Nádherná příroda, moře, víno, atrakce pro děti. To je babí léto v Polsku

Země našich severních sousedů nabízí spoustu nádherných zážitků. A pokud jste v Polsku ještě nebyli, neměli byste váhat. Vhodnou příležitostí je totiž i podzimní dovolená. 

Možná by vás to nenapadlo, ale pobřeží Baltu je v této době opravdu nádherné. Pro říjen je typický zvýšený výskyt bouří, což sice může být za jistých okolností nebezpečné, ale pokud je pozorujete z bezpečí, pak také doslova fascinující. 

Ale není to zdaleka jen moře. Patříte-li mezi milovníky přírody, budete nadšeni. Polská krajina je totiž úchvatná, což ještě umocňuje toto období, kdy se stromy barví do červené, oranžové a žluté. Zkuste například region Roztocze, táhnoucí se od Kraśniku k hraničnímu Hrebennému, který oplývá mimo jiné smíšenými a listnatými lesy, horskými hřbety či magickými soutěskami. Szczebrzeszynská chráněná krajinná oblast vás určitě nadchne.

Pokud vás láká divoká příroda, navštivte Bieszczad. Čeká vás jedinečný zážitek, zvýrazněný obdobím říje, které právě nastává. Podle specialistů na Polsko by byla velká škoda nevyužít mimořádně příležitosti poslechnout si milostné písně tamních jelenů v jejich přirozeném prostředí.

Uchvátí vás jistě i druhý největšího lesní komplex Bory Tucholskie, kde si na své přijdou mimo jiné houbaři. Tamní jezera zase potěší rybáře a taky vyznavače uklidňujícího ticha, vůně lesů či kouzelných rašelinišť. 

Děti vítány

V Polsku je celá řada míst vhodných pro dovolenou s dětmi. Jedním z nich je třetí největší město Lodž, které je nejen plné kultury a umění, hlavně toho pouličního, ale určitě potěší i vaše děti. Říká se mu totiž pohádkové. Důvod? Lodž je kolébkou polského kresleného filmu. I proto ve městě vznikla pohádková mapa, což je několik soch pohádkových postaviček, které stále přibývají. Děti je podle mapky hledají a sbírají razítka na hrací kartičku. Navíc se u většiny postaviček vyskytují i další atrakce pro děti.

A když už v Lodži budete, nezapomeňte na ZOO, kde letos v květnu otevřeli moderní komplex Orientária. Seznámí vás i vaše děti s faunou a flórou jihovýchodní Asie, přičemž asi největším tahákem je výběh slonů indických.

Na své si v Polsku přijdou i vyznavači vína a vinobraní, které je v těchto týdnech v plném proudu. Pokud například vyrazíte po vinných stezkách, určitě neuděláte chybu. Polské vinice se totiž každým rokem rozrůstají o nová místa a dnes už na ně narazíte skoro všude. Jak tvrdí zkušení vinaři, tamní vína si rychle získávají renomé a jejich pěstitelé vám předvedou opravdovou polskou pohostinnost.

Nejen autem

Pro Polsko jistě hraje i to, že si můžete zvolit typ dopravy, který vám nejvíc vyhovuje. Pochopitelně můžete vyrazit autem. Další možností je vlak, České dráhy tam několikrát denně, z Ostravy do Varšavy dokonce až sedmkrát, vypravují přímé soupravy EuroCity. Zvolit se dá i noční cesta v lůžkovém voze. Spojení v příhraničí pak zajišťují osobní vlaky. 

Mezi mnoha českými a polskými městy existuje pravidelné autobusové spojení a můžete dokonce i letět. Pravidelné linky jsou mezi Prahou a Varšavou a letět se dá i do Krakova. Záleží tedy na vašich preferencích, ekonomické situaci, samozřejmě lokalitě, do které se chystáte, a jistě i na vašem ekologickém smýšlení. 

  • Ani covid-19 vás nezastaví

Vašemu polskému dobrodružství nestojí v cestě ani virus SARS-CoV-2, který nám v posledních třech letech (nejen) cestování značně znepříjemnil. Tamní vláda totiž letos na konci března zručila veškerá protikovidová opatření, takže při vstupu na polské území po vás nikdo nebude vyžadovat negativní test, očkovací certifikát ani žádné karanténní postupy. Pouze ve zdravotnických zařízeních a lékárnách je vyžadováno nošení roušek, popř. respirátorů.

 

Mohlo by Vás zajímat