku

Dálniční známka

Ve Slovinsku budete muset peněženku otevřít více. Za sedmidenní známku totiž zaplatíte celých 15 eur, a když pojedete dodávkou, tak dokonce dvojnásobek. Dobrá zpráva ovšem je, že na rozdíl např. od Rakouska zde ceny zůstaly stejné jako vloni.

Známka Vůz do 3,5 t / vůz do 3,5 t a více než 1,3 m nad 1. nápravou (dodávka)
7denní 15 eur / 30 eur
měsíční 30 eur / 60 eur

Paliva

Jak ukazuje portál Autotraveler, ceny pohonných hmot jsou podobné jako v Rakousku.

Zaplatíte v Chorvatsku

Dálniční známkyV Chorvatsku sice známky nemají, ale neradujte se. Platit budete mýtné. Pokud pojedete osobním vozem bez přívěsu, zaplatíte v sezoně, tedy od 1. července až do 30. září, o 10 % více než mimo ni. Takže například za cestu od slovinské hranice po dálnici A2 do Záhřebu zaplatíte 48 chorvatských kun. Budete-li ze Záhřebu pokračovat na Zadar, bude vás to stát 134 kun, na Split 200 kun atd. Celý průjezd Chorvatskem vás vyjde maximálně na 260 kun. (Mýtnému na jednotlivých trasách se budeme podrobně věnovat v dalším článku.)

Určitě se vyplatí platit mýtné platební kartou, zvlášť pojedete-li v nejrušnější časy, tzn. v pátek a v sobotu. Na mýtnicích jsou k tomu vyhrazené brány a vy díky nim můžete ušetřit hodně času.

Mosty

Plánujete-li cestu na ostrov Krk, musíte přes most. Poplatek za jeho využití byl ovšem zrušen a také na pevninu pojedete zdarma. A totéž platí i pro cestu přes most na ostrov Ilja.

Paliva

Průměrné ceny pohonných hmot ukazují, že v Chorvatsku zaplatíte o něco víc než třeba v Rakousku nebo ve Slovinsku. Např. průměrná cena Naturalu 95 tam za poslední rok stoupla o cca 0,23 eura, pro naftu platí prakticky totéž.

Trajekty

Spousta turistů nepochybně vyrazí na nějaký chorvatský ostrov. V takovém případě využijete trajekty, jejichž jízdní řády a ceníky najdete na webu croatiaferries.com, kde si spočítáte přesnou cenu pro svou cestu.

Zaplatíte na Slovensku

Dálniční známka

Ta je u našich východních sousedů prakticky jen imaginární, pořizovat si totiž budete známku elektronickou. Skvělé je, že si ji můžete koupit online a že Slováci od loňska její cenu nezměnili.

Známka Vůz do 3,5 t
10denní 10 eur
měsíční 14 eur

Paliva

Přehled portálu Autotraveler ukazuje, že při cestě do Chorvatska zaplatíte na Slovensku za pohonné hmoty nejvíce. Tak jako tomu bylo i v loňském roce.

Zaplatíte v Maďarsku

Dálniční známka

Také v Maďarsku vám stačí za využití dálnic zaplatit elektronickou známku a koupit ji lze online. Oproti loňsku musíte počítat s lehkým zvýšením ceny.

Známka Vůz do 3,5 t
9denní 2975 forintů (cca 241 Kč)
měsíční 4780 forintů (cca 338 Kč)

Dobrá zpráva ovšem je, že v Maďarsku můžete dálnice zcela vynechat. Stačí, abyste při cestě od Bratislavy jeli přes Mosonmagyaróvár na Szombathely mimo dálnici.

Paliva

Benzín či nafta vás v Maďarsku budou stát zhruba tolik jako třeba v Rakousku.

Tip: Tankujte doma a pak mimo hlavní cesty

  • Pravděpodobnost, že v zemích, přes které na cestě do Chorvatska pojedete, najdete nižší ceny pohonných hmot než u nás, je poměrně nízká. Proto se určitě vyplatí natankovat doma. Například v Dolním Dvořišti najdete stanici, kde za litr Naturalu 95 zaplatíte 26,50 Kč a za litr nafty 25,30 Kč (ceny k 13. červenci 2020). A také samozřejmě platí, že ceny paliv u hlavních cest jsou vyšší než na méně důležitých silnicích. Ty levnější benzínky se můžete pokusit najít pomocí GPS či mapových aplikací.

 

Mohlo by Vás zajímat