V Chorvatsku už jen eurem. Bude naše dovolená dražší?

Loňslé léto bylo poslední, kdy se v Chorvatsku platilo kunami. Podívejme se, jestli euro zvýší Čechům náklady na dovolenou v jedné z jejich nejoblíbenějších destinací. 

Většina Chorvatů nejspíš vnímá vstup do eurozóny, k němuž dojde k 1. 1. 2023, jako logický a vlastně spíš formální krok. V zemi se totiž už dlouhé roky vedle kun běžně uvádí ceny v eurech například u nemovitostí, aut nebo třeba nájemného. Každé léto navíc do ekonomiky, pro kterou jsou cestovní ruch a na něj napojené služby klíčové – tvoří až pětinu hrubého domácího produktu země, díky turistům přitečou miliony eur. A měnou eurozóny se tam dá částečně platit už dnes. Chorvatsko je tím pádem, jak řekla Hospodářským novinám Marina Tkalecová ze záhřebského Ekonomického institutu, vlastně neoficiálně ‚poeuroizované‘. 

Navíc spousta tamních lidí i firem má v eurech úvěry, což jim mimo jiné při každém oslabení kuny způsobovalo prodražení splátek. A ještě jeden důležitý fakt – podpora přijetí eura mezi lidmi v Chorvatsku v průběhu let neustále roste. Více než 61 procent Chorvatů si podle posledního výzkumu Eurobarometru myslí, že zavedení eura bude mít pro zemi příznivé dopady. Konkrétně zvýšení životní úrovně Chorvatů, příliv nových investic a tvorbu pracovních míst.

Zdražení se bát nemusíte

Chorvatsko je už spoustu let pro Čechy jednou z top destinací pro jejich letní odpočinek. A tak je přirozeně zajímá, jak nová měna ovlivní cenu jejich dalších dovolených. Často zaznívá obava, že přijetí eura s sebou ponese zdražení. Pokud se ale podíváme na to, jaké informace se objevují v seriózních médiích zaměřených na ekonomiku nebo co o tématu říkají odborníci, vypadá to, že velké obavy by neměly být na místě. Proč?

1. Zaokrouhlování nahoru je zakázané

Je jasné, že v tuto chvíli lze jen těžko odhadnout, jak se bude v příštích měsících vyvíjet ruská agrese a brutalita na Ukrajině, která Evropě způsobuje (nejen) výrazné zvyšování nákladů. Pokud jde ale o to, zda tamní obchodníci využijí zavádění eura ke zdražení, podle všeho by k tomu nemělo docházet ve vyšší míře. Zvyšování cen zboží a služeb jen kvůli přijetí jednotné měny, které by se mohlo projevit například zaokrouhlováním cen nahoru, je totiž jednak formálně zakázáno. A pokud by zákazníci přesto měli podezření, že se to děje, mohou se obrátit na úřady, které mají možnost podniky pokutovat. 

2. Úřady plánují časté kontroly

Dubravko Miholić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Česko a Slovensko, v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) ujistil, že úřady plánují pravidelné a časté kontroly cen. Což by podle něj mělo případné pokusy obchodníků neoprávněně navyšovat ceny výrazně ztížit. Navíc těm, u kterých by se takové jednání prokázalo, hrozí citelná pokuta a zveřejnění na „černé listině“.

„Z tohoto důvodu neočekávám, že by došlo ke zdražování a zvýšení nákladů na dovolenou v Chorvatsku. Naopak, pro mnohé návštěvníky, kteří již dnes přijíždějí ze zemí eurozóny, se dovolená pravděpodobně zlevní, protože odpadnou náklady za směnu peněz,“ dodal Dubravko Miholić.

Pro úplnost dodejme, že do konce příštího roku platí povinnost uvádět dvojí ceny, aby si Chorvaté na změnu zvykli a měli nad cenami kontrolu. Nevztahuje se přitom jen na zboží vystavené v kamenných obchodech, ale také na internetu, dále na reklamní letáky či faktury a podobně. 

Nevíte, co se zbylými kunami?

Pokud se vám letos nepovedlo utratit veškerou chorvatskou měnu, která už vám příští rok bude k ničemu, nezoufejte. V Tourist Centru kuny stále vykupujeme, takže vás s nimi rádi uvidíme na některé z našich poboček.  

 

Mohlo by Vás zajímat