Plitvická jezera: Vyrazte po stopách Vinnetoua

Plitvická jezera, nacházející se v srdci Chorvatska, jsou jedním z nejkrásnějších a také nejnavštěvovanějších přírodních parků v Evropě. Tento národní park, který byl založen v roce 1949 a zapsán na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1979, přitahuje návštěvníky z celého světa svou nesmírnou krásou a jedinečnou přírodní scenérií.

16 jezer, 140 vodopádů a 20 jeskyň

Chorvatské „Plitvičky“ se skládají z šestnácti propojených jezer, která se kaskádovitě spouštějí dolů do hlubokých krasových údolí. Jejich tyrkysová voda, obklopená hustými lesy a skalními útvary, tvoří nezapomenutelný pohled. Voda v jezerech je tak čistá, že můžete pozorovat podvodní život až do hloubky několika metrů. Vedle 16 jezer je tu140 vodopádů, 20 jeskyň a nespočet zřídel.

Jedním z nejzajímavějších aspektů Plitvických jezer jsou travertinové bariéry, které jsou neustále tvořeny ukládáním vápence. Tyto bariéry, tvořené po tisíce let, oddělují jednotlivá jezera a vytvářejí tak impozantní vodopády a kaskády. Nejznámější a nejvyšší z nich je Velký vodopád, který měří 78 metrů. Ne nadarmo si lokaci vybrali tvůrci Vinnetoua – nejznámějšího westernu na světě. Díl „Poklad na Stříbrném jezeře“ z roku 1962 se natáčel právě u věhlasného vodopádu zvaného „Veliki slap“.

Na co se připravit

Rozloha Plitvic činí neuvěřitelných 29 482 hektarů, z toho asi 200 hektarů zaujímají jezera. Připravte se proto na opravdu hodně chození. Odměnou vám bude bohatá paleta přírodních krás, vedle již zmíněných jezer a vodopádů také flora a fauna. Park je domovem mnoha chráněných druhů rostlin a zvířat, včetně medvědů, vlků a různých druhů ptáků.

  

Prohlídkové okruhy

Plitvický národní park nabízí několik prohlídkových okruhů, které se liší délkou a náročností. 

  • Okruh A: Tento okruh je nejkratší, trvá přibližně 2-3 hodiny, je tak vhodný pro rodiny s dětmi nebo seniory. Návštěvníky vede podél dolních jezer a zahrnuje návštěvu Velkého vodopádu.
  • Okruh B: Trvá zhruba 3-4 hodiny a zahrnuje jak dolní, tak i horní jezera. Tento okruh je ideální pro ty, kteří chtějí vidět co nejvíce za jeden den.
  • Okruh C: Nejdelší okruh, který trvá kolem 4-6 hodin. Tento okruh pokrývá všechna hlavní jezera a vodopády a zahrnuje jízdu lodí po největším jezeře Kozjak a také jízdu turistickým vláčkem.
  • Okruh H: Velmi oblíbený okruh, který kombinuje pěší turistiku, jízdu lodí a vláčkem. Trvá přibližně 4-6 hodin a poskytuje komplexní zážitek z návštěvy parku.
  • Okruh K: Tento okruh je určen pro ty nejzdatnější turisty. Trvá 6-8 hodin a zahrnuje celou trasu parku, přičemž návštěvníci procházejí všechna jezera a vodopády.

Plavby lodí i jízdy elektrobusem

Až vás budou bolet nohy, zastavte se u jednoho z rozlehlých jezer a užijte si plavby lodí z jedné strany na druhou. Svézt se můžete také panoramatickým vlakem, který je ve skutečnosti elektrobus. Má tři zastávky: první ST1 se nachází u východního břehu jezera Kozjak, druhá ST2 na půli cesty mezi přívozem P1 a několika hotely v parku a konečná zastávka ST3 stojí v blízkosti tří nejvýše položených jezer. Plavby lodí i jízdy autobusem jsou zdarma, tedy v ceně vstupenky.

Kdy vyrazit a kolik zaplatíte

Národní park je otevřený celoročně. Z pochopitelných důvodů sem nejvíce turistů jezdí v letních měsících, kdy návštěvu spojují s pobytem u moře. Pokud se i vy chcete pokochat jeho krásou na cestě k Jadranu, doporučujeme opustit dálnici A1 na sjezdu Karlovac. V letní sezóně od 1. června do 20. srpna je otevřeno denně od 7:00 do 20:00, poté do konce října do 19:00 hodin. Park má dva vstupy, u obou je placené parkoviště v ceně 1 euro/hodina za auto. 

Samotné vstupné do parku se liší podle období. V hlavní letní sezóně zaplatíte 40 eur za osobu, přičemž levnější vstupné mají studenti (25 eur) a děti do 18 let (15 eur). Vstupenky doporučujeme zakoupit předem online. Na trasách parkem narazíte na stánky s občerstvením, kde není zrovna nejlevněji – pokud chcete ušetřit, doporučujeme si vzít dostatek vody a občerstvení do batohu s sebou.   

Návštěva Plitvických jezer je nezapomenutelným zážitkem, který by každý Evropan měl jednou za život absolvovat. Tak co třeba letos?

Chorvatsko na seznamu UNESCO

Vedle národního parku Plitvická jezera je na seznamu UNESCO zapsáno několik dalších chorvatských památek. Navštívit tak můžete rovněž:

  • Historické centrum Trogiru
  • Starověké město Dubrovník a jeho unikátní hradby
  • Eufraziovu baziliku v Poreči
  • Diokleciánuv palác a středověké centrum Splitu
  • Katedrálu Sv. Jakova v Šibeniku

Zbyly vám ještě dnes neplatné kuny? Nevadí. My je od vás vykoupíme! Stavte se na jedné z poboček Tourist Centra a odneste si za ně české koruny nebo rovnou eura.

 

Mohlo by Vás zajímat