Do Bulharska nejen k moři: zaleťte si do Sofie!

Bulharsko se v poslední letech zvolna stává - znovu objevovanou - letní dovolenkovou destinací. Ovšem pozor: za pozornost nestojí pouze východní pobřeží Černého moře. Skvěle odpočinout si můžete i v hlavním městě tohoto jinak stále poněkud opomíjeného člena Evropské unie. Seznamte se se Sofií, městem plným historie na úpatí zasněžených hor!

Sofie plná historie…

Bulharské hlavní město Sofie se počtem obyvatel může měřit s Prahou, oproti naší metropoli ovšem leží v poměrně vysoké nadmořské výšce. Léta tu proto bývají horká, zimy naopak velmi chladné. Ideální dobu k návštěvě tak představuje zejména pozdní jaro či babí léto. Ale v zimě sem klidně můžete vyrazit na lyže: na sjezdovky totiž z centra města dojedete za hodinku metrem a místním autobusem!

Sofie ale nabízí spoustu možností k odpočinku, zábavě a vyžití během celého roku. Ať už dorazíte kdykoli, minout byste rozhodně neměli více než tisíc let staré památky, jako je pravoslavná katedrála Alexandra Něvského s nepřehlédnutelnou zlatou kupolí nebo 15 století starý kostelík sv. Jiří z červených cihel.

Za drobnou zajížďku na sofijskou periferii ovšem stojí také Bojanský kostel, zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO, jehož vnitřní stěny zdobí fascinující barevné fresky z poloviny 13. století.

…i zábavy a přírody

Vyčistit hlavu si ovšem můžete i při procházkách v některém z mnoha rozlehlých městských parků nebo na centrální městské promenádě, bulváru Vitoša, s výhledem na stejnojmenné pohoří. Nebo zkuste vyrazit do ZOO, která rozhodně není jen tak ledajaká.

Pokud zavítáte do sofijské zoologické zahrady, do níž se podobně jako v Praze snadno dostanete metrem a autobusem, budete se moci přátelům pochlubit, že jste navštívili nejstarší ZOO na Balkáně. Příjemná procházka velkoryse řešeným prostorným zologickým parkem navíc nabídne nádherné výhledy na nedaleké vrcholky pohoří Vitoša. A kde jinde uvidíte pelikány nebo hrošíka liberijského přímo pod zasněženými vrcholky dvoutisícovek?

Město, kde se hotovost vyplatí

Sofie je moderní evropské město, které si ovšem stále nese stopy minulosti. Najdete v ní spoustu špičkových kaváren i skvělých restaurací s vynikající místní nebo světovou kuchyní. Na letiště vás doveze spolehlivě fungující metro, které navíc na některých stanicích nabízí unikátní zážitek v podobě zdvihajících se žlutých bezpečnostních zábran. Ne vždy ale uspějete s bezhotovostními platbami, jak se ostatně rychle přesvědčíte třeba i při nákupu jízdenek na MHD nebo v obchodech s potravinami.

Hotovost nepochybně využijete i na ulici. Sofie je plná výborných pouličních umělců, kteří si za své dovednosti odměnu rozhodně zaslouží, ale karty zpravidla neberou… Hodit se vám bude ale též při cestách některým z mnoha žlutých taxíků, které jsou sice velmi levné, ale ne vždy mají k dispozici platební terminál. (A jen pro pořádek: Uber ani Bolt v Sofii zatím nehledejte!)

Ceny jsou ovšem pro české turisty velmi přívětivé. Skvělou snídani pro dva pořídíte v přepočtu za tři stovky a dva lístky do ZOO vás nepřijdou ani na polovinu téhle sumy.

  • A mimochodem: věděli jste, že bulharský lev či leva, jenž v přepočtu aktuálně vyjde zhruba na 12 Kč, vděčí za svůj název českému lvovi, který byl vyražen na našem jáchymovském tolaru, jenž byl po celé Evropě v 16. století velmi oblíbeným platidlem? Tak neváhejte a zajeďte se na něj podívat!

 

Mohlo by Vás zajímat