Bulharské perly: co byste měli určitě vidět

Bulharsko je příjemná letní destinace. A to po všech stránkách – je tu krásné moře s písčitými plážemi, ubytovací i stravovací kapacity jsou na výborné úrovni, a hlavně je tu vše cenově dostupné. Češi si tu tak nemusejí připadat jako turisté druhé kategorie, protože ceny bývají často i o něco nižší než doma. Pokud plánujete do Bulharska vyrazit, nabízíme tipy na zajímavá místa, která byste rozhodně neměli vynechat.

Albena

Úžasné letovisko s více než sto metrů širokými plážemi, mělkým mořem a mušlemi vyvrženými příbojem. Ať je to, jak chce, Albena je jednou z nejkrásnějších plážových destinací v Evropě – může se dokonce pyšnit i modrou vlajkou. Jen pozor – ve srovnání se zbytkem Bulharska je Albena dražší, za kvalitu se holt platí.

Albena

Nesebar

Nádherné a velmi oblíbené letovisko, které s pevninou spojuje pouze most. Najdete tu krásné písečné pláže a po plavání můžete obdivovat řadu zdejších starobylých památek. Nesebar patří mezi nejstarší evropská města a krásu jeho dřevěných domů, kouzelných dlážděných uliček a kostelíků zaznamenalo i UNESCO, když ho zařadilo na seznam světového kulturního dědictví.

Nesebar

Plovdiv

Jedno z nejkrásnějších bulharských měst, jehož stará čtvrť je našlapaná architektonickými památkami. Úchvatný je zejména chrám sv. Konstantina a Eleny a jeho výzdoba, neméně krásný je i palác Argira Kujumdžioglu nebo archeologický komplex Nebet Tebe s úžasným výhledem na město. Nová část města už je z jiného těsta – jde o moderní evropské město plné příjemných kaváren, restaurací a obchodů.

Plovdiv

Sozopol

Jedno z nejstarších bulharských měst, což pochopíte ve chvíli, kdy se poprvé pustíte do historického centra plného úzkých uliček a budov zařazených na seznam UNESCO. Zdejší domy se dost podobají těm, které najdete v Nesebaru nebo Plovdivu. Turisté tu ale neoceňují jen památky – milují i zdejší dvě zlatavé pláže.

Sozopol

Pirin

Pohoří Pirin je zároveň národním parkem, jedním ze tří v celé zemi. Můžete v něm vystoupat na nejvyšší horu Vichren s nadmořskou výškou 2914 metrů nebo objevovat ledovcová jezírka a řadu jeskyní. Před slunečními paprsky se nejlépe schováte v borovicových lesích, které jsou někdy až 500 let staré. Národní park křižuje řada turistických stezek různých obtížností, takže si mezi nimi vybere každý.

Pirin

Veliko Tarnovo

Starobylé město carů je dnes životem kypící univerzitní město, plné historických památek, zajímavých obchůdků a neúnavného nočního života. Malebný je pohled na domky přilepené ke skále nad kroutící se řekou Jantrou, stejně jako procházka křivolakými uličkami starého města.

Veliko TarnovoTip před cestou:

Než do Bulharska vyrazíte, zastavte se v některé z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice. Bez problémů si u nás vyměníte tolik místní měny (bulharský lev), kolik jen potřebujete. Díky tomu si můžete hned po příjezdu na místo začít užívat pořádnou dovolenou. Kde nás najdete? Podívejte se na přehled všech poboček zde.

Mohlo by Vás zajímat