Pět zemí, tisíce zážitků. Objevte to nejlepší z Afriky

Chcete zažít dobrodružství a přitom poznat úžasnou přírodu, jedinečnou kulturu nebo objevovat památky i exotická zvířata? To vše nabízí Afrika. Černý kontinent, který je tak rozmanitý, že vám nabídne kouzelný romantický večer na překrásné pláži, pulsující velkoměsta i výlet do džungle nebo na safari. Je to jako švédský stůl, ze kterého si můžete podle libosti vybírat. Záleží na tom, do čeho se chcete „zakousnout“ nejdřív.

Afrika za zdmi tuniských nebo egyptských resortů je sterilní a nudná. Vyrazte objevit opravdovou Afriku. Vybrali jsme pro vás pět zemí, které rozmanitost celého kontinentu ilustrují nejlépe.

Maroko

Je to pravý ráj pro cestovatele, kteří si zde mohou vybírat mezi Saharou a Vysokým Atlasem. Jako vstupní brána do Afriky je Maroko naplněné zážitky až po okraj. Můžete se potkat s Berbery, potloukat se zákoutími středověké medíny ve Fezu, vystoupat na nejvyšší horu severní Afriky, odpočívat v hammámu a přespávat v kouzelných rijádech. Mezi Čechy nyní Maroko frčí, ale často končí v Marrákeši a dál se nedostanou. Jenže tahle země nabízí mnohem víc – podnikněte trek masivem Džebel L’Kest v Antiatlasu a dojděte až k zelenému údolí Ameln, objevte malebný art-decový zapadákov Sidi Ifni na jihu země nebo přenocujte ve svatém městě Muláj Idrís a užijte si uhrančivý západ slunce u kávy na náměstí. A před cestou domů ještě zkuste stihnout duny v Erg Chigaga (jen možná místo na velbloudech vyrazte off-roadem, abyste nezmeškali letadlo).

Maroko

Namibie

Asi největším namibijským lákadlem je národní park Etosha. Když se tady v období sucha usadíte u některého z napajedel, budete žasnout, kdo se u vás zastaví. A nebudete stíhat mačkat spoušť fotoaparátu. Jako by za vámi přišla celá Afrika – malá i velká zvířata zde totiž ve vyprahlé solné poušti hledají útěchu. Kromě toho má Namibie i další lákadla, třeba slavnou poušť Kalahari, druhý největší kaňon světa Fish River, Damaraland s historickými skalními malbami i rytinami zařazenými na seznam UNESCO, letovisko Swakopmund, lemované pěknými písčitými plážemi a pobřežními promenádami, i hlavní město Windhoek s řadou německých koloniálních staveb.

Jihoafrická republika

Na safari v Jihoafrické republice můžete vyjet i s dětmi. A připravte se na obdivná „ach“ a „och“. Ve slavném parku Kruger totiž uvidíte kompletní velkou pětku – lvy, nosorožce, slony, buvoly a levharty. Velkou mořskou pětku s kosatkami, lachtany, žraloky, delfíny a tučňáky můžete zase pozorovat v privátní přírodní rezervaci Grootbos. Pokud na to máte – nervy i peníze –, můžete se dokonce vypravit mezi žraloky bílé v zabezpečené kleci. V Jižní Africe byste neměli vynechat ani okouzlující Kapské Město s mysem Dobré naděje nebo Stolovou horou. Je to zážitek, který jen tak z hlavy nedostanete, a ani dlouho po návratu domů se nepřestanete usmívat.

Keňa

V této zemi budete mít možnost se v přírodních parcích setkat s volně žijícími šelmami a dalšími úchvatnými zvířaty. Po celé zemi je spousta takových parků a v každém najdete kempy, mezi nimiž si můžete vybírat tak, aby vaše peněženka nezaplakala. Největším a nejznámějším parkem je Masai Mara, který leží zhruba hodinu cesty od metropole Nairobi. Safari si v něm můžete užít nejen cestováním v džípu po prašných cestách, ale můžete zvolit i pohled z ptačí perspektivy a vznést se nad divočinu v horkovzdušném balónu. Určitě také navštivte Masaje, kteří si stále uchovávají původní styl života. Ať už budete mít jakýkoliv program, Keňa vždy stojí za návštěvu (stejně jako sousední Tanzanie). Navíc je to i velmi dostupná exotika – vždyť z Prahy dorazíte do Nairobi zhruba za 9 hodin. A na africké poměry je to taky bezpečná země, takže se nemusíte bát vyrazit na vlastní pěst. 

Keňa

Uganda

Přezdívá se jí perla Afriky. Oprávněně. Ohromuje krásnou přírodou, v níž se snoubí nekonečné stepi s horskými deštnými pralesy, prameny Nilu i pohořím Ruwenzori. Je to místo pro dobrodruhy, kteří chtějí při celodenním tripu potkat nejen vzácné horské gorily, ale i šimpanze, paviány, guerézy pláštíkové a další primáty. Ale počítejte s tím, že každá legrace něco stojí – půldenní výlet za gorilami si musíte rezervovat dopředu a bude vás stát několik set dolarů. Stejně jako rafting na Nilu. A povolení na týdenní pobyt v Ruwenzori zase vyjde na 20 000 korun. Pro místní jsou holt turisté něco jako chodící peněženka, takže se nemůžete moc divit. Ale když oželíte peníze, vynahradí vám to nezapomenutelné zážitky, které po večerech můžete spláchnout banánovým pivem, oblíbeným nápojem Uganďanů.

Uganda

Co zařídit před cestou

Než vyrazíte na letiště, abyste zahájili své africké dobrodružství, zastavte se v některé z poboček Tourist Centra. Najdete jich více než sto po celé republice – můžete si v nich vyměnit peníze, např. jihoafrické randy. Nebo americké dolary, které vám pomohou všude na světě. Jejich seznam je tady.

Kromě peněz budete potřebovat vyřídit i spoustu dalších dokladů – víza, mezinárodní řidičák nebo očkovací průkaz. Na co všechno musíte myslet, to záleží na zemi, do které se chystáte. Nejdůkladnější informace najdete na webu ministerstva zahraničí www.mzv.cz v sekci Cestujeme a dále Státy světa – informace na cesty.

Mohlo by Vás zajímat