Do Polska za nákupy i vánoční atmosférou

Přemýšlíte, jak využít volný adventní víkend? Vyrazte k našim polským sousedům! Vzhledem k tomu, že Poláci jsou silně věřící národ, zažijete tu úchvatnou vánoční atmosféru na každém kroku a navíc můžete levněji nakoupit. Nejen potraviny, ale třeba také vánoční dárky. 

Do Polska jezdí Češi nakupovat s velkou oblibou, přičemž prim hrají levnější potraviny, drogerie, oblečení, hračky, paliva, tabák nebo alkohol, ale i nábytek a bytový design. Polští prodejci navíc lákají na výrazné slevové akce. Ačkoli i naši sousedé bojují s rostoucí inflací, stále platí, že je tu levněji než u nás. Polský zlotý je aktuálně (prosinec 2023) na kurzu 5,62 vůči české koruně.

  

  

Kam na polské nákupy?

Češi vyrážejí nejčastěji pochopitelně co nejblíže za hranice do příhraničních okresních měst. Z východních Čech jsou to města Kudowa Zdroj, Walbrzych, Klodzko nebo Jelenia Góra, kde se nachází vyhlášená nákupní galerie Nowy Rynek. Moravané a Slezané zase mají nejblíže do Polského Těšína, kde najdete vyhlášenou tržnici, navštívit můžete také Katowice nebo Bielsko-Bialu. Než se vydáte na nákupy, raději si ověřte, zda bude otevřeno. V sobotu mívají polské obchody zkrácenou otevírací dobu a v neděli dokonce zavřeno, výjimku tvoří právě adventní víkendy, kdy se konají tzv. nákupní neděle. 

Jak je to v Polsku s platbami?

V Polsku se platí zlotými, v některých obchodech však přijímají i české koruny a eura. Počítejte však s nevýhodným kurzem, stejně tak při výběru z bankomatů. Platby kartou jsou zde na denním pořádku, pokud však vyrážíte na adventní trhy, vybavte se i nějakou hotovostí – znáte to sami, někde vůbec nemají terminál, jinde nefunguje, nebo prostě jen chcete zakoupit drobnost od pouličního prodejce nebo hodit pár drobných do klobouku umělcům zpívajícím koledy. Mít u sebe nějakou hotovost se zkrátka vždy vyplatí. Polské zloté vám rádi vyměníme v kterékoli pobočce Tourist Centra.

  

Užijte si kouzlo vánoc na polských trzích

Polsko je během vánočního období oblíbenou destinací mnoha turistů, nejen Čechů. Vyhlášené jsou adventní trhy v Krakově nebo Wroclavi (česky také Vratislav). Ochutnáte tu tradiční pirohy, bigos (směs masa a zelí) nebo šašlik, zahřejete se svařákem a dalšími alkoholickými drinky, nakoupíte tu nádherné ručně malované vánoční ozdoby a další řemeslné výrobky. Ve Wroclavi (stejně jako v Praze) najdete také vyhlášený světelný Lumina Park, který vás a především vaše děti po setmění okouzlí tisíci světélek, která vyprávějí kouzelné příběhy… Druhý z polských favoritů, Krakov, pak nabízí ještě více. Nechte se inspirovat a užijte si tu rovnou celý eurovíkend!

  

Náš tip!

 

Mohlo by Vás zajímat