PŘEHLEDNĚ: Kam je možné cestovat a co vás za hranicemi čeká

AKTUALIZOVÁNO 15. 9. 2020

Připravili jsme pro vás velký přehled zemí z pohledu možností pro cestování. Text navíc budeme pravidelně aktualizovat.

Česká vláda začátkem června schválila systém vyhodnocování bezpečnosti jednotlivých zemí podle tzv. semaforu, a rozděluje je na zelené, oranžové a červené. Momentálně už je většina evropských zemí zelená, vývoj situace můžete sledovat např. na webu ministerstva zahraničí. Pojďme se na jednotlivé státy podívat podrobněji. 

Kam je možné cestovat: Slovensko | Polsko | Maďarsko | Rakousko | Německo | Chorvatsko | Itálie | Francie | Velká Británie | Řecko | Španělsko | Slovinsko | Švédsko | Rumunsko | Dánsko | Švýcarsko a Lichtenštejnsko

Slovensko

Krizový štáb našeho východního souseda dnes rozhodl, že počínaje pátkem 18. září zařadí kvůli nárůstu počtu infikovaných Českou republiku mezi rizikové země. Takže při cestě z Česka na Slovensko budou muset lidé předložit buď negativní výsledek testu na koronavirus, ne starší než 72 hodin, anebo nastoupit do pětidenní karantény a následně podstoupit test. I zde budou ovšem existovat výjimky, jsou jimi napříkald pendleři do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, studenti, pedagogové, výzkumníci, zdravotníci či zemědělci.

Polsko

Situace v zemi je téměř stejná jako před zavedením mimořádných opatření. Polsko ukončilo dočasné kontroly na hranicích, obnovilo částečně mezinárodní lety, také činnost bazénů, posiloven, kin, divadel nebo filharmonie. Ve vnitřních prostorách a také v hromadné dopravě však nadále platí povinnost zakrývat si dýchací cesty a v obchodě používat rukavice, popř. použít dezinfekci rukou.

Maďarsko

Vláda počínaje úterým 1. září kvůli nárůstu počtu nakažených znovu zavírá hranice. Platí to s několika výjimkami, jako je nákladní doprava, osoby s diplomatickým pasem atd. Jak ale informovalo české ministerstvo zahraničí, občané zbylých zemí Visegrádské čtyřky, tedy Češi, Poláci a Slováci, budou moci i nyní do Maďarska vstoupit. A to za podmínky, že předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů. 

Všechny obchody v zemi jsou nicméně otevřené. Při nakupování nebo ve veřejné dopravě je nutné používat roušky. Jsou otevřené i části restaurací, kaváren, cukráren, bufetů či espresso barů. Ti, kdo tam pracují, musí nosit roušky.

Rakousko

Země uvolňovala protipandemická opatření zřejmě nejdříve v Evropě, není tedy překvapením, že do Rakouska i zpět můžete cestovat stejně jako před vypuknutím krize. Ani tam ale nepřestalo být nutné chránit si ústa a nos, a to v hromadných dopravních prostředcích, také v taxíku, v lékárně a při akcích v uzavřeném prostoru. Navíc kvůli opětovně zhoršené situaci platí od 24. července na území celého Rakouska povinnost nosit roušky též v supermarketech a obchodech s potravinami, bankách, na poštách a u benzínových pump s prodejem potravin. Roušky jsou povinni nosit též návštěvníci zdravotnických a lázeňských zařízení a pečovatelských domů. A je také třeba dodržovat odstup mezi osobami minimálně metr.

