PŘEHLEDNĚ: Kam je možné cestovat a co vás za hranicemi čeká

Aktualizováno 27. 7. 

Připravili jsme pro vás velký přehled zemí z pohledu možností pro cestování. Text navíc budeme pravidelně aktualizovat.

Česká vláda začátkem června schválila systém vyhodnocování bezpečnosti jednotlivých zemí podle tzv. semaforu, a rozděluje je na zelené, oranžové a červené. Momentálně už je většina evropských zemí zelená, vývoj situace můžete sledovat např. na webu ministerstva zahraničí. Pojďme se na jednotlivé státy podívat podrobněji. 

Kam je možné cestovat: Slovensko | Polsko | Maďarsko | Rakousko | Německo | Chorvatsko | Itálie | Francie | Velká Británie | Řecko | Španělsko | Slovinsko | Švédsko

Slovensko

Do země můžeme od 4. června cestovat bez uvedení důvodů, také bez nutnosti prokazovat se testem na covid-19 či absolvovat karanténu. V obchodech a restauracích je povinnost pohybovat se s rouškou a dodržovat odstup 2 metry, ve venkovních prostorách je zakrývání dobrovolné, stejně jako dodržování vzdálenosti 2 metry. V restauracích už může u jednoho stolu sedět více osob než dvě a při konzumaci jídla a nápojů v restauracích platí výjimka pro překrytí úst a nosu. Pasažérům ve vozidle taxi je doporučeno sedět pouze na zadních sedadlech. České ministerstvo zahraničí doporučuje seznámit se před cestou na Slovensko s aktuální situací na hraničních přechodech a také s informacemi o aktuálně platných opatřeních na webu Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky.

Polsko

Od začátku července byla zrušena přísná karanténa i ve Slezském vojvodství, takže celé Polsko už je zelené. Situace v zemi je tedy prakticky stejná jako před zavedením mimořádných opatření. Polsko ukončilo dočasné kontroly na hranicích, obnovilo částečně mezinárodní lety, také činnost bazénů, posiloven, kin, divadel nebo filharmonie. Ve vnitřních prostorách a také v hromadné dopravě však nadále platí povinnost zakrývat si dýchací cesty a v obchodě používat rukavice, popř. použít dezinfekci rukou.

Maďarsko

Ani při cestě do Maďarska už vám nehrozí prakticky žádné překážky. Země nicméně od 15. 7. zavedla rozdělení států z hlediska bezpečnosti do tří kategorií (červená, žlutá a zelená), které jednou týdně aktualizuje. Česko a všechny země EU kromě Bulharska, Portugalska, Rumunska a Švédska jsou aktuálně zelené, tedy s nízkým rizikem nákazy.

Rakousko

Země uvolňovala protipandemická opatření zřejmě nejdříve v Evropě, není tedy překvapením, že do Rakouska i zpět můžete cestovat stejně jako před vypuknutím krize. Ani tam ale nepřestalo být nutné chránit si ústa a nos, a to v hromadných dopravních prostředcích, také v taxíku, v lékárně a při akcích v uzavřeném prostoru. Navíc kvůli opětovně zhoršené situaci platí od 24. července na území celého Rakouska povinnost nosit roušky též v supermarketech a obchodech s potravinami, bankách, na poštách a u benzínových pump s prodejem potravin. Roušky jsou povinni nosit též návštěvníci zdravotnických a lázeňských zařízení a pečovatelských domů. A je také třeba dodržovat odstup mezi osobami minimálně metr.

Ve spolkové zemi Horní Rakousko pak od 9. července platí povinnost mít zakrytá ústa a nos ve všech uzavřených vnitřních prostorách a všech veřejných venkovních prostranstvích, kde není možné dodržet odstup minimálně metr. Přísnější pravidla zavedla s platností od 10. 7. v některých turisticky exponovaných lokalitách také spolková země Korutany.

