Reportáž naší kolegyně Andrey z rodinné dovolené na největším německém ostrově.
Letos jsme se s rodinou rozhodli vyměnit jih Evropy za sever. Naším cílem se stala Rujána (v mapách jako Rügen), největší německý ostrov v Baltském moři. I když je to ostrov, s pevninou je propojený moderním lanovým mostem ve městě Stralsund, který byl otevřen v roce 2007. Samotná jízda po něm je zážitkem. Cestu z Prahy jsme zvládli pohodlně autem – zhruba 650 kilometrů, převážně po dálnici.
Naší základnou se stalo město Binz – nádherné, klidné lázeňské letovisko, kde je všechno zrekonstruované, upravené a čisté. Hned po příjezdu nás uchvátila promenáda s bílými vilkami v secesním stylu, živá pěší zóna a kulturní program – vystoupení pouličních umělců, koncerty a večerní osvětlení. A přitom žádný chaos. Místo, kde se dá skutečně zpomalit.
Počasí a moře? Pro nás ideální
Léto na Rujáně je jako stvořené pro ty, kdo nemají rádi vedro. Tedy přesně pro nás. Strávili jsme tu pět dní v červenci a po celou dobu jsme měli kolem 20 stupňů, pocitově spíš 25, takže ideální počasí na procházky i opalování. Teplota moře není pro milovníky koupání ideální – zhruba jen 19 °C, zkrátka Balt! Ale zato je krásně čisté.
Typickým prvkem místních pláží jsou plážové koše, tedy pohodlná chráněná lehátka, která vám poskytnou stín i závětří. Pláže jsou klidné, poloprázdné, s perfektním zázemím – čisté toalety každých 300 metrů. Na některých místech jsou jasně označené nudistické zóny, což je v Německu běžné.
Zajímavosti, které stojí za to vidět
Z Binzu jsme si udělali pěší výlet po pláži do oblasti zvané Prora. Jde o bývalý obří komplex nacistického rekreačního zařízení – 4,5 km dlouhý pás budov, jen 150 metrů od moře. Chtěli jsme navštívit místní muzeum, ale to už bohužel nefunguje. Dnes jsou z velké části budovy zrekonstruovány na moderní apartmány, ale duch minulosti tu pořád cítíte.
Komu nevadí trochu cestovat, může se vydat na sever ostrova do Národního parku Jasmund, který je zapsán na seznamu UNESCO. Jsou zde impozantní křídové útesy a bukové pralesy. Nejznámějším místem je Königsstuhl (Královská stolice) – vyhlídka s návštěvnickým centrem.
Za návštěvu stojí i městečko Sellin, kde najdete ikonické molo s restaurací nad mořem, nebo třeba stezku korunami stromů Baumwipfelpfad Rügen poblíž Prory, která nabízí krásné výhledy do okolní krajiny.
Rybí speciality
Rujána potěší milovníky rybích specialit. Typickým pokrmem je tu rybí hamburger. Na matjesy v housce (jemně naložený sleď) tu narazíte na každém kroku, ochutnali jsme i uzenou makrelu či platýze. Čerstvost a kvalita jsou tu samozřejmostí.
Platby v hotovosti
Co nás trochu zaskočilo, bylo placení – přece jen jsme v Německu, tedy v Evropské unii. Ve většině restaurací sice kartou zaplatíte, ale místní preferují hotovost. Na plážových stáncích nebo u prodejců suvenýrů se kartou často zaplatit nedá vůbec, takže je dobré mít s sebou dostatek eur v drobných. My jsme se naštěstí před cestou vybavili eury na pobočce Tourist Centra.
Doporučujeme
Rujána není typická destinace primárně určená pro letní dovolenou s tropickými teplotami. Nenajdete tu hlučné diskotéky ani přelidněná letoviska. Je to místo pro ty, kdo hledají klid, přírodu, historii a pohodovou atmosféru. Pro nás to tak byla ideální kratší rodinná dovolená, kterou mohu jen doporučit.