PŘEHLEDNĚ: Kam je možné cestovat a co vás za hranicemi čeká

Připravili jsme pro vás velký přehled zemí z pohledu možností pro cestování. Text navíc budeme pravidelně aktualizovat.

Od poloviny června už můžeme cestovat prakticky do všech evropských zemí. Bohužel ale zatím není možné říct, že by nás na cestách mimo ČR nečekala žádná omezení. Na co všechno se tedy za našimi hranicemi musíte připravit, se dozvíte v tomto článku.

Jak už jsme vás před časem informovali, česká vláda začátkem června schválila systém vyhodnocování bezpečnosti jednotlivých zemí podle tzv. semaforu a rozděluje je na zelené, oranžové a červené. Momentálně už je většina evropských zemí zelená, oranžová je Belgie a Velká Británie a červené, tedy vysoce rizikové, jsou pouze Švédsko, Portugalsko a část Polska. Pojďme se na jednotlivé státy podívat podrobněji. 

Kam je možné cestovat: Slovensko | Polsko | Maďarsko | Rakousko | Německo | Chorvatsko | Itálie | Francie | Velká Británie | Řecko | Španělsko | Slovinsko

Slovensko

Do země můžeme od 4. června cestovat bez uvedení důvodů a také bez nutnosti prokazovat se testem na covid-19 či absolvovat karanténu. V obchodech a restauracích je ovšem nutné pohybovat se s překrytými ústy a nosem (rouška, šála, šátek) a dodržovat odstup dva metry. Na ulici, resp. ve venkovních prostorách při dodržení rozestupu 5 metrů obličej být překrytý nemusí. Ovšem pokud jde o překročení hranic, Slovensko to zatím stále umožňuje jen na některých přechodech, což si nejlépe ověříte na webu ministerstva vnitra.

Polsko

Od začátku července byla zrušena přísná karanténa i ve Slezském vojvodství, takže celé Polsko už je zelené. Situace v zemi je tedy prakticky stejná jako před zavedením mimořádných opatření. Polsko ukončilo dočasné kontroly na hranicích, obnovilo částečně mezinárodní lety, také činnost bazénů, posiloven, kin, divadel nebo filharmonie. Ve vnitřních prostorách a také v hromadné dopravě však nadále platí povinnost zakrývat si dýchací cesty a v obchodě používat rukavice, popř. použít dezinfekci rukou.

Maďarsko

Ani zde vám už nehrozí žádné překážky, maďarská vláda už také 12. června obnovila možnost překračovat hranici s Chorvatskem. Stále ovšem platí povinnost nosit v prostředcích MHD a v uzavřených prostorech, mimo restaurace, roušku nebo jiný prostředek ochrany úst a nosu. Do země už rovněž můžete přijet i za prací, ovšem v takovém případě byste se po 30 dnech měli zaregistrovat k pobytu.

Tip: Rakousko: Kartou nezaplatíte, dobrá káva jen někde

  • Rakousko je nádherná země. Nabídne vám spousty doslova magických přírodních scenérií, úžasných historických budov a center měst a samozřejmě i sportovních zážitků. Domorodci jsou většinou příjemní a ochotní kdykoli pomoct. Takže pokud chcete prožít skvělou dovolenou, v zemi našich jižních sousedů se vám to téměř určitě podaří. Ale i tam musíte počítat s některými nepříjemnostmi.
  • Čechy, kteří považují za samozřejmost platit kartou prakticky v každém malém pekařství, nepochybně nepříjemně překvapí, že v Rakousku je to výrazně jiné. Prakticky jediná jistota jsou v tomto ohledu velké obchody s potravinami typu Billa či Spar. Například v kavárně nebo v restauraci kartou zaplatíte zhruba v jedné z deseti a stejnou možnost vám nabídne jenom zhruba každý čtvrtý kemp (které jsou mimochodem vesměs moc pěkné – čisté a klidné). Je tedy třeba, abyste buď měli dostatečnou hotovost, anebo si dopředu zjistili, za jakých podmínek budete vybírat z bankomatu své banky, popř. ve které bance je to pro vás nejvýhodnější (banky v Rakousku si za výběr účtují různé poplatky).
  • A pokud jste z Itálie zvyklí, že tam na každém rohu dostanete skvělou, a přitom levnou kávu, v Rakousku s tím nepočítejte. Sice ji také dostanete na každém rohu, ovšem s kvalitou už je to mnohem horší. Poměrně často totiž chutná podobně jako nápoj, který vám v Česku „vygeneruje“ automat na nádraží. Tyto řádky však prosím berte s nadsázkou, jsme si samozřejmě vědomi, že jde o záležitost osobního vkusu.