Tip: Rakousko: Kartou nezaplatíte, dobrá káva jen někde

  • Rakousko je nádherná země. Nabídne vám spousty doslova magických přírodních scenérií, úžasných historických budov a center měst a samozřejmě i sportovních zážitků. Domorodci jsou většinou příjemní a ochotní kdykoli pomoct. Takže pokud chcete prožít skvělou dovolenou, v zemi našich jižních sousedů se vám to téměř určitě podaří. Ale i tam musíte počítat s některými nepříjemnostmi.
  • Čechy, kteří považují za samozřejmost platit kartou prakticky v každém malém pekařství, nepochybně nepříjemně překvapí, že v Rakousku je to výrazně jiné. Prakticky jediná jistota jsou v tomto ohledu velké obchody s potravinami typu Billa či Spar. Například v kavárně nebo v restauraci kartou zaplatíte zhruba v jedné z deseti a stejnou možnost vám nabídne jenom zhruba každý čtvrtý kemp (které jsou mimochodem vesměs moc pěkné – čisté a klidné). Je tedy třeba, abyste buď měli dostatečnou hotovost, anebo si dopředu zjistili, za jakých podmínek budete vybírat z bankomatu své banky, popř. ve které bance je to pro vás nejvýhodnější (banky v Rakousku si za výběr účtují různé poplatky).
  • A pokud jste z Itálie zvyklí, že tam na každém rohu dostanete skvělou, a přitom levnou kávu, v Rakousku s tím nepočítejte. Sice ji také dostanete na každém rohu, ovšem s kvalitou už je to mnohem horší. Poměrně často totiž chutná podobně jako nápoj, který vám v Česku „vygeneruje“ automat na nádraží. Tyto řádky však prosím berte s nadsázkou, jsme si samozřejmě vědomi, že jde o záležitost osobního vkusu.

Německo

Při vstupu na území našeho největšího souseda nebude nikdo ověřovat vaše důvody, proč jste se k tomu rozhodli. Německo nehlásí ani žádnou kontrolu svých pozemních nebo vzdušných hranic a 15. června zrušilo úpravu, jejíž součástí byla zásada, že by neměly probíhat cesty, které nejsou nezbytně nutné.

Ale pozor! V případě, že by počet nakažených za posledních sedm dní překročil v některém spolkovém státě hranici 50 nakažených na 100 000 obyvatel, museli byste při jeho návštěvě počítat s povinnou 14denní karanténou. Na webových stránkách Institutu Roberta Kocha najdete informace o tom, kterých států se výše uvedené týká.

Ve všech spolkových zemích pořád platí povinnost nosit roušky, nebo šály a šátky, v uzavřených veřejných prostorech a v hromadných dopravních prostředcích (neplatí pro děti do 6 let). Je to doporučeno i v situacích, kdy nelze zajistit bezpečný odstup mezi osobami, tj. minimálně 1,5 m.

Chorvatsko

Češi mohou přicestovat do své oblíbené dovolenkové destinace, a to i kvůli práci, de facto bez jakéhokoli omezení. Jedinou podmínkou je poskytnout informace o místě a délce pobytu a také kontaktní údaje, nejlépe prostřednictvím online formuláře na webové stránce entercroatia.mup.hr.

Tamní vláda vydala nařízení, na základě kterého musíte během návštěvy země omezit kontakt s jinými lidmi na minimum a také si každé ráno měřit teplotu. Pokud by přesáhla 37,2 stupně Celsia nebo se budete cítit nemocní či pozorovat nějaké příznaky, je třeba, abyste telefonicky kontaktovali svého místního praktického lékaře, popř. místně příslušného epidemiologa.

Kvůli zhoršené epidemiologické jsou od pondělí 13. července povinné roušky v obchodech a nákupních centrech. Roušky musí mít obsluhující personál v restauracích, kavárnách a dalších pohostinských zařízeních. V prostředcích hromadné dopravy včetně lodní dopravy jsou roušky již od 25. června.

A od 13. července musejí roušky nosit i turisté, a to například ve zdravotnických zařízeních, v hromadné dopravě či v obchodech. Více informací v angličtině najdete na webu Chorvatského ústavu veřejného zdraví. Navíc české ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že v oblastech Vukovarsko, Záhřeb, Osječko a Split – Dalmácie aktuálně hrozí vyšší riziko nákazy.

