Zaleťte si za slevami. Jak na nákupy ve světových metropolích

Prázdniny jsou pryč a s nimi i čas dovolených. Ale na prodloužené víkendové výlety není pozdě nikdy. Zvlášť když je můžete spojit s nákupy. Pokud se chystáte do Londýna, New Yorku nebo třeba Dubaje, poradíme vám, kde a co nakoupit.

Londýn

Právě konec léta je jedno z nejlepších období na to, abyste si zajeli na nákupy do britské metropole. Nejvýhodnější ceny tam najdete teď a pak až po Vánocích (slevové akce obvykle probíhají celý leden). Můžete si tak pořídit slušivé oblečení za neuvěřitelné ceny – už od jedné libry za kus.

Největší londýnskou klasikou je Oxford Street (stanice metra Oxford Circus), ulice dlouhá několik kilometrů a lemovaná pouze obchodními domy známých značek. Ráj pro všechny shopaholiky.

Dalšími oblíbenými místy jsou tržiště Camden Town a Portobello Road, kde najdete opravdové originály. Místní trhy mají specifickou atmosféru a stojí za to se tam zastavit, i když vás tam zrovna nic netrkne do nosu. A když je řeč o tržišti, nenechte se zmýlit – třeba Camden, to jsou ve skutečnosti hned čtyři hlavní tržnice, které tvoří dohromady hodně rozlehlou oblast. Večer se tak snadno promění v noc, pak se ale hodí zapadnout do některé ze stylových místních restaurací.

Ti, kteří mají rádi luxus, by rozhodně neměli vynechat návštěvu Harrods, jedno z nejslavnějších obchodních domů na světě.

New York

Být v New Yorku a nenechat se nakazit nákupní horečkou, to je přetěžký úkol. Zvlášť když tam jsou prakticky v každou roční dobu dopředu vystrčené a dobře viditelné stojany s nápisem SALE (výprodej). Slevy jsou tu razantní, a pokud si potrpíte na značky, můžete hodně ušetřit. Třeba značkové tričko, které původně stálo 20 dolarů, seženete za polovinu a za módní džíny, které stojí běžně 50 „babek“, si řeknou o dvacku méně.

Rozhodně zajděte do obchoďáku Century 21th na Cortlandt Street, zkontrolujte kreditku a vyhraďte si pár hodin na přehrabování v regálech. Nebudete litovat.

Dubaj

I v pompézní a nablýskané Dubaji můžete výhodně nakoupit. Ale cestu si naplánujte až na leden, kdy se ve městě pravidelně koná světově proslulý Dubai Shopping Festival. Během něho je možné i ty nejznámější módní značky sehnat doslova za pakatel.

Když už budete v Dubaji, byl by hřích nezajít na Bur Dubai, rušný trh s kýčovitým, ale i vkusným zbožím, oblečením i starožitnostmi. Možná vás to překvapí, ovšem nejživější je tento súk v noci. Také provoněný trh s kořením v Deiře je úžasný – kupte si kadidlo a nechte se poučit, jak si s ním provoníte celý byt nebo dům. A aspoň se koukněte i na trh se zlatem, který je hned za rohem. Je totiž vůbec největší v arabském světě.

Tipy na nákupy v zahraničí

Nakupujte odpoledne nebo večer. Na nákupy nevyrážejte ráno, abyste nemuseli s plnými taškami běhat po městě. Nechte to až na konec dne.

Stanovte si limit. Aby na vás po nákupním hýření nezírala prázdná kreditka, předem si řekněte sumu, kterou jste ochotni a schopni utratit. V záplavách lákavého zboží snadno nakoupíte i to, co vůbec nepotřebujete. A platí také, že jakmile se jednou pro nákup zboží rozhodnete, už o jeho výhodnosti nepochybujte a pořádně si novou věc užijte.

Karta, nebo hotovost. Pokud si vyberete kartu, měla by být embosovaná. Hotovost je pak jistota všude. Než vyrazíte na letiště, vyměňte si ještě libry, dolary i emirátské dirhamy v Tourist Centru.

Mohlo by Vás zajímat