Německo

Při vstupu na území našeho největšího souseda nebude nikdo ověřovat důvody, proč jste se k tomu rozhodli. Německo nehlásí ani žádnou kontrolu svých pozemních nebo vzdušných hranic a 15. června zrušilo úpravu, jejíž součástí byla zásada, že by neměly probíhat cesty, které nejsou nezbytně nutné. Ve všech spolkových zemích platí zásadně povinnost nosit roušky nebo šály a šátky v uzavřených veřejných prostorech a v hromadných dopravních prostředcích (neplatí pro děti do 6 let). Je to doporučené i v situacích, kdy nelze zajistit bezpečný odstup mezi osobami, tj. minimálně 1,5 m.

Při svých cestách po Německu se ovšem pokud možno vyhněte Severnímu Porýní-Vestfálsku, konkrétně okresu Gütersloh. Koncem června odtud totiž přišla informace, že se v oblasti z obřích jatek rozšířil koronavirus a statisíce obyvatel tam minimálně týden čekají přísná karanténní opatření. Tamní úřady už zavřely školy, školky, kina, muzea, divadla, bary, bazény a další vnitřní sportoviště. A v platnosti je znovu omezení kontaktů na veřejnosti.

Chorvatsko

Češi mohou přicestovat do své oblíbené dovolenkové destinace, a to i kvůli práci, de facto bez jakéhokoli omezení. Jedinou podmínkou je poskytnout informace o místě a délce pobytu a také kontaktní údaje, nejlépe prostřednictvím online formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr.

Tamní vláda vydala nařízení, na základě kterého musíte během návštěvy země omezit kontakt s jinými lidmi na minimum a také si každé ráno měřit teplotu. Pokud by přesáhla 37,2 stupně Celsia nebo se budete cítit nemocní či pozorovat nějaké příznaky, je třeba, abyste telefonicky kontaktovali svého místního praktického lékaře, popř. místně příslušného epidemiologa.

Itálie

Rovněž Itálie se už zotavila natolik, že mohla zrušit drtivou většinu svých karanténních opatření; negativní test na covid-19 tam už od 3. června předkládat nemusíte. Připravte se ale na to, že při vstupu na pláže nebo do uzavřených prostor vám mohou měřit teplotu. Zakrytí úst a nosu je v uzavřených prostorách povinností. Pokud byste to nedodrželi, vaší peněžence by to mohlo odlehčit zhruba o 400 až 500 eur. Dodržovat je třeba i vzájemný odstup minimálně metr a pravidelnou hygienu rukou. A jak uvádí české ministerstvo zahraničí, některé regiony vyžadují registraci, například Sardinie či Apulie.

Francie   

Do země galského kohouta můžete cestovat bez udání důvodů, nemusíte předkládat test ani počítat s karanténou. Neplatí to však zcela. Ve Francii totiž do 10. července platí nouzový stav a momentálně tam probíhá třetí vlna postupného rozvolňování zákazů. Jde o to, že některé oblasti jsou už zelené, ale jiné zatím ještě oranžové. Konkrétně jde o Mayotte a Guyane, kde stále platí striktní opatření a karanténa při příjezdu.   

