Kam utéct před pandemií

Máte už pandemie plné zuby, ovšem zároveň na rozdíl od mnoha jiných disponujete možnostmi a prostředky, abyste před ní mohli prchnout? Tak vězte, že byť se globální mapa na první pohled jeví tmavě červená celá, tedy s velmi vysokým rizikem nákazy onemocnění covid-19, není to tak. I v této době jsou destinace, kam se dá vycestovat na zotavenou.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat do zahraničí podle míry rizika nákazy. A na základě jeho informací se do některých zemí skutečně dostanete bez větších problémů, navíc rekreace v nich by určitě byla příjemná. O jaké státy se jedná a jaké podmínky byste v rámci případné cesty do nich museli splnit?

Na lyže

Začnete-li přemýšlet o dovolené, první varianta, která vás napadne, možná bude lyžařský zájezd. Všechny evropské země, kde to připadá v úvahu, sice momentálně patří mezi ty s vysokým rizikem nákazy, ovšem při splnění určitých podmínek si zimních sportů můžete užít do sytosti.  

Rakousko 

Bez testu, registrace i nutnosti pobytu v karanténě můžete do země přicestovat tehdy, předložíte-li doklad o:

  • základním očkování v kombinaci s dokladem o prodělání covid-19 v posledních 180 dnech, nebo

  • o třetí, posilovací dávce očkování, nebo

  • o prodělání covid-19 v posledních 90 dnech.

Pokud nemáte některou z těchto variant k dispozici, další možností je předložit potvrzení o ukončeném očkování či prodělání covid-19 v posledních 180 dnech a současně negativní výsledek PCR testu starého maximálně 72 hodin. Jinak vás po překročení hranic čeká PCR test a domácí karanténa do doby, než získáte negativní výsledek testu. Ani pak ale nemůžete počítat s tím, že vám bude umožněno využívat restaurací, ubytování v hotelech či sjezdovek. 

Itálie

Od 1. února je pro vstup do země vyžadován certifikát EU, který potvrzuje ukončené očkování, prodělání nemoci nebo negativní PCR (72 hod.) či antigenní (48 hod.) test. Ovšem pokud chcete v Itálii lyžovat, budete potřebovat tzv. Super Green Pass, to znamená EU certifikát potvrzující buď ukončené očkování nebo uzdravení z nemoci. Bez něj se nedostanete na sjezdovky, do restaurací ani vás neubytují v hotelu či penzionu. Pouze test vám k tomu nebude stačit. Ale pozor, platnost certifikátu byla zkrácena na šest měsíců.

Francie

Pro vstup do země vám bude stačit buď negativní test, očkování nebo prodělání nemoci. Jestliže ale budete chtít využívat tamní služby, jako jsou sportovní aktivity, vstup do restaurací, ubytování v hotelích atd., musíte mít potvrzení o ukončeném očkování nebo o prodělání covid-19 v posledních šesti měsících. 

Lyžování ale pochopitelně není jediná varianta, jak si na chvíli odpočinout od každodenních starostí. Můžete se také poohlédnout po sluníčku, tím pádem zamířit mimo starý kontinent. Jaké možnosti se nám tady nabízejí?

Spojené arabské emiráty  

Všechna mezinárodní letiště v SAE jsou otevřená, v zemi aktuálně hrozí jen nízké riziko nákazy. Ovšem pozor, v jednotlivých emirátech platí s ohledem na covid-19 různá pravidla. Takže pokud vyrazíte do Abú Dhabí, budete vyzváni k předložení dokladu o negativním výsledku PCR testu ne staršího než 72 hodin. České ministerstvo zahraničí pak upozorňuje, že po příletu můžete být vyzváni k podstoupení bezplatného testu v prostorách letiště. 

Trošku jiné je to v Dubaji, kde vám bude stačit negativní PCR test ne starší než 48 hodin před začátkem cesty. Přesněji, po vyzvednutí zavazadel budete muset podstoupit další PCR test, ten ovšem bude zdarma. A pak vás možná čeká ještě jeden, a to v případě, že se v emirátu zdržíte déle než šest dní. Po příletu na letiště Sharjah nebo Ras Al Khaimah vás čeká totéž co v Dubaji. 