Tip: Rakousko: Kartou nezaplatíte, dobrá káva jen někde

  • Rakousko je nádherná země. Nabídne vám spousty doslova magických přírodních scenérií, úžasných historických budov a center měst a samozřejmě i sportovních zážitků. Domorodci jsou většinou příjemní a ochotní kdykoli pomoct. Takže pokud chcete prožít skvělou dovolenou, v zemi našich jižních sousedů se vám to téměř určitě podaří. Ale i tam musíte počítat s některými nepříjemnostmi.
  • Čechy, kteří považují za samozřejmost platit kartou prakticky v každém malém pekařství, nepochybně nepříjemně překvapí, že v Rakousku je to výrazně jiné. Prakticky jediná jistota jsou v tomto ohledu velké obchody s potravinami typu Billa či Spar. Například v kavárně nebo v restauraci kartou zaplatíte zhruba v jedné z deseti a stejnou možnost vám nabídne jenom zhruba každý čtvrtý kemp (které jsou mimochodem vesměs moc pěkné – čisté a klidné). Je tedy třeba, abyste buď měli dostatečnou hotovost, anebo si dopředu zjistili, za jakých podmínek budete vybírat z bankomatu své banky, popř. ve které bance je to pro vás nejvýhodnější (banky v Rakousku si za výběr účtují různé poplatky).
  • A pokud jste z Itálie zvyklí, že tam na každém rohu dostanete skvělou, a přitom levnou kávu, v Rakousku s tím nepočítejte. Sice ji také dostanete na každém rohu, ovšem s kvalitou už je to mnohem horší. Poměrně často totiž chutná podobně jako nápoj, který vám v Česku „vygeneruje“ automat na nádraží. Tyto řádky však prosím berte s nadsázkou, jsme si samozřejmě vědomi, že jde o záležitost osobního vkusu.

Německo

Od 9. září platí pro cestující ze zemí, které jsou na stránkách Institutu Roberta Kocha klasifikované jako rizikové oblasti, ve všech spolkových zemích povinná 14denní karanténa. A mezi těmito zeměmi je bohužel i Česká republika. Pokud tedy pojedete do Německa, musíte se sami izolovat a informovat místní hygienickou stanici o svém příjezdu. V některých spolkových zemích platí možnost výjimky z povinné karantény v případě, že byl proveden PCR test s negativním výsledkem. Test byste ovšem museli podstoupit v jedné ze zemí uvedených na stránkách Institutu Roberta Kocha, a to maximálně 48 hodin před příjezdem. Ovšem pozor – od 1. 10. se bude německá úprava měnit. Všichni cestující z rizikových oblastí budou muset do karantény, kterou budou moci opustit nejdříve po pěti dnech, a to na základě negativního testu.

V jednotlivých spolkových zemích jinak platí povinnost nosit roušky, případně šály či šátky zakrývající ústa a nos, a to v uzavřených veřejných prostorech a v hromadných dopravních prostředcích. Povinnost nosit roušku nemají děti do 6 let a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. V ostatních prostorách nošení roušky není povinné, ale je doporučeno v situacích, kdy nelze zajistit bezpečný odstup mezi osobami, tj. minimálně 1,5 m.

Chorvatsko

Češi mohou přicestovat do své oblíbené dovolenkové destinace, a to i kvůli práci, de facto bez jakéhokoli omezení. Jedinou podmínkou je poskytnout informace o místě a délce pobytu a také kontaktní údaje, nejlépe prostřednictvím online formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr.

Tamní vláda vydala nařízení, na základě kterého musíte během návštěvy země omezit kontakt s jinými lidmi na minimum a také si každé ráno měřit teplotu. Pokud by přesáhla 37,2 stupně Celsia nebo se budete cítit nemocní či pozorovat nějaké příznaky, je třeba abyste telefonicky kontaktovali svého místního praktického lékaře, popř. místně příslušného epidemiologa. 

Kvůli aktuálně zhoršené epidemiologické situaci jsou povinné roušky v obchodech, nákupních centrech, ve zdravotnických zařízeních či v hromadné dopravě.

Více informací v angličtině najdete na webu Chorvatského ústavu veřejného zdraví. České ministerstvo zahraničních věcí pak upozorňuje, že oblast Zadar se stala významným lokálním ohniskem se zvýšeným rizikem nákazy.

Itálie

Od 3. června již není nutné cestu do země jakkoli zdůvodňovat. Všichni cestující nicméně musí vyplnit čestné prohlášení, které najdete na tomto a také tomto odkazu. Stále také platí povinnost předem nahlásit svůj pobyt online v případě cesty na Sardinii či do regionu Apulie – podrobnější informace najdete na webu ministerstva zahraničních věcí. V případě Sardinie musíte dotazník vyplnit minimálně 48 hodin předem (jména, adresy, kontakty, zdali jste se setkali s virem, zdravotní stav). Poté obdržíte QR kód, kterým se prokážete dopravci (ihned po vyplnění dotazníku vám přijde potvrzení o zaslání formuláře, který doporučujeme si vytisknout, abyste se jím v případě, že QR kód nedorazí, mohli prokázat). A v případě, že jste během 14 dní před cestou do Itálie navštívili Rumunsko či Bulharsko, jste po příjezdu do Itálie povinni nastoupit do 14denní domácí karantény). 