Povinné je nošení roušky a stále platí zákaz shromažďování nad 10 osob ve veřejných prostorech. Otevřít mohou parky, zahrady, muzea, kina, knihovny, restaurace, bary, všechny obchody a školy.

Velká Británie

Jak už jsme uvedli na začátku, Spojené království je pro Českou republiku středně riziková země. Která navíc poněkud překvapivě, ač dlouhou dobu neprováděla prakticky žádná protipandemická opatření, zavedla 8. června 14denní karanténu pro většinu mezinárodních cestujících. Před příjezdem musí každý vyplnit kontaktní formulář a cestovní itinerář a také by měl počítat s tím, že místní úřady provádějí namátkové kontroly dodržování karanténních opatření. Stále platí, že lidé by měli své domovy opouštět jen v omezených případech. Zavřené jsou restaurace, kina, komunitní centra, kostely a s výjimkami také hotely. Británie bude na začátku července situaci znova vyhodnocovat a rozhodovat o dalším postupu. Při návratu ze země se navíc musíte prokázat negativním testem.

Řecko

Další země, kterou Češi rádi vyhledávají za účelem trávení dovolené. Dobrá zpráva je, že Řecko je zelené. Patnáctého června zahájilo turistickou sezonu a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací. Úřady ovšem stále provádějí namátkové testy na koronavirus, a než se zjistí výsledky, můžete být ubytováni v určeném karanténním hotelovém zařízení. Pokud byste test odmítli, téměř jistě by vás do země nevpustili. A pochopitelně platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup 1,5–2 m, pravidelná hygiena rukou a povinné použití roušky ve zdravotnických a diagnostických zařízeních, veškerých hromadných dopravních prostředcích a v prostorách letiště, v taxi a výtahu, také v obchodních domech, centrech a uzavřených prostorách. Za porušení vám hrozí pokuta 150 eur. 

Španělsko

V neděli 21. června v zemi skončil nouzový stav. Tím pádem byly zrušeny pasové kontroly na hranicích i požadavek automatického vstupu do karantény, a rozvolňování protipandemických opatření je nyní v kompetenci jednotlivých autonomních oblastí. Do Španělska už tedy můžete cestovat bez větších problémů. Jediné, s čím musíte stále počítat, je měření teploty na letištích a také povinnost zanechat tam na sebe kontaktní i osobní údaje. 

Stále platí i povinnost nosit roušky či respirátory v MHD, na všech veřejných prostranstvích a ve veřejně přístupných uzavřených prostorách, kde není možné dodržovat odstup 1,5 metru. S ohledem na to, že rozvolňování bude pokračovat v závislosti na konkrétním místě, některé aktivity, obchody či provozovny budou otevírány postupně.

Slovinsko

Slovinská vláda s účinností od 7. července rozhodla, že vrátí ČR na seznam bezpečných zemí. To znamená, že do země můžete vstupovat bez omezení. Ale pozor! Neplatí to, pokud máte trvalý či přechodný pobyt v Moravskoslezském kraji. V takových případech budete muset po překročení slovinských hranic absolvovat 14denní karanténu. Doporučení pro ostatní je mít u sebe čestné prohlášení, že jste v uplynulých 14 dnech v Moravskoslezském kraji nepobývali.

A ještě jedna důležitá věc: Slovinsko zařadilo mezi „oranžové“ země, tedy státy se středním rizikem, Chorvatsko. Takže pokud byste z Chorvatska chtěli překročit právě slovinské hranice, musíte počítat se 14denní karanténou – pokud tedy nebudete moci využít některou z vládních výjimek (jste např. pendler, držitel diplomatického pasu, člen záchranných složek atd.). Ovšem v případě, že budete Slovinskem pouze projíždět a tranzit zvládnete rychleji než za 12 hodin, povinnost karantény se na vás nevztahuje.

Mohlo by Vás zajímat