PŘEHLEDNĚ: Kam je možné cestovat a co vás za hranicemi čeká

AKTUALIZOVÁNO 19. 11. 2020

Připravili jsme pro vás velký přehled zemí z pohledu možností pro cestování. Text navíc budeme pravidelně aktualizovat.

Česká vláda začátkem června schválila systém vyhodnocování bezpečnosti jednotlivých zemí podle tzv. semaforu, a rozděluje je na zelené, oranžové a červené. Vývoj situace můžete sledovat např. na webu ministerstva zahraničí.

Při návratu z červených zemí počítejte s tím, že ještě před vstupem na naše území musíte příslušné krajské hygienické stanici vyplnit elektronický Příjezdový formulář, předložit oznámení hraniční nebo pobytové kontrole a do 5 dnů od překročení hranic se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2. Výsledek testu je pak nutné oznámit dané hygienické stanici. 

Nebo můžete předložit negativní výsledek RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2, který jste podstoupili v členském státě EU a který není starší než 72 hodin. Výsledek testu pak je třeba předložit hned po vstupu do ČR místně příslušné krajské hygienické stanici. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let. Pojďme se na jednotlivé státy podívat podrobněji. 

Kam je možné cestovat: Slovensko | Polsko | Maďarsko | Rakousko | Německo | Chorvatsko | Itálie | Francie | Velká Británie | Řecko | Španělsko | Slovinsko | Švédsko | Rumunsko | Dánsko | Švýcarsko a Lichtenštejnsko | Nizozemsko| Finsko

Slovensko

Krizový štáb našeho východního souseda rozhodl, že počínaje pátkem 18. září zařadí kvůli nárůstu počtu infikovaných Českou republiku mezi rizikové země. Takže při cestě z Česka na Slovensko budou muset lidé předložit buď negativní výsledek testu na koronavirus, ne starší než 72 hodin, anebo nastoupit do pětidenní karantény a následně podstoupit test. I zde budou ovšem existovat výjimky, jsou jimi například pendleři do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, studenti, pedagogové, výzkumníci, zdravotníci či zemědělci.

S platností od 1. října pak slovenská vláda vyhlásila nouzový stav, který 11. listopadu prodloužila o dalších 45 dní. Dne 14. listopadu nicméně skončil zákaz vycházení, byť shromáždit se může maximálně šest osob, které spolu nežijí v jedné domácnosti. Od 16. listopadu začínají probíhat divadelní, hudební a filmová představení, otvírají se např. fitness centra ap., ovšem smí v nich být max. šest zákazníků. Roušky se povinně nosí uvnitř, včetně veřejné dopravy, i venku, což platí v zastavěných částech obcí a měst. Mimo ně nutné nejsou, ovšem lidé musí dodržet vzdálenost pět metrů od každého, kdo s nimi nežije ve společné domácnosti.

Polsko

Podle informací českého ministerstva zahraničí můžeme do Polska cestovat bez omezení. Ta nás ovšem čekají po příjezdu. V celém Polsku je například stanovena povinnost zakrývat si dýchací cesty v uzavřených objektech i na veřejných prostranstvích (netýká se dětí do věku 5 let včetně a osob, od nichž nelze povinnost vynutit s ohledem na jejich zdravotní stav). Při shlukování osob na veřejnosti je omezen počet přítomných osob na maximálně pět, lidé starší 70 let smí vycházet z domova pouze za účelem výkonu pracovních povinností, nákupu nejnutnějšího zboží a potravin a návštěvy kostelů. V obchodech je povinnost mít nasazené rukavice nebo použít dezinfekci rukou. Hotelové, resp. ubytovací služby nesmějí být poskytovány, s výjimkou služebních cest, obchody v obchodních centrech jsou zavřené kromě potravin, lékáren, kadeřnictví, trafik, zverimexů a obchodů s čisticími prostředky.

Po návratu ze země pak navíc budete muset absolvovat test na koronavirus.