Počítejte s tím, že, jak už jsme uvedli, v jednotlivých emirátech neplatí stejná pravidla. Například v Abu Dhabi se při vstupu na veřejná místa budete muset prokázat očkovacím certifikátem, zatímco v Dubaji vám bude stačit negativní PCR test. Obecně lze říct, že nákupní střediska, restaurace či parky jsou otevřené v omezeném režimu, obchody s jídlem či lékárny pak fungují normálně.    

Kanárské ostrovy

Na Kanárské ostrovy se aktuálně dostanete docela jednoduše. 

Před příjezdem do Španělska musíte elektronicky vyplnit zvláštní sanitární formulář, použít můžete i bezplatnou aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Po odeslání formuláře by vám měl přijít QR kód, který po příletu do země předložíte sanitárním orgánům na letišti. Výjimečně je možné použít také formulář v tištěné podobě, který je k dispozici na letišti. 

K tomu musíte předložit také jedno z následujících potvrzení:

  • o dokončeném očkování, nebo
  • o prodělání covid-19, nebo
  • o  negativním PCR testu (může být i TMA či antigenní). Test pak po vás budou vyžadovat také pracovníci ubytovacích zařízení na Kanárských ostrovech.

Jak upozorňuje české Ministerstvo zahraničních věcí, stále častěji dochází k namátkovým testům i očkovaných cestujících. Na území Španělska platí povinnost nošení roušek či respirátorů jak ve vnitřních, tak i ve vnějších prostorách. Důležité je počítat s tím, že jednotlivé autonomní oblasti si samostatně upravují zavírací hodiny restaurací, barů a zábavních podniků, taktéž jejich maximální obsazenost. Totéž platí i pro případné zákazy nočního vycházení či požadavky na předkládání EU covid certifikátu při vstupu do stravovacích a ubytovacích zařízení, zábavních podniků nebo na kulturní a sportovní akce.  

A ještě jedna podstatná věc: až se budete z ostrovů vracet, tak ti z vás, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali covid-19, budou muset nejpozději do pěti dnů po návratu absolvovat test a do té doby být v izolaci.  

Kostarika

Hranice Kostariky jsou cizincům z celého světa otevřené. Pro vstup do země budete nicméně nuceni splnit některé podmínky. Jste-li očkovaní nebo je-li vám méně než 18 let, nečekají na vás žádná omezení. Jediné, co musíte splnit, je mít u sebe certifikát s QR kódem, popř. ověřený certifikát o plném očkování pro vstup do hotelů, obchodů, restaurací, barů atd. 

Pokud tomu tak ale není, je vaší povinností zakoupit si cestovní zdravotní pojištění, které bude krýt léčebné výlohy spojené s případným onemocněním covid-19, a to ve výši minimálně 50 000 dolarů, a také nemocniční ubytování po celou dobu pobytu ve výši 2000 dolarů. Jak vysvětluje web českého Ministerstva zahraničí, může to být jakákoli mezinárodní pojistka v dolarech či eurech, na níž bude informace uvedena v angličtině. Karty pojištěnce akceptovány nebudou, musí se jednat o doklad, který umožní ověření uvedeného krytí. 

Všichni cestující pak mají povinnost provést online registraci na stránkách tamního ministerstva zdravotnictví

Egypt

Přestože tato oblíbená dovolenková destinace v současnosti patří mezi země s vysokým rizikem nákazy a například tuzemské Ministerstvo zahraničních věcí tam cestu kvůli turistice nedoporučuje, splnit podmínky pro překročení jejích hranic není složité a tamní počasí je velmi příjemné. Za zvážení tedy možná stojí. 

Abyste se do Egypta dostali, potřebujete pouze po příletu vyplnit a odevzdat formulář prohlášení cestovatele a také předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Pokud jste očkovaní, test nepotřebujete. Pro jistotu si ale včas zjistěte, jestli po vás nebude ještě něco dalšího požadovat vaše přepravní společnost. Při návratu do ČR pak všichni musejí vyplnit příjezdový formulář. Lidé bez očkování a ti, kteří covid-19 neprodělali, budou muset absolvovat test.  

Mohlo by Vás zajímat