Trendy v cestování pro rok 2024

Hledáte inspiraci, jak si užít cestování v novém roce? Zajímá vás, jaké destinace jsou nyní trendem a co nesmí chybět ve vašem cestovatelském deníčku? Připravili jsme pro vás souhrn toho nejzajímavějšího.

Top destinace pro rok 2024 podle Lonely Planet

Maledivy, Seychely, Srí Lanka nebo Madagaskar už jsou trochu ohranou písničkou. Podle nejznámějšího vydavatele cestovních průvodců Lonely Planet je letošním hitem překvapivě Mongolsko, které se hluboce otevřelo turistům. Na dalších místech v žebříčku najdete Indii, karibskou Svatou Lucii, Mexiko, Maroko nebo Chile. Desítku poněkud netradičních destinací uzavírá tradiční Chorvatsko. Do desítky nejzajímavějších světových měst se pak dostala i Praha, žebříčku však vévodí keňské Nairobi. Pomyslnou cenu za poměr cena/výkon získala polská Varšava.

Do Mongolska za nezkrotnou divočinou

Mongolsko, země bohatá na historii, kulturu a nádhernou přírodu, láká cestovatele z celého světa. Turistům je v posledních letech více otevřená, přivítá vás nejen nové velké letiště, ale především pohostinní obyvatelé, kteří se rádi podělí o své tradice, kulturu a historii. Tu formovalo především období vojevůdce Čingischána ve 13. století, který vytvořil jedno z největších dobyvatelských impérií v historii lidstva.

Mongolsko je synonymem pro nekonečné pouště a stepi, horské masivy a nezkrotnou divočinu. Najdete tu nádherné scenérie, jako je národní park Terelj se skalnatými vrcholy a klidnými jezery nebo proslulá poušť Gobi. Pro milovníky dobrodružství je Mongolsko rájem – čekají vás zážitky jako jízda na koni po stepi, návštěva tradiční jurty, trekking v horách, výlety na motorkách po nezkrocených cestách… V hlavním městě Ulánbátaru zažijete nezapomenutelné hudební večery nebo ochutnáte tradiční knedlíky na páře.

   

  

Další trendy v cestování pro letošní rok

Cestování vlakem – pohodlné a ekologické

Trend udržitelného cestování je stále rozšířenější. Světoví průvodci doporučují využívat, zvlášť po Evropě, kde je hustá železniční síť, k cestování vlak. Noční přesuny vlakem po Evropě jsou nejen rychlé, ale především pohodlné a cenově dostupnější než letenky. V rámci udržitelnosti je trendem rovněž takzvané pomalé cestování – s cílem získat hlubší zážitky než jen pár fotek v mobilu, více poznat místní komunitu a zvyklosti.

Glamping – o něco luxusnější kempování

Hledáte něco mezi hotelem s dostatečným komfortem a zároveň nezávislým ubytováním v přírodě? To přesně nabízí glamping, ubytování s přidanou hodnotou. Glamping je složenina slov „glamour“ a „camping“, jedná se tedy o luxusnější formu kempování či pobytu ve volné přírodě, která kombinuje pohodlí a vybavení luxusních hotelů s přírodním prostředím. V nabídce jsou luxusní stanové apartmány či stanové chaty, které jsou vybavené postelemi, nábytkem, koupelnou, někdy i klimatizací a topením… Glamping je oblíbený zejména mezi těmi, kteří si chtějí užít přírodu, ale zároveň ocení vyšší úroveň pohodlí.

Tiny house – vše potřebné na malém prostoru

Podobně jako glamping sklízí úspěch i tzv. tiny houses. Jsou to malé domečky s efektivním využitím prostoru, které mohou stát nejen na pevném základě v přírodě, ale třeba i na kolech nebo na stromech. Tiny houses se často vyznačují inovativním designem, který umožňuje využití multifunkčního nábytku, skládacích stěn, vysouvacích úložných prostor a dalších prvků, aby se co nejvíce maximalizoval každý centimetr prostoru. Díky tomu mají tyto domky zařízení, které je překvapivě plnohodnotné, s kuchyňským koutem, obývacím prostorem, ložnicí a koupelnou.

Cestování za osobním rozvojem

Duševní zdraví a osobní rozvoj, to jsou témata, která jsou aktuálně více než důležitá, a to i pro cestovatele. Stále více lidí proto vyráží do zahraničí nejen za odpočinkem, ale i poznáním a učením se. Nabídka pobytů a jejich náplň je bohatá – meditace, jóga, různé ceremoniály, učení se jazyků, pobyty ve tmě… V rámci seberozvoje lidé také častěji vyrážejí na dovolenou single.

 

Mohlo by Vás zajímat