Maďarsko

Vláda počínaje úterým 1. září kvůli nárůstu počtu nakažených znovu zavřela hranice. Platí to s několika výjimkami, jako je nákladní doprava, osoby s diplomatickým pasem atd. Tento zákaz platí do 1. prosince.

Od 4. listopadu je v platnosti také stav nouze. To mimo jiné znamená zákaz vycházení v době od 20:00 do 05:00 (s výjimkou výkonu práce, cest do práce a z práce a dalších mimořádných důvodů), zákaz jakýchkoli shromáždění, zavření restaurací (možné pouze dodávání objednávek do domu) a také to, že obchody či kadeřnictví musí zavřít do 19:00 a stejně tak jen do 19:00 lze poskytovat drobné služby.

Rakousko

Od 1. října se Česká republika nachází na rakouském seznamu rizikových zemí. Co to znamená? Především to, že při vstupu budete muset předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Když ho nemáte, musíte se sami izolovat ve vhodném ubytování (na vlastní náklady) a do 48 hodin požádat o provedení testu. Bude-li negativní, vaše karanténa skončí.

Od 9. listopadu pak navíc platí, že přesáhne-li váš pobyt v Rakousku 12 hodin, před vstupem zpět do ČR to budete muset vyplněním Příjezdového e-formuláře oznámit příslušné krajské hygienické stanici. Také se do pěti dnů budete muset na vlastní náklady podrobit testu na covid-19 (opět existuje několik výjimek).

V zemi také byla od 3. listopadu do konce měsíce zpřísněna karanténní opatření. V době od 20:00 do 6:00 je omezené vycházení, zakázány jsou večerní/noční návštěvy cizích domácností, také různá setkání, párty apod. např. v garážích či na zahradách. Nesmějí probíhat žádné akce (sportovní, volnočasové ani kulturní), zavřené zůstávají hotely s výjimkou ubytování v rámci služebních cest a také podniky v gastronomii, povolen je pouze výdej pokrmů a jejich dovážka. Průmyslová výroba dál funguje a osobní služby (vč. kadeřnictví) zůstávají otevřené, taktéž obchody. Najednou se mohou setkat osoby z max. dvou domácností. Platí povinnost nosit roušky či jiné zakrytí nosu a úst ve všech obchodech, na trzích v uzavřeném i otevřeném prostoru, při poskytování služeb, na úřadech, v bankách, na poštách a u benzínových pump apod.

Tip: Rakousko: Kartou nezaplatíte, dobrá káva jen někde

  • Rakousko je nádherná země. Nabídne vám spousty doslova magických přírodních scenérií, úžasných historických budov a center měst a samozřejmě i sportovních zážitků. Domorodci jsou většinou příjemní a ochotní kdykoli pomoct. Takže pokud chcete prožít skvělou dovolenou, v zemi našich jižních sousedů se vám to téměř určitě podaří. Ale i tam musíte počítat s některými nepříjemnostmi.
  • Čechy, kteří považují za samozřejmost platit kartou prakticky v každém malém pekařství, nepochybně nepříjemně překvapí, že v Rakousku je to výrazně jiné. Prakticky jediná jistota jsou v tomto ohledu velké obchody s potravinami typu Billa či Spar. Například v kavárně nebo v restauraci kartou zaplatíte zhruba v jedné z deseti a stejnou možnost vám nabídne jenom zhruba každý čtvrtý kemp (které jsou mimochodem vesměs moc pěkné – čisté a klidné). Je tedy třeba, abyste buď měli dostatečnou hotovost, anebo si dopředu zjistili, za jakých podmínek budete vybírat z bankomatu své banky, popř. ve které bance je to pro vás nejvýhodnější (banky v Rakousku si za výběr účtují různé poplatky).
  • A pokud jste z Itálie zvyklí, že tam na každém rohu dostanete skvělou, a přitom levnou kávu, v Rakousku s tím nepočítejte. Sice ji také dostanete na každém rohu, ovšem s kvalitou už je to mnohem horší. Poměrně často totiž chutná podobně jako nápoj, který vám v Česku „vygeneruje“ automat na nádraží. Tyto řádky však prosím berte s nadsázkou, jsme si samozřejmě vědomi, že jde o záležitost osobního vkusu.

