Kam k moři, když chcete zůstat v Evropě

Polsko, Bulharsko nebo Černá Hora patřily kdysi k vyhlášeným dovolenkovým destinacím Čechů. Pak je vystřídaly Itálie, Francie nebo Španělsko. Jen Chorvatsko zůstalo ve všech dobách nezpochybnitelnou stálicí. Zkuste to ale letos trochu jinak – vyrazte do méně proslulých míst na evropském pobřeží a uvidíte, že neprohloupíte. A možná při své letní výpravě najdete nová zákoutí, která si zamilujete a do kterých rozhodně nevyrazíte naposledy.

Albánie

Toužíte po zlatých plážích nořících se do tyrkysové mořské hladiny? Pak nemusíte na francouzskou Riviéru, ale můžete vyzkoušet tu albánskou. Zdejší divoké pobřeží má opravdu velké kouzlo. Navíc v posledních letech přibývají hotely, prázdninové domy a restaurace jako na běžícím pásu, aniž by ale pláže praskaly ve švech kvůli přílivu zahraničních turistů. Mezi nejkrásnější albánské pláže patří Palasa, Dhërmi, Ksamil, Borsh nebo Bunec. Hlavní městem celé albánské riviéry je pak Saranda, kde si můžete vybudovat základnu pro objevování pobřežních krás.

Albánie

Bosna a Hercegovina

Atmosféru Orientu nemusíte jezdit nasávat až do Turecka – podobně vám poslouží i mnohem bližší Bosna a Hercegovina. Někdejší jugoslávská republika je plná štíhlých věží minaretů a dalších budov připomínajících, že Osmanská říše kdysi sahala až sem. Nejúchvatnějším městem je přitom Mostar, který nabízí řadu romantických zákoutí, mezinárodní atmosféru a kouzelné mosty přes řeku Neretvu. Ačkoliv Bosna a Hercegovina nemá zrovna dlouhé jadranské pobřeží, i tak se tu můžete v Jadranu svlažit – ideálně ve městě Neum, ležícím jen asi 80 kilometrů od Mostaru, kde je voda teplejší a vlny jen velmi mírné, protože místo chrání poloostrov Pelješac. Ceny jsou tu navíc lidové, o čemž svědčí i zájem Chorvatů, kteří přitom sami mají mnohem delší pobřeží.

Bosna a Hercegovina

Černá Hora

Další z balkánských zemí, která se ale svými krásami může měřit s mnohem proslulejšími letními destinacemi. Černohorské pobřeží je ve srovnání s tím chorvatským kraťoučké, ale zato na něm najdete třeba třináctikilometrovou písečnou pláž v Ulcinji při hranicích s Albánií. Mezi nejkrásnější místa v Černé Hoře patří také historická Budva a její okolí, dále letovisko Sutomore na Barské riviéře a Petrovac. Ale Černá Hora, to není jenom moře, je to i ráj pro turisty – ti si užijí treky v národních parcích Durmitor nebo Biogradska Gora či výlet ke Skadarskému jezeru.

Černá Hora

Polsko

V osmdesátkách patřilo východoněmecké a polské pobřeží Baltu k dovolenkovému koloritu Čechů, po sametové změně režimu se ale z jejich itineráře postupně vytratilo. A je to škoda – pro řadu Čechů je to nejbližší moře (vždyť z Prahy k němu dorazíte za pět nebo šest hodin jízdy), a navíc má i co nabídnout. Třeba poušť těsně u moře s dunami sahajícími do výšky až 40 metrů. Takovou nádheru najdete ve Sloviňském národním parku kousek od vyhlášeného polského letoviska Leby. Nebo můžete obdivovat krásnou architekturu historického Gdaňsku. Všude přitom najdete písčité pobřeží s povlovným vstupem do moře, což ocení rodiny s dětmi. A ani s tou vyhlášenou zimou u Baltu to není tak horké – když se po vzoru Poláků schováte před větrem, slunce vás brzy zahřeje natolik, že se zatoužíte zchladit v mořských vlnách. 

Polsko

Bulharsko

I bulharské pláže byly kdysi v kurzu a pak jejich lesk pohasl. Ovšem Sluneční pobřeží nebo Zlaté písky jsou stále stejně kouzelné. Nejkrásnější ze zdejších pláží je Albena, což je opravdová perla severního Bulharska – najdete tu sedmikilometrový písečný pás s úžasně čistým mořem, pečlivě upravenými parky i zrekonstruovanými hotely. Na druhou stranu je tu trochu dráž než v jiných částech bulharského pobřeží – řešením je popojít na jídlo hlouběji do vnitrozemí. Nejkosmopolitnějším místem v Bulharsku je Varna, kde kromě moře najdete i řadu památek a atrakcí. Nejkrásnějším městem je zase Nesebar, jehož historickou část si zamilujete. 

Bulharsko

Tip: Zajděte si před cestou do některé z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice. Vyměníte si v nich peníze, abyste to nemuseli řešit až na místě, a navíc v nich seženete i dálniční známky, pokud vyrážíte vlastním autem. Přehled všech poboček Tourist Centra najdete zde.

Mohlo by Vás zajímat