Kam na lyže, snowboard a běžky? Za hranice i do exotiky

Přemýšlíte, kam letos vyrazíte na lyže, snowboard nebo běžky? Otestovali jsme za vás spoustu různých možností a vybrali osmičku destinací kousek od našich hranic, kde si zimní radovánky užijete. A navrch jsme přihodili i tři místa, o kterých jste v souvislosti se zimní dovolenou a lyžováním dosud možná ani neuvažovali.

Rakousko

Sölden. Rakouské středisko leží až skoro na italské hranici. Špičkové lyžování zajišťuje přes 20 lanovek a k dispozici je luxusních 116 kilometrů sjezdovek pro lyžaře všech výkonnostních kategorií. Navíc Sölden je sám o sobě malebným tyrolským městečkem, které si užijete i bez lyží. Z Prahy je to do Söldenu přes šest hodin jízdy, cesta je dlouhá 630 kilometrů.

Ischgl. I tady najdete parádní lyžování. Koneckonců napočítáte více než 40 lanovek a vleků. Nejrůznějších sjezdovek je tu také nepočítaně, ale to nejlepší svezení nabízí nejdelší, 11kilometrová bílá stuha, která má převýšení 1500 metrů. Užijí si to na ní začátečníci i borci, kteří na lyžích jezdí už nějaký ten pátek.

Nassfeld. Sněhová jistota, to je ve zkratce korutanský Nassfeld poblíž italských hranic. Sníh tu bývá i pozdě na jaře, takže si můžete vychutnat zdejších 110 kilometrů sjezdovek. Kromě toho je v Nassfeldu také asi 70 kilometrů upravovaných běžkařských tras vedoucích často až do Itálie. A v Tröpolachu si můžete díky laserové střelnici vyzkoušet i biatlonové dovednosti.

Guttenbrunn. Rakouský ráj pro běžkaře nabízí 120 kilometrů udržovaných tratí, takže tu můžete běhat od rána do večera. Z Prahy trvá cesta do Guttenbrunnu zhruba tři hodiny, z Brna o pár minut déle. 

Německo

Hörner Dörfer. Pětice malých středisek v Bavorsku zajišťuje celkem 85 kilometrů sjezdovek. A nudit se tady nebudou ani ti, kdo mají rádi velkou náročnost – v areálu je i sjezdovka, na které poměřují své síly ženy v závodech Světového poháru. Z Prahy je to do Hörner Dörferu nějakých šest až sedm hodin jízdy autem.

Itálie

Passo Tonale. Italské středisko nabízí díky propojení s Ponte di Legno celkem 100 kilometrů sjezdových tratí. Najdete tu široké a mírné svahy, červené sjezdovky i náročné trasy pro veterány na lyžích. Kromě toho tu svůj ráj najdou i běžkaři. Přímo v Tonale je pětikilometrový udržovaný okruh, další je v sousedním Ponte di Legno a měří o čtyři kilometry více. Na běžky se dá navíc vyrazit i ve Vermigliu, kde je pět okruhů s celkovou délkou 20 kilometrů. Z Prahy je to do Tonale 772 kilometrů, což byste s trochou štěstí na cestách mohli zvládnout okolo osmi hodin. Z Brna je to ještě o fous dál – 803 kilometrů.

Monte Bondone. Italský areál je sice při cestě z Česka trochu z ruky, ale vyvažuje to cenovou dostupností. Nejenže je tam krásná, dlouhá sjezdovka pro dospělé, ale kromě ní i velmi příjemný dětský lyžařský park. A důležitými benefity jsou také stálejší počasí, než bývá třeba v Rakousku, nebo nádherné výhledy na vrcholy Dolomit.

Slovinsko

Kranjska Gora. Areál ležící na pomezí Slovinska, Rakouska a Itálie je z Prahy dostupný zhruba za sedm hodin. Jakmile tam přijedete a rozkoukáte se, budete nadšení – lyžuje se tu na osmnácti sjezdovkách a bydlí se přitom v hotelích nebo chatách přímo u jedné z nich. Není nic lepšího než se ráno probudit, nasnídat se a rovnou se bez prostojů vydat na zasněžený svah.

Exotika

Japonsko. Jestli letos chcete vyzkoušet lyžařskou exotiku, můžete vyrazit do Japonských Alp v centrálním Honšú nebo do hor na ostrově Hokkaidó. Japonci mají celkem 600 lyžařských resortů, i když jsou většinou poměrně malé. Na druhou stranu aspoň nebývají přecpané lidmi a fronty jsou krátké. Zázemí je přitom perfektní. Mezi nejlepší resorty v Japonsku patří Izumi, kde najdete parádní snowpark, dále olympijský areál Happo One v Hakubě a za zmínku stojí i freeridová perla Niseko s dokonalým prašanem.

Jižní Korea. Nejoblíbenějším resortem pro místní (i přespolní) lyžaře a snowboardisty je Yongpyong s 28 sjezdovkami pro začátečníky i závoďáky. A třeba Vivaldi Park najdete jen hodinu jízdy od hlavního města Soulu.

Bulharsko. V pohoří Pirin leží legendární bulharské středisko Bansko. Je na špičkové úrovni a najdete tu pár desítek kilometrů sjezdovek, které vás rozhodně nezklamou. Stejně jako parádní zázemí. V Bulharsku se navíc díky velmi příznivým cenám nebudete cítit jako chudí příbuzní.

  • Zastavte se u nás

Navnadili jsme vás na některý z resortů? Ať už se rozhodnete vyrazit kamkoliv, zastavte se u nás, ještě než začnete balit. Nejen na výměnu peněz, ale třeba taky pro dálniční známky, které v blízkých evropských destinacích budete potřebovat. Vše pořídíte na jednom místě v jedné z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice. Podívejte se, kde všude jsou.

Mohlo by Vás zajímat