Německo

Od 25. září jsme pro naše německé sousedy rizikovou zemí. Pokud tedy cestujete do Německa, připravte se na 14denní karanténu ve všech spolkových zemích. Případné výjimky si stanovují jednotlivé republiky samy, a to např. tehdy, když Německem pouze projíždíte nebo můžete doložit, že jste se nenakazili nemocí covid-19 (toto lze doložit lékařským potvrzením, přičemž test na přítomnost infekce nesmí být starší než 48 hodin od doby vstupu do země a musí být proveden v členském státu EU nebo v zemi zajišťující srovnatelné kvalitativní standardy). Obecně nicméně platí, že po překročení hranic se musíte okamžitě informovat místní hygienickou stanici (Gesundheitsamt) o svém příjezdu, i když máte lékařské potvrzení. Seznam těchto stanic najdete na tomto místě.

V celém Německu platí povinnost nosit roušky, případně šály či šátky zakrývající ústa a nos, v uzavřených veřejných prostorech a v hromadných dopravních prostředcích (vlaky, metro, tramvaje, autobusy). Povinnost nosit roušku nemají děti do 6 let a osoby, od kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat.

Chorvatsko

Češi mohou přicestovat do své oblíbené dovolenkové destinace, a to i kvůli práci, de facto bez jakéhokoli omezení. Jedinou podmínkou je poskytnout informace o místě a délce pobytu a také kontaktní údaje, nejlépe prostřednictvím online formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr.

Tamní vláda vydala nařízení, na základě kterého musíte během návštěvy země omezit kontakt s jinými lidmi na minimum a také si každé ráno měřit teplotu. Pokud by přesáhla 37,2 stupně Celsia nebo se budete cítit nemocní či pozorovat nějaké příznaky, je třeba abyste telefonicky kontaktovali svého místního praktického lékaře, popř. místně příslušného epidemiologa. 

Epidemiologická situace v zemi se ovšem zhoršuje a země byla přesunuta do červené, tedy rizikové skupiny zemí. Pokud se tedy budete z Chorvatska vracet do ČR, počítejte s tím, že před vstupem budete muset vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. Počítejte také s povinnými rouškami v obchodech, nákupních centrech, ve zdravotnických zařízeních či v hromadné dopravě.

Více informací v angličtině najdete na webu Chorvatského ústavu veřejného zdraví.

Itálie

Také Itálie už zařadila ČR na seznam rizikových zemí. Vyplývá z toho jediné: Při vstupu do země po vás tamní orgány budou nekompromisně vyžadovat negativní test na covid-19 ne starší 72 hodin nebo to, abyste ho absolvovali po příjezdu. A ať už test máte, či ne, jste povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení (Dipartimento di prevenzione dell’azienda sanitaria). České ministerstvo zahraničí radí, jak to udělat: Do vyhledávače zadejte „ASL dipartimento prevenzione“ a místo pobytu. 

Stále také platí povinnost předem nahlásit svůj pobyt online v případě cesty na Sardinii, do regionu Apulie a nově i na Sicílii, podrobnější informace najdete na webu ministerstva zahraničních věcí. V případě Sardinie musíte dotazník vyplnit minimálně 48 hodin předem (jména, adresy, kontakty, zdali jste se setkali s virem, zdravotní stav). Poté obdržíte QR kód, kterým se prokážete dopravci (ihned po vyplnění dotazníku vám přijde potvrzení o zaslání formuláře, který doporučujeme si vytisknout, abyste se jím v případě, že QR kód nedorazí, mohli prokázat).

