Ani jsme si zrušení karantény nestihli pořádně užít a některé evropské země kvůli nárůstu počtu infikovaných znovu začínají utahovat šrouby. V tomto článku se dozvíte, co vás nově čeká nejen za našimi hranicemi, ale i v Česku.
Počet případů nákazy koronavirem v Evropě bohužel opět stoupá. A tak se ve snaze trend zpomalit začínají objevovat nová karanténní opatření. Po celé léto jsme pro vás v tomto článku sledovali, jak se situace vyvíjí. Dnes se podíváme na to, ve kterých státech vás čekají nová omezení.
Česko
Nejprve se pojďme podívat, jak je to u nás. Od 1. září v ČR platí nová proticovidová opatření, byť způsob, jakým o nich vláda informuje a následně některá ruší, byl a je bohužel dost zmatený. Každopádně podle posledních informací budeme roušky muset nově nasazovat:
- v hromadné dopravě či v taxíku,
- na úřadech,
- v nemocnicích a lékárnách,
- ve volebních místnostech,
- při vnitřních akcích nad sto účastníků,
- v Praze navíc na Letišti Václava Havla, v metru a na nádražích.
- Nově platí zákaz venkovních akcí nad 1000 lidí a vnitřních akcí nad 500 účastníků. Omezení se vztahuje na koncerty, divadelní představení, sportovní zápasy, výstavy a trhy nebo oslavy. Další novinkou pak je zkrácení karantény ze 14 na nejméně 10 dnů. S tím, že není potřeba ani test – což ovšem neplatí pro zdravotníky –, tedy pokud nakažený nemá příznaky, po deseti dnech izolace končí. A když příznaky má, ukončí se po minimálně dalších třech dnech od doby, kdy vymizely.
Španělsko
Bylo vyřazeno ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy covid-19. Všichni, kdo se teď ze Španělska vrátí, mají proto povinnost bezprostředně telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat příslušnou krajskou hygienickou stanici – podle místa trvalého bydliště – a co nejdříve se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2. Výsledek pak musíte oznámit dané hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR. Výjimku z testování mají děti do 5 let. Pokud byste test nepředložili, čeká vás 14denní karanténa.
V zemi platí plošná povinnost nošení roušek na všech veřejných prostranstvích a prostorách, a to jak otevřených, tak uzavřených, kde není možné zachovat odstup 1,5 m. Toto pravidlo navíc mohou vlády jednotlivých autonomních oblastí Španělska kdykoliv zpřísnit, což se také od počátku srpna 2020 děje. Od poloviny srpna se navíc postupně v celém Španělsku zavádí zákaz kouření na veřejnosti tam, kde není možné zachovat odstup alespoň 2 m. Podobně je zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti doprovázená shlukováním osob.
- Jen v nejnutnějších případech
Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje cestovat do zemí, které jsou na tzv. Semaforu označené červeně, a také do těch neoznačených žádnou barvou jen v nezbytných případech. Důvodem jsou rozsáhlá restriktivní opatření a výrazné komplikace v dopravě.
Rumunsko
Druhá země od srpna vyřazená ze „zeleného“ seznamu. Pokud kvůli pobytu přijíždíte do Rumunska ze zemí s nízkým rizikem nákazy, kde jste pobývali posledních 14 dnů, nemusíte předložit negativní test na covid-19 ani podstoupit 14denní karanténu. Jakmile se však vrátíte domů poté, co jste na území Rumunska byli déle než 12 hodin, musíte nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici a do 72 hodin předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na koronavirus nebo podstoupit karanténu.
Jinak je v obchodech, ve veřejné dopravě, v práci a v jiných uzavřených prostorách nařízena povinnost nošení roušky a také dodržování sociální vzdálenosti 2 metry. Místní úřady pak mohou podle aktuální epidemické situace nařídit nošení roušek i ve venkovních prostorách.
Francie
V zámořských územích Francouzská Guyana a Mayotte byl nouzový sanitární stav prodloužen, a to do 30. října 2020. Monako pak zařadilo ČR do oranžové zóny, a při vstupu na jeho území tedy musíte předložit negativní test na covid-19 a zaregistrovat se u speciálního koronavirového centra.
České úřady vydaly doporučení pro pobyt v přímořských oblastech. Podle nich je vhodné například vyhýbat se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách (bary, restaurace, noční podniky atd.), dodržovat bezpečnou vzdálenost a při cestách hromadnou dopravou pokud možno používat roušku či obdobnou pomůcku. V celé zemi obecně platí povinnost nošení roušky v dopravě, v uzavřených prostorech i na veřejnosti, a to pro osoby starší 11 let – chodce, motocyklisty i uživatele koloběžek. Nikoli však pro automobilisty.
Maďarsko
Vláda počínaje úterým 1. září kvůli nárůstu počtu nakažených znovu zavírá hranice. Platí to s několika výjimkami, jako je nákladní doprava, osoby s diplomatickým pasem atd. Jak ale informovalo české ministerstvo zahraničí, občané zemí visegrádské čtyřky, tedy Češi, Poláci a Slováci, budou moci i nyní do Maďarska vstoupit. A to za podmínky, že předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů.
Všechny obchody v zemi jsou nicméně otevřené. Při nakupování nebo ve veřejné dopravě je nutné používat roušky. Jsou otevřené i části restaurací, kaváren, cukráren, bufetů či espresso barů. Ti, kdo tam pracují, musí nosit roušky.
Itálie
Úřady země nově požadují, aby všichni cestující vyplnili čestné prohlášení na tomto a také tomto odkazu. A jak už víte z našeho předchozího článku, stále existuje povinnost předem nahlásit svůj pobyt online v případě cesty na Sardinii či do regionu Apulie.
Velká Británie
Pro cestující z ČR zavedla britská vláda povinnost absolvovat 14denní karanténu, a to od 29. srpna. Až na výjimky je navíc před cestou nutné vyplnit tzv. kontaktní formulář. A pozor, české ministerstvo zahraničí k tomu upozorňuje, že negativní test na koronavirus neznamená výjimku z nutnosti podstoupit karanténu. A platí to například i tehdy, pokud byste do Británie přijeli z Německa, které je na seznamu výjimek z povinné karantény. Jestliže jste totiž ČR, popřípadě další země, na které se britská karanténa vztahuje, navštívili během posledních dvou týdnů, nemáte zkrátka možnost se tomu vyhnout.