Obecně pak platí hygienická opatření: vzájemný odstup minimálně 1 metr a více (liší se dle regionů), pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky v uzavřených prostorách a nově i venku od 18 do 6 hodin v místech se zvýšeným výskytem osob, tzn. centra, promenády atp.). Za porušení vám hrozí pokuta ve výši 400–500 eur.

Francie   

Do země můžete cestovat bez udání důvodů, nemusíte předkládat test na covid-19 ani absolvovat karanténu. Ovšem v zámořských územích Francouzská Guyana a Mayotte byl prodloužen nouzový sanitární stav, a to do 30. října 2020. Cestování mezi kontinentální Francií a zámořskými územími je možné, ale je třeba předložit negativní test na covid-19 a zároveň po příletu absolvovat povinnou karanténu. Cestovat do oblastí Francouzská Guyana, Mayotte, Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie či Wallis a Futuna je možné pouze z vážných důvodů a za předpokladu, že budete mít vyplněnou speciální atestaci

České úřady vydaly doporučení pro pobyt v přímořských oblastech. Podle nich je vhodné například vyhýbat se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách (bary, restaurace, noční podniky atd.), dodržovat bezpečnou vzdálenost a při cestách hromadnou dopravou pokud možno používat roušku či obdobnou pomůcku. V celé zemi obecně platí povinnost nosit roušku v dopravě, v uzavřených prostorech i na veřejnosti, a to pro osoby starší 11 let – chodce, motocyklisty i uživatele koloběžek. Nikoli však pro automobilisty. V platnosti je také zákaz shromažďování nad deset osob ve veřejných prostorech.

Velká Británie

Pro cestující z ČR zavedla britská vláda povinnost absolvovat 14denní karanténu, a to od 29. srpna. Až na výjimky je navíc před cestou nutné vyplnit tzv. kontaktní formulář. A pozor, české ministerstvo zahraničí k tomu upozorňuje, že negativní test na koronavirus neznamená výjimku z nutnosti podstoupit karanténu. Platí to například i tehdy, pokud byste do Británie přijeli z Německa, které je na seznamu výjimek z povinné karantény. Jestliže jste totiž ČR, popřípadě další země, na které se britská karanténa vztahuje, navštívili během posledních dvou týdnů, nemáte zkrátka možnost se tomu vyhnout.

Řecko

Další Čechy za účelem trávení dovolené vyhledávaná země. Dobrá zpráva je, že Řecko je zelené. 15. června zahájilo turistickou sezonu a od 1. července jsou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací.

Ovšem v minulých dnech Řecko znovu zavedlo některá preventivní opatření, ať už pojedete autem či letecky. Musíte předložit:

  1. při vstupu na řecké území QR kód, který obdržíte po vyplnění PLF formuláře – platný formulář PLF s QR kódem jsou povinné pro vstup do Řecka vždy, bez ohledu na způsob dopravy a místo vstupu do země,
  2. na hranici negativní výsledek PCR testu na covid-19, který nesmí být starší 72 hodin. K tomu je třeba přiložit i potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce, kde je uvedeno jméno, příjmení a číslo cestovního dokladu testovaného. 

Obě potvrzení musí být v originále (v tištěné nebo elektronické formě). Tato povinnost se nevztahuje na lodní dopravu, kde řecká strana provádí testování namátkově při vstupu do země.

Rovněž pochopitelně platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup 1,5–2 metry, pravidelná hygiena rukou a povinnost setrvat doma při sebemenším příznaku onemocnění. Je povoleno veřejné shromažďování maximálně 10 osob. Rouška je pro veřejnost povinná v muzeích, zdravotnických a diagnostických zařízeních, hromadných dopravních prostředcích, prostorách letiště a taxíku, taktéž v supermarketech. Porušení je pokutováno 150 eury. Použití roušky se doporučuje ve všech uzavřených veřejných prostorách bez dostatečného větrání.

Španělsko

Bylo vyřazeno ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy covid-19. Všichni, kdo se teď ze Španělska vrátí, mají proto povinnost bezprostředně telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat příslušnou krajskou hygienickou stanici – podle místa trvalého bydliště – a co nejdříve se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2. Výsledek pak musíte oznámit dané hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR. Výjimku z testování mají děti do 5 let. Pokud byste test nepředložili, čeká vás 14denní karanténa. 

