Čeká nás prodloužený víkend. Kam vyrazit za hranice?

U příležitosti státního svátku vzniku Československa 28. října se kromě jeho oslavy nabízí také skvělá možnost odjet ještě před zimou na prodloužený víkend. Pandemická situace se sice v některých zemích, včetně té naší, bohužel opět zhoršuje, ale přesto je v Evropě, a nejen tam, stále spousta poměrně dobře dostupných míst, kde si parádně odpočinete a mnoho pěkného zažijete.

Naším prvním tipem jsou maďarské termální lázně, které vám zvlášť v chladnějším podzimním počasí můžou přijít mimořádně vhod. Ty v historickém městečku Göyr jsou momentálně v rekonstrukci a dostupné budou zase až zhruba za dva roky. Ale nebojte se – Maďarsko nabízí další možnosti. Například centrum Bükfürdó, které leží necelých čtyři sta kilometrů od Prahy v blízkosti rakouských hranic. Areál na čtrnácti hektarech plochy nabízí množství bazénů s termální a normální vodou, přičemž ty termální mají teplotu až 38 stupňů. Jsou pro vás připraveny i léčebné procedury jako magnetoterapie, elektroterapie či různé druhy masáží. A děti možná ocení i moderní dětské hřiště.

Maďarské lázně

Navíc podle informací z webu lázní Bükfürdó je můžete navštěvovat i bez průkazu bezinfekčnosti. A totéž platí i pro překročení maďarských hranic, pouze v případě cesty letadlem byste museli doklad o bezinfekčnosti předložit. Takže podmínky pro cestu do země našich jihovýchodních sousedů snad ani nemohou být v tuto chvíli příznivější. Jak už zaznělo výše, Bükfürdó ani Györ nejsou jejich jediné lázně. Dále si můžete vybrat třeba Széchényi, jeden z největších evropských komplexů s horkými prameny, který leží přímo v Budapešti, také lázně Pápa apod.

Braniborsko: Túry, krásná příroda, lázně

Dostat se v současnosti do Německa je sice o něco složitější než do Maďarska, nicméně rozhodně to není nepřekonatelný problém a obětovat něco málo z osobního pohodlí kvůli možnosti navštívit některé z nepřeberného množství úchvatných míst v zemi našeho nejdůležitějšího souseda nepochybně stojí za to.

My vám protentokrát doporučujeme oblast Braniborska, kde můžete začít třeba prozkoumáním Postupimi, jeho hlavního města. Je to nepochybně jedno z nejhezčích německých měst, a to především díky patnácti zámkům a také rozsáhlému parku, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Poté můžete vyrazit na okružní túru kolem jezera Schwielowsee, jednoho z nejkrásnějších Havelských jezer, jež se nacházejí poblíž Postupimi. Dobře značená trasa je dlouhá čtrnáct kilometrů a jistě vám přijdou vhod četná místa k odpočinku, která nabízí.

Další túra plná nezapomenutelných zážitků, kterou zvládnete s celou rodinou, může být trasa Bergmolchwanderweg, dlouhá čtrnáct kilometrů. Čeká vás nejen nádherná a rozmanitá příroda, ale třeba i prohlídka hradu Rabenstein, který je společně s hradem Eisenhardt v Bad Belzigu a hradem Wiesenburg součástí hradního trojúhelníku zvaného Hohen Fläming. A když se dostatečně unavíte turistikou, můžete si dopřát odpočinek v nových lázních Havel-Therme, které vám nabídnou termální bazény, sauny, spa a taky výbornou kuchyni.

Pokud jde o podmínky, za kterých aktuálně můžete překročit německé hranice, pak obecně platí, že při případné kontrole musíte předložit potvrzení o bezinfekčnosti. Konkrétně to znamená buď doklad o testu či očkování, nebo o prodělané nemoci covid-19. 

V říjnu na Mallorku? Proč ne?

Pokud byste rádi i na těch několik dnů zaletěli k moři, je to samozřejmě možné. Zkuste třeba Mallorku, kde je v říjnu příjemných víc než dvacet stupňů a na podobné úrovni by se měla pohybovat i teplota vody. Letenky z Vídně se dají pořídit za několik stovek korun. Ubytování v hotelu vás vyjde zhruba na 1200 korun za lůžko a noc, nízkonákladové spaní se dá sehnat za cca 500 korun.

Mallorca

Vyrazit můžete třeba do Palmy de Mallorca, přístavu, který je hlavním městem Baleárských ostrovů. Nádherná místa najdete mimo jiné na jihovýchodě ostrova – např. Cala s’Almunia, Cala Figuera, Cala des Moro, Cala Llombards. Tyhle pláže jsou nicméně dobře dostupné autem, dá se tam tedy očekávat víc lidí. Nenechte si ujít ani gotickou katedrálu La Seu, která leží poblíž přístavu, nebo klášter Sanctuari de Cura

Na Mallorku se dostanete po splnění stejných podmínek, jaké platí pro návštěvu Španělska. To znamená, že musíte vyplnit příjezdový formulář a předložit příslušné potvrzení o kompletním očkování, prodělaném onemocnění covid-19 nebo negativním PCR či antigenním testu. Ovšem na pozemní dopravu se nevztahuje povinnost ani vyplnit formulář, ani předložit jakékoli potvrzení. 

Užijte si prodloužený víkend co nejlépe a ještě před odjezdem si přečtěte podrobnější informace o aktuálních podmínkách vstupu do jednotlivých evropských zemí.

  • Čím budete platit? Pomůžeme vám

Při pobytu na všech třech v článku zmíněných místech samozřejmě budete moci většinu plateb uskutečnit platební kartou. To ale neznamená, že se vám v některých situacích nebudou hodit hotové peníze. V Německu a na Mallorce budete potřebovat eura, v Maďarsku pak místní forinty. Ovšem eury budete moci zaplatit třeba i v lázních Bükfürdó.

V každém případě vám rádi pomůžeme – eura či forinty vám za koruny vyměníme na kterékoli pobočce Tourist centra a seženete u nás mimo jiné i dálniční známky. Šťastnou cestu! 

Mohlo by Vás zajímat