Jenže situace se začala výrazně zhoršovat také uvnitř Itálie. Až do 31. ledna 2021 platí nouzový stav. V kritických regionech už bylo vyhlášeno omezené vycházení (např. Lombardie a Kalábrie), mírnější lockdown pak zavedli v Apulii a na Sicílii. V těchto zónách jsou mimo jiné uzavřeny bary a restaurace. Obecně pak platí hygienická opatření: vzájemný odstup minimálně 1 metr a více (liší se dle regionů), pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky v uzavřených prostorách a nově i venku. Za porušení vám hrozí pokuta ve výši 400–1000 eur.

Francie   

Při cestě do země musíte vyplnit speciální atestaci, která je ke stažení na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra. Cestujícím ze zemí EU je navíc doporučeno absolvovat test na covid-19. Nicméně vláda od 17. 10. opětovně vyhlásila sanitární nouzový stav Od 17. 10. také platí sanitární nouzový stav, což znamená striktní omezení vycházení a zákaz pohybu mezi regiony (kromě určitých výjimek). Po návratu ze země pak navíc budete muset absolvovat test na koronavirus.

V celé zemi obecně platí pokyn dodržovat základní hygienická pravidla (rozestupy, mytí rukou, roušky, pravidelné větrání vnitřních prostor), zákaz shromažďování a uzavření všech restauračních, kulturních a sportovních zařízení.

Velká Británie

Pro cestující z ČR zavedla britská vláda povinnost absolvovat 14denní karanténu, a to od 29. srpna. Až na výjimky je navíc před cestou nutné vyplnit tzv. kontaktní formulář. A pozor, české ministerstvo zahraničí k tomu upozorňuje, že negativní test na koronavirus neznamená výjimku z nutnosti podstoupit karanténu. Platí to například i tehdy, pokud byste do Británie přijeli z Německa, které je na seznamu výjimek z povinné karantény. Jestliže jste totiž ČR, popřípadě další země, na které se britská karanténa vztahuje, navštívili během posledních dvou týdnů, nemáte zkrátka možnost se tomu vyhnout. Od 5. listopadu navíc v Británii platí zpřísněná opatření.

Řecko

V minulých dnech Řecko znovu zavedlo některá preventivní opatření. Ať už pojedete autem či letecky, musíte předložit:

  1. při vstupu na řecké území QR kód, který obdržíte po vyplnění PLF formuláře – platný formulář PLF s QR kódem jsou povinné pro vstup do Řecka vždy, bez ohledu na způsob dopravy a místo vstupu do země,

     
  2. na hranici negativní výsledek PCR testu na covid-19, který nesmí být starší 72 hodin. K tomu je třeba přiložit i potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce, kde je uvedeno jméno, příjmení a číslo cestovního dokladu testovaného. 

Obě potvrzení musí být v originále (v tištěné nebo elektronické formě). Tato povinnost se nevztahuje na lodní dopravu, kde řecká strana provádí testování namátkově při vstupu do země.

Rovněž pochopitelně platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup 1,5–2 metry, pravidelná hygiena rukou a včetně MHD. Porušení je pokutováno 300 eury.

Od 7. listopadu navíc v zemi platí mimořádná karanténní opatření včetně zákazu neopodstatněného vycházení a pohybu mezi okresy (prefekturami).

 

Španělsko

Od 25. října až do 9. května 2021 v zemi platí nouzový stav a prozatím i noční zákaz vycházení v době mezi 23. až 6. hodinou. Většina autonomních oblastí během října zamezila vstup na svá území. Obecně nicméně stále platí, že Španělsko nevyžaduje předložení testu na covid-19. České ministerstvo zahraničí však důrazně doporučuje sledovat situaci v autonomní oblasti, do které se chystáte.   