Před příjezdem do Španělska je nutné vyplnit zvláštní formulář, a to elektronicky na webové adrese www.spth.gob.es nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Následně po odeslání formuláře by vám měl přijít QR kód, který pak po příletu do země předložíte sanitárním orgánům na letišti. Výjimečně je možné použít i formulář v tištěné podobě, který je k dispozici k vyplnění na letišti. 

V zemi platí plošná povinnost nosit roušky na všech veřejných prostranstvích a prostorách, a to jak otevřených, tak uzavřených, kde není možné zachovat odstup 1,5 m. Toto pravidlo navíc mohou vlády jednotlivých autonomních oblastí Španělska kdykoliv zpřísnit, což se také od počátku srpna 2020 děje. Od poloviny srpna se navíc postupně v celém Španělsku zavádí zákaz kouření na veřejnosti tam, kde není možné zachovat odstup alespoň 2 m. Podobně je zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti doprovázená shlukováním osob.

Slovinsko

Slovinská vláda s účinností od 6. srpna rozhodla o zařazení ČR mezi „žluté“ země, nepatříme už tedy z jejího pohledu mezi ty bezpečné. To znamená, že až na výjimky teď pro Čechy platí nutnost absolvovat po vstupu do Slovinska 14denní karanténu. V zemi je pochopitelně nutné dodržovat hygienická opatření, zejména povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech a ve veřejných dopravních prostředcích, také dezinfekce rukou atp. Dále je třeba dodržovat pravidla minimálních rozestupů mezi lidmi, alespoň 1,5 m, což se vztahuje mj. i na veřejné dopravní prostředky.

Švédsko

I tahle severská země už patří do skupiny států s nízkým rizikem nákazy onemocněním covid-19, takže cestovat do i skrz ní můžete bez omezení. Nemusíte předkládat žádné zdravotní potvrzení, pobývat můžete neomezeně dlouho – samozřejmě v rámci volného pohybu osob v EU – a pochopitelně můžete přijet i za prací. Jinak je ve Švédsku doporučeno dodržovat bezpečnou vzdálenost 2 metry na veřejnosti. V obchodech a dalších veřejných prostorách jsou často na zemi značky vymezující potřebný odstup. Úřady také vyhlásily zákaz hromadných akcí nad 50 osob.

Rumunsko

Druhá země od srpna vyřazená ze „zeleného“ seznamu. Pokud kvůli pobytu přijíždíte do Rumunska ze zemí s nízkým rizikem nákazy, kde jste pobývali posledních 14 dnů, nemusíte předložit negativní test na covid-19 ani podstoupit 14denní karanténu. Jakmile se však vrátíte domů poté, co jste na území Rumunska byli déle než 12 hodin, musíte nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici a do 72 hodin předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na koronavirus nebo podstoupit karanténu.  

Jinak je v obchodech, ve veřejné dopravě, v práci a v jiných uzavřených prostorách nařízena povinnost nosit roušku a také dodržovat sociální odstup 2 metry. Místní úřady pak mohou podle aktuální epidemické situace nařídit nošení roušek i ve venkovních prostorách.

Dánsko

A za rizikový stát nás od soboty 12. 9. považuje i Dánsko – čeští turisté od tohoto termínu nebudou do země vůbec vpuštěni. Se vstupem do země mohou počítat jen ti, kdo mají ke vstupu opravdu pádný důvod, například rodinní příslušníci, řidiči nákladních automobilů doručující zboží atd. Zároveň však pro všechny cestující v rámci EU, tedy i pro Čechy, platí, že nemají povinnost prokázat se negativním testem ani podstupovat karanténu.

Švýcarsko a Lichtenštejnsko

Od 14. září je Česko na švýcarském a lichtenštejnském seznamu rizikových zemí. Pokud tedy do těchto zemí přicestujete, budete nuceni absolvovat 10denní karanténu a žádný vliv na to nebude mít fakt, že předložíte negativní test na covid-19. Jsou samozřejmě některé výjimky, např. pro osoby cestující v přeshraničním styku přes švýcarskou a lichtenštejnskou hranici, které pracují ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku nebo přepravují zboží v rámci mezinárodní přepravy atp.

Mohlo by Vás zajímat