Cestovat už můžou všichni. Má to ale několik háčků

V reakci na to, že se v Česku a dalších zemích, které koncem února ochromil rychlý rozvoj pandemie, život opět probouzí, vláda ke konci dubna de facto zrušila zákaz vycestovat. Jak už to nicméně bývá, má to pár „ale“.

Vzhledem k tomu, že v Česku stále platí nouzový stav, a to minimálně do 17. května, je s ukončením zákazu vycestovat stále spojeno několik podmínek. Pojďme ale popořádku. Plošný zákaz volného pohybu na území ČR a zároveň s tím i zákaz vycestování pro ty, kdo tu žijí, byl zrušen 23. dubna. Na hranicích už tedy nikdo nebude kontrolovat, proč chcete ze země odjet. Až do neděle 26. dubna platilo nařízení absolvovat 14denní karanténu po návratu do ČR. Ale to už je taky minulostí – od pondělka 27. dubna totiž můžete karanténu „vyměnit“ za potvrzení o tom, že jste absolvovali tzv. PCR test. Jeho stáří ovšem musí být maximálně 4 dny.

Tohle lékařské potvrzení najdete na webu ministerstva zdravotnictví, musíte si ho pořídit na vlastní náklady a předložit ho při hraniční kontrole. Ministerstvo vnitra zároveň upozorňuje, že testování nebude probíhat na hraničním přechodu. Pokud byste test při přechodu hranic neměli, budou podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly informace o vás předány hygienikům. A ti pak budou moci kontrolovat, zda dodržujete karanténu.

Na dovolenou ano, jenže…

Teoreticky už tedy můžeme do zahraničí vyrazit na dovolenou. V praxi je to ovšem o dost složitější, a tak například ministerstvo zahraničí doporučuje i nadále cestovat přes hranice jen v naléhavých a nezbytných případech. Proč? Důvodem jsou kromě výrazných komplikací v dopravě také rozsáhlá restriktivní opatření a omezení, která v současné době platí ve většině okolních zemí.

Takže například do Německa můžete v současné době přijet pouze tehdy, pokud: 

  • byste tam měli hlavní bydliště,
  • váš příjezd by byl nezbytný k zachování v zahraničí již existující rodiny, 
  • byste tam jeli kvůli výdělečné činnosti nebo provedení smluvního plnění,
  • byste se přesouvali do vlasti,
  • byste měli závažné důvody (např. termín u lékaře, péče o člena rodiny atp.)

Takže turistika, nákupy nebo běžné návštěvy povoleny nejsou.

Situace v Rakousku se zdá být příznivější. Podmínkou pro vstup do země je potvrzení o bezinfekčnosti, které nesmí být starší než 4 dny. Ti, kdo mají v Rakousku hlavní či vedlejší pobyt nebo tam běžně pobývají, mohou do země vstoupit i bez tohoto atestu. Musejí ovšem podstoupit 14denní domácí karanténu a zavázat se k tomu vlastnoručním podpisem. Rakušané pak mají od pátku 1. května opět plnou volnost pohybu, od 2. května fungují všechny obchody i nákupní centra. Restaurace se mají otevřít 15. května a hotely by mohly začít fungovat o dva týdny později.

Podle informací na webu vlády Polské republiky stále platí zákaz vstupu cizinců z 15. března, takže se do země dostanou jen někteří (např. diplomaté, také lidé, kteří tam mají pracovní povolení nebo trvalé či dočasné bydliště, a nově i žáci a studenti ze sousedních států atp.). Polsko ovšem k 3. květnu zrušilo povinnost karantény po překročení hranic, a to těm, kdo do země cestují kvůli práci, podnikání nebo obchodní činnosti. A také žákům a studentům, kteří se vzdělávají v Polsku, popř. v ČR, Německu, Slovensku, Litvě, Švédsku a Dánsku. 

Také Slovensko zatím stále drží v platnosti zákaz vstupu do země. Existuje ovšem několik výjimek, na které se nařízení nevztahuje. Jde například o cizince, kteří jsou zároveň blízkými osobami občana SR, cizince s platným pobytem na území Slovenska, pendlery s bydlištěm do 30 km od slovenských hranic a některé další specifické skupiny. Uvnitř země se ovšem krizová opatření díky příznivému vývoji situace uvolňují: Od 1. května byla například otevřena zařízení pro krátkodobá ubytování bez možnosti společného stravování, všechny obchody a služby, venkovní turistické atrakce atd. 

  • Bez testu i karantény

    Příhraniční zaměstnanci ČR ve zdravotnictví, Integrovaném záchranném systému (IZS), sociálních službách a subjektech kritické infrastruktury stále mohou vycestovat bez karantény při návratu a nemusejí předkládat ani negativní test. Totéž platí u pracovníků v mezinárodní dopravě, diplomatů nebo osob cestujících za hranice v mimořádných případech na dobu kratší než 24 hodin.
  • Do ČR už se smí kvůli obchodu či studiu

    Poslední vládní usnesení také rozšiřuje kategorie cizinců, kteří mohou do ČR vstoupit. Nově mohou za určitých podmínek přicestovat občané EU za účelem výkonu ekonomické činnosti nebo studenti vysokých škol ze zemí EU.

 

Mohlo by Vás zajímat