Před příletem do Španělska je nutné vyplnit zvláštní formulář, a to elektronicky na webové adrese www.spth.gob.es nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Následně po odeslání formuláře by vám měl přijít QR kód, který pak po příletu do země předložíte sanitárním orgánům na letišti. Výjimečně je možné použít i formulář v tištěné podobě, který je k dispozici k vyplnění na letišti. Po příletu je třeba počítat s měřením tělesné teploty, též budou vyžádány osobní a kontaktní údaje.

V zemi platí plošná povinnost nosit roušky na všech veřejných prostranstvích a prostorách, a to jak otevřených, tak uzavřených. Od poloviny srpna se navíc postupně v celém Španělsku zavádí zákaz kouření na veřejnosti tam, kde není možné zachovat odstup alespoň 2 m. Podobně je zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti doprovázená shlukováním osob.

Slovinsko

Slovinská vláda s účinností od 29. září rozhodla o zařazení ČR mezi ‚‚červené“  země, nepatříme už tedy z jejího pohledu mezi ty bezpečné. To znamená, že až na výjimky teď pro Čechy platí nutnost při vstupu do Slovinska buď předložit negativní PCR test na covid-19, který není starší než 48 hodin, nebo absolvovat 10denní karanténu. Opět však platí několik výjimek, ty se vztahují na pendlery, dále na ty, kdo převážejí zboží a také na osoby činné v rámci mezinárodní dopravy. A pak je celá řada výjimek pro ty, kdo stráví ve Slovinsku maximálně dvanáct hodin, např. držitele diplomatických pasů atd. 

K 19. 10. 2020 byl ve Slovinsku vyhlášen stav epidemie a zavedena nová restriktivní opatření. Platí mimo jiné zákaz vycházení mezi 21:00 a 06:00, také zákaz cestování (překračování hranic) mezi slovinskými občinami ap. 

V zemi je pochopitelně nutné dodržovat hygienická opatření, zejména povinnost nosit roušky v uzavřených i ve veřejných prostorech a ve veřejných dopravních prostředcích, také používat dezinfekci rukou atp. Shromáždit se na jednom místě smí maximálně šest osob, s výjimkou členů užší rodiny nebo společné domácnosti. Dále je třeba dodržovat pravidla minimálních rozestupů mezi lidmi, alespoň 1,5 m, což se vztahuje mj. i na veřejné dopravní prostředky.

Švédsko

I tahle severská země už patří do skupiny států s nízkým rizikem nákazy onemocněním covid-19, takže cestovat do i skrz ní můžete bez omezení. Nemusíte předkládat žádné zdravotní potvrzení, pobývat můžete neomezeně dlouho – samozřejmě v rámci volného pohybu osob v EU – a pochopitelně můžete přijet i za prací. Jinak je ve Švédsku doporučeno dodržovat bezpečnou vzdálenost 2 metry na veřejnosti. V obchodech a dalších veřejných prostorách jsou často na zemi značky vymezující potřebný odstup. Úřady také vyhlásily zákaz hromadných akcí nad 50 osob.

Rumunsko

Od 7. října má Rumunsko Českou republiku na seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy. Takže pokud se do země chystáte, musíte počítat s 2týdenní karanténou. Té byste se mohli vyhnout v případě, že byste zůstali na území Rumunska po dobu kratší než 3 dny (72 hodin) a zároveň předložili negativní test na SARS-CoV-2, provedený maximálně 48 hodin před vstupem. A pokud byste 8. den karantény provedli test na SARS-CoV-2 s negativním výsledkem a nevykazovali žádné charakteristické příznaky, mohli byste ji po 10. dni ukončit. 

Rumunsko se ovšem také na „evropském semaforu“ zbarvilo červeně, takže od 9. listopadu musí všichni cestující do ČR, pokud jejich pobyt v Rumunsku přesáhl 12 hodin, před vstupem vyplnit elektronický příjezdový formulář, při hraniční nebo pobytové kontrole předložit doklad o jeho vyplnění a do 5 dnů od vstupu do ČR na vlastní náklady podstoupit RT-PCR test (nebo při vstupu do ČR předložit výsledek RT-PCR testu, který byl proveden v zemi EU+ a není starší 72 hodin) nebo absolvovat 14denní karanténu. Výsledek testu je pak nutné oznámit příslušné hygienické stanici. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let.  

