Vánoce: jak je slaví ve světě

Pro Čechy jsou Vánoce jedním z nejvýznamnějších svátků. Mnozí už na začátku prosince vyzdobí vánoční stromeček, ověsí domy a balkóny pestrobarevnými světýlky, napečou hromady cukroví a nakoupí ještě větší hromady dárků. Tempo v celém Česku se pak na pár dnů zpomalí, teprve na Silvestra vánoční poklid zmizí a přichází bujaré veselí. Jak ale slaví vánoční svátky jinde ve světě? 



Polsko. V Polsku je zvykem, že se na Vánoce prostírá u tabule jedno místo navíc – pro případného nečekaného hosta. Ten by přitom rozhodně nebyl o hladu, protože polské zvyky zahrnují rovnou dvanáct chodů (ovšem jde pouze o bezmasá jídla). 

Rusko. Na dárky se tu čeká déle než u nás, děda Mráz je nosí dětem až na Silvestra. I to je ale dřív, než podle juliánského kalendáře začínají ortodoxní ruské Vánoce – slaví se totiž o dva týdny později než u nás. 

Ukrajina. Možná vás to překvapí, ale Ukrajinci zdobí vánoční stromečky už tradičně umělým pavoukem a pavučinou. Neobvyklá výzdoba má lidem přinášet štěstí, v Česku by to ale nejspíš vyvolalo lehkou paniku některých dam. 

Norsko. Seveřané si potrpí na temné detektivky a občas i na nějakou tu duchařinu. Věří totiž, že o Vánocích mohou domácnosti navštěvovat zlí duchové a čarodějnice. Řešení mají přitom skandinávsky jednoduché – schovávají po domech smetáky, aby čarodějnice neměly na čem přiletět. 

Japonsko. Zdejší „Ježíšek“ se jmenuje Santa Kurošu a je to vševěd. Aby totiž viděl na všechny děti a mohl posoudit, jestli zlobí, nebo ne, má oči dokonce i vzadu na hlavě. 

Kolumbie. Vánoce jsou tu silně ovlivněné náboženstvím. Vše začíná už 7. prosince, kdy si Kolumbijci připomínají Pannu Marii, vánoční stromky pak zdobí 16. prosince a rodiny a přátelé se spolu od té doby scházejí až do Štědrého dne. A pozor – když budete v Kolumbii mezi svátky, nenechte se zaskočit tamním „aprílem“. Na rozdíl od Česka si totiž Kolumbijci tropí žerty na účet ostatních 28. prosince. 

Vietnam. Vietnamské Vánoce nepatří mezi nejklidnější. Nejdůležitější je při nich Štědrý den, kdy začíná ve vietnamských městech jedna velká párty. Auta mají zakázaný vjezd do center měst, vánoční večírky tak mohou jet naplno. Otevřeno také mívá spousta kaváren i restaurací. Jako dárky si Vietnamci často dávají jídlo, někteří si vyměňují vánoční pohlednice. Jedním z nejoblíbenějších pokrmů je čokoládový dort bûche de Noël.

Etiopie. Štědrý den se v Etiopii slaví až 6. ledna, protože tu – stejně jako v pravoslavném Rusku – stále platí juliánský kalendář. Následující den se Etiopané převlékají do bílých šatů a jdou na mši, která začíná už ve čtyři ráno. Jakmile mše skončí, mohou začít oslavy. A dárky? Pokud už je někdo dostává, tak hlavně děti. Jinak se ale vánoční stromečky a předávání darů nijak zvlášť nenosí. 

Ať už se chystáte na Vánoce blízko, nebo daleko, kousek za hranice, nebo přes půl světa, přijďte nejdříve do některé z poboček Tourist Centra po celé republice. Můžete si v nich vyměnit peníze a případně pořídit třeba i dálniční známky, pokud je budete potřebovat. 

Mohlo by Vás zajímat