Itálie

Rovněž Itálie se už zotavila natolik, že mohla zrušit drtivou většinu svých karanténních opatření; negativní test na covid-19 tam už od 3. června předkládat nemusíte. Připravte se ale na to, že při vstupu na pláže nebo do uzavřených prostor vám mohou měřit teplotu. V případě, že jste během 2 týdnů před cestou do Itálie navštívili Rumunsko či Bulharsko, jste po příjezdu do Itálie povinni nastoupit do 14denní domácí karantény. Zakrytí úst a nosu je v uzavřených prostorách povinností, na ostrově Capri bylo zavedeno povinné nošení roušek i venku a není vyloučeno, že stejné opatření zavedou i jiné regiony. Pokud byste to nedodrželi, vaší peněžence by to mohlo odlehčit zhruba o 400 až 500 eur. Dodržovat je třeba i vzájemný odstup minimálně metr a pravidelnou hygienu rukou. A jak uvádí české ministerstvo zahraničí, některé regiony vyžadují registraci, například Sardinie či Apulie.

Francie   

Do země Galského kohouta můžete cestovat bez udání důvodů, nemusíte předkládat test ani počítat s karanténou. Neplatí to však zcela. Ve Francii totiž platil do 10. července nouzový stav a probíhá třetí vlna postupného rozvolňování zákazů. Jde o to, že některé oblasti jsou už zelené, ale jiné zatím ještě oranžové. Konkrétně jde o Mayotte a Guyane, Francouzskou Polynésii, Novou Kaledonii, Wallis a Futuna, kde stále platí striktní opatření. Musíte mít vyplněnou speciální atestaci a cestovat tam vám bude umožněno jen z vážných důvodů.   

Povinné je nosit roušku v dopravě a v uzavřených prostorech, taktéž dodržovat základní hygienická doporučení. Nošení roušky je doporučeno i na veřejnosti a stále platí zákaz shromažďování nad 10 osob ve veřejných prostorech.

Velká Británie

Karanténa, kterou Spojené království poněkud překvapivě zavedlo 8. června, se od 10. července na občany ČR nevztahuje. Země už dříve začala otevírat restaurace, kina, komunitní centra, kostely a s výjimkami i hotely. Aktuální vládní nařízení říká, že lidé musí dodržovat odstup 2 metry od ostatních lidí a vyvarovat se zbytných setkání. Zakázána jsou veřejná shromažďování více než šesti osob. V restauracích se obsluhují pouze stoly (tj. není možná obsluha pouze na baru) a musí se při tom dodržovat specifická hygienická pravidla a co možná nejvíc zachovávat odstup mezi hosty a obsluhou. Hosté také budou na vyžádání v restauracích zanechávat své kontakty. Více informací o aktuální situaci ve Velké Británii najdete na webu českého ministerstva zahraničí.

Řecko

Další Čechy za účelem trávení dovolené vyhledávaná země. Dobrá zpráva je, že Řecko je zelené. 15. června zahájilo turistickou sezonu a od 1. července jsou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací.

Ovšem 14. července Řecko znovu zavedlo povinnost – pokud přijedete kvůli turistice a po silnici – předložit na hranici negativní výsledek PCR testu na covid-19, který nesmí být starší 72 hodin. K tomu je třeba přiložit i potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce, kde je uvedeno jméno, příjmení a číslo cestovního dokladu testovaného. Obě potvrzení musí být v originále (v tištěné nebo elektronické formě). Tato povinnost se nevztahuje na leteckou a lodní dopravu, kde řecká strana provádí testování namátkově při vstupu do země. Do výsledku testu musíte setrvat v dobrovolné izolaci na vámi udané adrese a v případě pozitivního výsledku 14 dní v karanténě opět na udané adrese nebo v úřady určeném hotelu. 

Jak dále uvádí české ministerstvo zahraničních věcí, každý cestující nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti musí 24 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický formulář, tzv. Passenger Locator Form (PLF), který je spolu s návodem k dispozici na řecké vládní platformě. Ve formuláři je třeba uvést plánované pobyty, přesuny a kontakty v Řecku a také kontaktní osobu pro případ onemocnění. Po vyhodnocení formuláře obdržíte elektronicky individuální QR kód, jímž se musíte (v elektronické nebo tištěné podobě) prokázat při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Řecka, a to jak letecky, tak trajektem či po silnici. Pokud QR kód mít nebudete, s největší pravděpodobností se nedostanete na palubu letadla, lodi či autobusu ani na území Řecka a můžete očekávat pokutu 500 eur.