Jinak je v obchodech, ve veřejné dopravě, v práci a v jiných uzavřených prostorách, a rovněž ve všech veřejných otevřených prostorách, nařízena povinnost nosit roušku. Také je nutné dodržovat sociální odstup 2 metry. Místní úřady pak mohou podle aktuální epidemické situace nařídit nošení roušek i ve venkovních prostorách.

Dánsko

Od soboty 12. 9. nás Dánsko považuje za rizikový stát – čeští turisté od tohoto termínu nebudou do země vůbec vpuštěni. Se vstupem do země mohou počítat jen ti, kdo mají ke vstupu opravdu pádný důvod, například rodinní příslušníci, řidiči nákladních automobilů doručující zboží atd. Zároveň však pro všechny cestující v rámci EU, tedy i pro Čechy, platí, že mají povinnost prokázat se negativním testem ne starším než 72 hodin.

Švýcarsko a Lichtenštejnsko

Od 14. září je Česko na švýcarském a lichtenštejnském seznamu rizikových zemí. Pokud tedy do těchto zemí přicestujete, budete nuceni absolvovat 10denní karanténu a žádný vliv na to nebude mít fakt, že předložíte negativní test na covid-19. Jsou samozřejmě některé výjimky, např. pro osoby cestující v přeshraničním styku přes švýcarskou a lichtenštejnskou hranici, které pracují ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku nebo přepravují zboží v rámci mezinárodní přepravy atp.

Nizozemsko

S účinností od 22. září zařadilo Nizozemsko Českou republiku na seznam rizikových zemí. A tak i když nemáte žádné příznaky, po překročení nizozemských hranic se budete muset podrobit 10denní karanténě. Nic na tom nezmění fakt, že budete mít k dispozici negativní test na covid-19.

V zemi platí částečný lockdown. Lidé mají své domovy opouštět, jen když je to nezbytné, všichni starší 13 let musí nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách a ve veřejné dopravě, pro veřejnost jsou zavřená muzea, divadla, kina, zábavní parky apod., zavřené jsou i restauratérské provozy, ovšem jídlo „take away“ je povolené.

Finsko

Češi smí do Finska cestovat jen v odůvodněných případech, například kvůli práci, rodině či studiu. Po příjezdu do země počítejte s povinnou dvoutýdenní karanténou. Od 1. října si ji ovšem můžete zkrátit, a to díky negativnímu testu. Přesněji v případě, že se necháte otestovat ihned po příjezdu do Finska a následně podruhé nejdříve za 72 hod. po příjezdu a oba testy budou negativní. Od 23. listopadu bude možné vstoupit do země bez udání důvodu, pokud předložíte dva negativní testy. A to tak, že cestující ze zemí nebo oblastí s vyšším výskytem covid-19 budou při vstupu do země povinni předložit negativní výsledek testu, který nebude starší než 72 hod. Bude jim ovšem možné nařídit podle zákona o infekčních nemocech karanténu. Ta pak může skončit nejdřív předložením dalšího negativního výsledku testu, který je možné nechat si udělat 72 hod. od příjezdu. Druhý test nebo karanténa se nebudou žádat od těch, kdo budou v zemi pobývat méně než 72 hod.

Finský Národní úřad pro zdraví a blahobyt (THL) vydal doporučení k nošení roušek na veřejnosti. A to v situacích, kdy není možné dodržovat bezpečné rozestupy, např. v hromadné dopravě, dále při cestě na test na covid-19, v době čekání na výsledky testu, při cestě z rizikové země nebo pokud člověk, kterému byla nařízena karanténa, musí nutně opustit bydliště.

Mohlo by Vás zajímat