Jak letos naplánovat ideální dovolenou

Spousta z nás byla zvyklá každoročně touto dobou plánovat dovolenou. V posledních třech letech tenhle oblíbený sport narušila globální covidová pandemie a dnes je bohužel třeba přemýšlet i o tom, jak bezpečnostní situaci v Evropě ovlivní ruská agrese na Ukrajině. Proto jsme pro vás připravili pár tipů a námětů, jak při plánování letošní dovolené postupovat. 

Řada zemí, například Dánsko, Švýcarsko nebo třeba Maledivy, sice zrušila prakticky všechna protipandemická opatření, ale na hranicích mnoha jiných států vás některá omezení stále čekají. Pokud ale váháte, jestli letošní dovolenou objednat dopředu, máme dobrou zprávu: všeobecné podmínky zájezdů jsou nastavené tak, že dovolenou můžete bezplatně zrušit ještě třicet dní před odletem. A protože dobrých zpráv není nikdy dost, máme ještě jednu: jak informují specializované servery, fakt, že pandemie v uplynulých letech tvrdě dopadla i na cestovní ruch, mimo jiné znamená, že nedošlo k žádnému výraznějšímu zdražení. Ceny zájezdů zůstávají podle těchto informací na úrovni roku 2019.

Kam tedy vyrazit

Možná pro vás může být zajímavou inspirací žebříček nejlepších destinací pro letošní dovolenou sestavený na základě hodnocení turistů z předešlých let. A to podle oblíbeného portálu TripAdvisor a také renomovaných bedekrů Lonely Planet. Na TripAdvisor se vítězem stala Dubaj coby ultramoderní město, které nabízí snad všechno: skvělé pláže, špičkové restaurace, hotely atd. Na dalších místech skončil energií pulsující Londýn a mexický Cancún, který podle hodnocení pro cestovatele unikátním způsobem spojuje kvantitu s kvalitou. Následuje Bali, Kréta a Řím.

Lonely Planet se pak zaměřil spíše na města, která nejsou tolik „profláklá”. Jedničkou je podle něj novozélandský Auckland, který se mimo jiné každoročně objevuje v seznamech nejlepších měst k životu. Za ním metropole Taiwanu Tchaj-pei, pozoruhodná mimo jiné odvážnými kulinářskými kreacemi. Německý Freiburg je podle Lonely Planet jedním z nejuvolněnějších a nejekologičtějších měst v zemi a skvělým místem pro dovolenou v roce 2022. Následují severoamerická Atlanta, nigerijský Lagos nebo hlavní město Kypru Nikósie

Všude dobře, doma taky

Pokud zvažujete tradiční dovolenou, alespoň podle představ možná většiny z nás, pak cestovní kanceláře často doporučují Řecko. Řekové se totiž jasně vyjádřili, že turisty rádi přivítají a zajistí jim bezpečný odpočinek. Dále také Bulharsko, oblíbený cíl rodin s dětmi, kde řada hotelů v minulých dvou letech provedla rekonstrukci, samozřejmě i dlouhodobě vyhledávaný Egypt, také Tunis a zapomenout nesmíme na Chorvatsko. A jistě není třeba zvlášť zdůrazňovat, že skvělou dovolenou můžete prožít také v domácím prostředí. Ať už to bude pobyt ve zrekonstruované chalupě na samotě nebo třeba hotel, kde si dosytosti užijete wellness radostí. 

Tipy pro klidné spaní na dovolené

 • Zajistěte si po dobu nepřítomnosti byt či dům

  Zloději nejsou jediné nebezpečí pro váš domov. V bytě může např. prasknout potrubí a voda zničí podlahy a nábytek atd. Nezapomeňte proto na pojištění majetku. A pro sebe určitě sjednejte cestovní pojištění.  
 • Pamatujte na kufry

  Kufry je do letadla vhodné vybavit certifikovaným TSA zámkem, který lze poznat podle symbolu červeného diamantu. Zámek odradí různé nenechavce, přitom letištní personál ho v případě kontroly snadno otevře speciálním klíčem a následně bez poškození uzavře.
 • Visací zámeček na stan? Nepomůže

  Chystáte se být v rámci dovolené co nejblíž přírodě? Pak se raději poohlédněte po kempu, který nabízí bezpečnou úschovnu na cennější věci. Ve stanu nechávejte jen minimum, elektroniku, doklady a peníze vždy noste s sebou. A pamatujte, že visací zámeček na zip, který je hojně používán, zloděje opravdu neodradí. 
 • Nedobytný karavan

  Pokud jedete na dovolenou na čtyřech kolech, zvažte přídavný zámek například na posuvné dveře karavanu, kvůli zabezpečení obytného prostoru, kde budete mít uschované věci. 
 • Doklady a důležitá čísla odděleně

  Je to důležité pro případ, že by vás někdo okradl: abyste věděli, na koho se v krizi obrátit.

 

Mohlo by Vás zajímat