Kam letos za sněhem? Do Tater!

Lyžařská sezona je v plném proudu. Pokud jste se v probíhající zimě ještě nedostali na hory, ale plánujete to, zvažte kromě obvyklých destinací i slovenské Tatry. Možná to nejsou Alpy, ovšem pořád si tu skvěle zalyžujete, a to jak v Nízkých, tak Vysokých Tatrách. Sázkou na jistotu bývá Chopok s 46 kilometry sjezdovek a skvělé zážitky přináší i lyžování na Lomnickém sedle v těsné blízkosti krásných nejvyšších tatranských štítů. Výš už se v Tatrách jako lyžaři nedostanete.

Chopok. Můžete jezdit po severní i jižní straně Chopku, protože z obou stran vede nahoru lanovka, díky níž se před vámi otevírá hutná porce desítek kilometrů sjezdovek. Na rozmanitost tratí si nelze na Chopku stěžovat – v Jasné na severní straně, vůbec největším slovenském zimním středisku, jsou sjezdovky všech obtížností, a když na to přijde, můžete si vyzkoušet i freeride. Každý si tu najde trať, na které si skvěle zajezdí. A pokud se vám lyžování během dne nepřejí, můžete vyrazit na svah i večer – sjezdovky Biela Páť a Záhradky jsou osvětlené.

Když si budete chtít od lyžování trochu odpočinout a zase nabrat dech na nový den na sjezdovce, můžete vyrazit do termálního aquaparku Tatralandia v Liptovském Mikuláši. Najdete tu spoustu bazénů všech velikostí a mraky atrakcí, díky nimž se zabavíte klidně i na celý den. A děti budou nadšené.

Máme pro vás i tip na výlet: Historická ves Vlkolínec plná dobových domků z 16. až 19. století je jedním ze slovenských klenotů. Stojí za to ji vidět. Ale pozor – v pondělí tu mají zavřeno.

Tatranská Lomnica. Tohle je středisko hlavně pro velké kluky a holky. Lyžování v Lomnickém sedle totiž nabízí především nejvýše položenou a zároveň nejstrmější sjezdovku na Slovensku. Je úchvatné pustit se dolů z nadmořské výšky 2200 metrů a užít si šestikilometrovou jízdu na prvotřídní carvingové trati se šířkou až 60 metrů.

Ti nejsoutěživější si mohou vyzkoušet Audi arénu na svahu Čučoriedky západ, kde vám při proplétání slalomovými brankami změří čas. Své výkony pak můžete porovnat nejen s rodinnými příslušníky, ale i s lyžařskými esy.

Celkem je tu jedenáct kilometrů tratí, z nichž na některé přece jen můžete vyrazit i s dětmi. Také tady si lze zalyžovat v noci a k dispozici je i snowboardový park nebo snowtubing. Ve volném čase určitě nevynechejte vyhlídkovou věž na Skalnatém plese, kam vás vyveze lanovka – je odsud nádherný výhled na druhou nejvyšší slovenskou horu Lomnický štít (2634 metrů).

Štrbské pleso. Jestliže máte rádi spíše běžkařské tratě, vyrazte do největšího areálu ve Vysokých Tatrách. Štrbské pleso nabízí celkem 25 kilometrů upravených tras pro klasický i volný styl. Další kilometry pak můžete polykat na Tatranské magistrále, která vede od Štrbského plesa až k Západním Tatrám.

Rozhodnuto? Vyrazíte tentokrát na Slovensko? Pak si nezapomeňte před cestou pořídit nejen dostatečnou zásobu eur, ale rovněž slovenskou dálniční známku. Desetidenní vás přijde na 365 Kč, měsíční pak stojí 435 Kč. Vše můžete pohodlně vyřídit na 100 pobočkách společnosti Tourist Centrum po celé republice.

Mohlo by Vás zajímat