Perla Indického oceánu – Srí Lanka na vlastní kůži

Hlavní turistická sezóna začíná na Srí Lance v prosinci a končí v dubnu. Do perly Indického oceánu jsme se proto vypravili hned zkraje nového roku.

A neudělali jsme chybu. Přivítalo nás slunné počasí s 32 °C a 75% vlhkostí. S tím na Srí Lance počítejte – je tu stále teplo a vlhko jak v „opičárně“. Pokud čekáte pravý tropický ostrov se všemi krásami, čekáte správně – přesně taková země na ostrově Cejlon je! Od Indie ji odděluje Palkova úžina, přes kterou se táhne řetěz korálových útesů zvaný Adamův most. Přivítají vás dlouhé pláže s kokosovými palmami, nádherně teplý oceán s divokými vlnami a další přírodní krásy. Z nich rozhodně stojí za vidění rýžové pole a čajové plantáže, zelené deštné pralesy nebo zdejší vodopády… 

Co musíte vidět a zažít

Doporučujeme návštěvu Sigiriya Rock (Lví skály), která je proslulou skalní pevností a archeologickým nalezištěm. Dále horskou oblast kolem města Nuwara Eliya, kde jsou okouzlující čajové plantáže, častým cílem turistů pak bývá centrální oblast kolem města Kandy. Vidět rozhodně musíte jeskynní buddhistický chrám Dambulla, koloniální město Galle s holandskou pevností a zažít pláž Hiriketiya, která je doslova turistickým rájem nejen pro surfaře. Domů se pak nevracejte bez fotky z jízdy na slonovi.

 

Už jste někdy jedli rýži rukama?

Na Srí Lance si to vyzkoušíte. Absence příboru je tu zcela běžná. Místní tvrdí, že jídlo si nejlépe vychutnáte právě rukama. Jakýmsi národním pokrmem, který se tu jí všude a pořád, je Rice & Curry. Základem je neochucená rýže, ke které dostanete „side dishes“, třeba ochucenou červenou čočku, nakládanou zeleninu, papadam, kukuřici, dhal, chicken curry, petržel a další. Sami si vše umícháte dle chuti. Za zmínku stojí také zdejší výborné exotické ovoce.

Klidné promenády nečekejte

Tak jako v jiných asijských zemích, i na Srí Lance vládne všudypřítomný chaos. Všichni místní pokřikují, přetahují se o turisty, kterým nabízejí své služby na každém kroku. A samozřejmě za ně chtějí „spropitné“. K dopravě využijete taxíky nebo oblíbený tuk-tuk. Všude se troubí, předjíždí a pozor na zuby – každá jízda je ve znamení plyn-brzda-plyn. Jejich tuk-tuk, oblíbenou motorovou trojkolku většinou v kýčovitém designu, si tu můžete také sami půjčit, přes půjčovnu si však musíte předem vyřídit licenci a absolvovat kurz jízdy. 

Přibalte si srílanské rupie

Velké plus Srí Lanky jsou nízké ceny. Mít cash se tu hodí všude a na všechno, Srílančané kvůli ekonomické krizi preferují hotovost. Směnárny jsou tu trochu divočejší, proto doporučujeme vyměnit si před vaší cestou ještě v ČR dolary v jedné z poboček Tourist Centra, které tu v pohodě uplatníte. Hodit se mohou i eura, ale počítejte s nevýhodným a dosti kolísavým kurzem. Pro turisty je navíc výběr z bankomatu limitovaný na 40 000 rupií, tj. asi 2 400 Kč.

 

Mohlo by Vás zajímat