Také pochopitelně platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup 1,5–2 metry, pravidelná hygiena rukou a povinnost setrvat doma při sebemenším příznaku onemocnění. Je povoleno veřejné shromažďování maximálně 10 osob. Rouška je pro veřejnost povinná v muzeích, zdravotnických a diagnostických zařízeních, hromadných dopravních prostředcích, prostorách letiště a taxíku, taktéž v supermarketech. Porušení je pokutováno 150 eury. Použití roušky se doporučuje ve všech uzavřených veřejných prostorách bez dostatečného větrání.

 

Španělsko

V neděli 21. června v zemi skončil nouzový stav. Tím pádem byly zrušeny pasové kontroly na hranicích i požadavek automatického vstupu do karantény, a kompetence rozvolňování protipandemických opatření přešla na jednotlivé autonomní oblasti. Do Španělska už tedy můžete cestovat bez větších problémů. Musíte ovšem stále počítat s měřením teploty na letištích a také s nutností zanechat tam na sebe kontaktní i osobní údaje.  

Od 1. července pak rovněž musíte před příjezdem do Španělska vyplnit elektronicky zvláštní formulář (nebo v bezplatné aplikaci SpTH – Spain Travel Health). Po jeho odeslání byste měli obdržet QR kód, který pak po příletu do Španělska předložíte sanitárním orgánům na letišti. Mezi 1. a 31. červencem bude akceptován formulář i v tištěné podobě (např. rozdaný leteckou společností v letadle během letu).

V reakci na vznik nových ohnisek nákazy zavádí naprostá většina autonomních oblastí povinnost užívat roušky na všech veřejných místech bez výjimky. České ministerstvo zahraničí proto doporučuje sledovat před cestou do jednotlivých autonomních oblastí Španělska nařízení místních orgánů a řídit se jimi. I proto, že pokud je nedodržíte, hrozí vám vysoké pokuty. A navíc ministerstvo varuje, že v oblastech Katalánsko, Aragón, Madrid a Baskicko aktuálně hrozí vyšší riziko nákazy.

Slovinsko

Slovinská vláda s účinností od 7. července rozhodla, že vrátí ČR na seznam bezpečných zemí. To znamená, že do země můžete vstupovat bez omezení. 

Ale pozor: Slovinsko zařadilo mezi „oranžové“ země, tedy státy se středním rizikem, Chorvatsko. Takže pokud byste z Chorvatska chtěli překročit právě slovinské hranice, musíte počítat se 14denní karanténou – pokud tedy nebudete moci využít některou z vládních výjimek (jste např. pendler, držitel diplomatického pasu, člen záchranných složek atd.). Ovšem v případě, že budete Slovinskem pouze projíždět a tranzit zvládnete rychleji než za 12 hodin, povinnost karantény se na vás nevztahuje.

V platnosti pak zůstávají hygienická opatření, jako je povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech a ve veřejných dopravních prostředcích, omezení shromažďování více než 10 osob či dodržování bezpečných rozestupů nejméně 1,5 metru.

Švédsko

I tahle severská země už patří do skupiny států s nízkým rizikem nákazy onemocněním covid-19, takže cestovat do i skrz ní můžete bez omezení. Nemusíte předkládat žádné zdravotní potvrzení, pobývat můžete neomezeně dlouho – samozřejmě v rámci volného pohybu osob v EU – a pochopitelně můžete přijet i za prací. Zaměstnavatelé ovšem musejí vyžadovat od zahraničních pracovníků negativní test na covid-19. Jinak je ve Švédsku doporučeno dodržovat bezpečnou vzdálenost 2 metry na veřejnosti. V obchodech a dalších veřejných prostorách jsou často na zemi značky vymezující potřebný odstup. Úřady také vyhlásily zákaz hromadných akcí nad 50 osob.

Mohlo by Vás zajímat