Omezí covid-19 naše podzimní cesty za teplem?

Jak už jsme zmiňovali v nedávném článku, i na podzim máte celkem hodně možností kam vyrazit za sluncem, aniž byste museli jezdit příliš daleko. Dnes vás seznámíme s tím, zda a jak vaše případné cesty do některé (nejen) z těchto zemí ovlivní opatření proti covid-19.

Itálie

Do téhle jižní země se v současnosti dostanete bez problémů. Od 1. června už totiž nebudete při vstupu potřebovat platný EU certifikát o očkování, uzdravení, popř. testu na covid-19. Ale pozor, stav globální pandemie v Itálii ještě nebyl odvolán, skončil pouze stav nouze, ne pandemie. Jak upozorňuje české Ministerstvo zahraničí, je proto třeba počítat s možnými komplikacemi, jako je např. nucená izolace nebo i hospitalizace v případě onemocnění, nutnost zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu apod. Na takové situace byste měli být připraveni, a to buď opatřením ve smlouvě s cestovní kanceláří, odpovídajícím cestovním pojištěním, popř. dostatečnou finanční částkou. Navíc až do konce září zůstává v platnosti povinné používání respirátorů typu FFP2 ve veřejných dopravních prostředcích. 

Egypt

Letos v červnu příslušné úřady zrušily všechna omezující a ochranná opatření související s epidemií covid-19. Pokud tedy do Egypta vyrazíte, nebudete už muset předložit certifikát o očkování ani absolvovat test.

Kypr

Také tady byla v červnu všechna restriktivní opatření zrušena, nemusíte tedy žádný formulář vyplňovat ani předkládat, a koncem srpna byla zrušena i povinnost nosit ve vnitřních prostorách roušku. Nařízení zůstává v platnosti pouze v nemocnicích, zdravotnických zařízeních a pečovatelských domech, lékárnách a veřejné dopravě. 

Přechody mezi jižní a severní částí Kypru jsou otevřeny. Jak ale varuje naše Ministerstvo zahraničí, vzhledem ke statusu severního Kypru není zaručeno, že i při splnění výše uvedených podmínek bude turistům z jižního Kypru umožněn přechod na severní Kypr a opačně.

Portugalsko

Ani Portugalsko už nějaký čas nevyžaduje předkládání některého z platných digitálních certifikátů EU. Totéž se týká jak Madeiry, tak Azorských ostrovů. Velvyslanectví ČR v Lisabonu ovšem doporučuje vždy raději konzultovat pravidla pro konkrétní let u příslušné letecké společnosti. Podmínky pro umožnění nástupu do letadla se totiž mohou lišit od podmínek stanovených oficiálními orgány. 

Zároveň ovšem platí, že v Portugalsku nebyl zrušen tzv. stav bdělosti. To mimo jiné znamená, že například v kontinentálním Portugalsku máte povinnost nosit roušku či respirátor v hromadné dopravě, v nemocnicích, zdravotnických zařízeních a lékárnách a také v zařízeních sociální péče. Pokud jde o aktuální opatření na Madeiře, resp. Azorských ostrovech, podrobnější informace najdete na stránkách českého Ministerstva zahraničí.  

Španělsko

Vstup do země není aktuálně podmíněný ničím, co by prokazovalo, že nejste covid-19 pozitivní. Jediné, s čím musíte počítat, je povinnost nošení respirátorů či roušek ve veřejné dopravě, nemocnicích, u lékaře, v pečovatelských zařízeních a lékárnách. A to v celém Španělsku. 

Slovensko

Pokud byste se vydali relaxovat do pověstných slovenských termálních lázní, z hlediska opatření proti covid-19 by vám nemělo nic bránit. Povinnosti registrace v systému ehranica, prokazování bezinfekčnosti nebo absolvování karantény totiž byly zrušeny. Od dubna už také není nutné nosit respirátory ani roušky v interiérech a MHD. Respirátory si naopak budete muset nasadit ve zdravotnických zařízeních.

 

Mohlo by Vás zajímat