5 tipů na nejlepší vánoční trhy

Přemýšlíte, kam vyrazit na vánoční trhy? Několik jsme jich projeli a máme pro vás pět nejlepších tipů. Nechybí mezi nimi tradiční Drážďany, ale zjistili jsme, že skvělou vánoční atmosféru mají rovněž ve Vratislavi, Krakově, Bratislavě nebo Budapešti. Tak se sbalte a hurá na trhy!

Drážďany

Místní Striezelmarkt už je tak trochu český trh, vždyť sem každý rok míří tisíce Čechů. Trh je otevřený až do Štědrého dne, a to vždy od 10 do 21 hodin. I když je Striezelmarkt středobodem vánočního dění, ostatně je to také nejstarší vánoční trh v celém Německu, vyplatí se navštívit i menší vánoční trhy – třeba Altmarkt, Neumarkt nebo Fairer Weihnachtsmarkt.

Vratislav

Nádherné historické město žije Vánocemi už od 17. listopadu. Vánoční trhy tu skončí dva dny před Štědrým večerem, a když se sem vypravíte, zamiřte na Rynek, což je hlavní náměstí, nebo na Plac Solny. A co si dát? Určitě ochutnejte pierogy, bigos nebo šašlik. Místní jídlo je totiž navzdory neslavné pověsti v Česku opravdu výtečné.

Krakov

V královském městě pumpují do návštěvníků vánoční atmosféru už od posledního listopadového týdne. Najdete tu stánky s občerstvením včetně nezbytného svařáku, ale i prodejce řemeslných výrobků. Domů si můžete přivézt třeba ručně malované vánoční ozdoby.

Bratislava

Hlavní předvánoční dění se odehrává na Hlavním a Hviezdoslavově náměstí. Ale žije to i v dalších částech města, třeba na náměstí před obchodním centrem Eurovea. Nechybí tradiční pochoutky, jako jsou lokše, bramboráky a štrúdly. A k tomu medovina, punč s příchutí levandule nebo horký tatranský čaj, což je skvělá zimní vychytávka.

Budapešť

Hned po příjezdu do maďarské metropole jděte na náměstí před bazilikou svatého Štěpána. Zní tu koledy, k tomu si dejte silný svařák nebo ochutnejte plněné papriky se zelím či guláš v chlebu. A pak se přesuňte na náměstí Erzsébet tér nebo Vörösmarty tér. Tam si dejte flódni z ořechů, máku a švestek a k tomu třeba punč. Pak se můžete s kalíškem horké čokolády ztratit v okolních uličkách. Výhodou budapešťských trhů je to, že se sem můžete vydat i po svátcích, trvají totiž až do konce roku – na Silvestra to tu žije až do ranních hodin.

Je na vás, kam se vydáte. Věříme, že si vánoční trhy užijete kdekoliv. Rozhodně si ale před cestou skočte do některé z více než sta poboček Tourist Centra. Najdete je po celé České republice. Vyměníte si v nich peníze, a pokud to budete potřebovat, můžete si navrch koupit i dálniční známky. Přehled poboček najdete zde.

Mohlo by Vás zajímat